Jedz i chudnij – 9 sekretów diety śródziemnomorskiej


Od 4 lat dbam o jedzenie, lądujące na moim talerzu. Bynajmniej nie ze względu na modę – w myśl zasady less is more odrzuciłam produkty przetworzone lub zawierające znaczną ilość tłuszczu pochodzenia zwierzęcego oraz konserwanty. Odchudzając swoje potrawy, przestałam borykać się z wahaniem poziomu cukru we krwi oraz zakwaszeniem organizmu. Przeszłam przez wszystkie możliwe sposoby odżywiania, by znaleźć ten idealny dla siebie – dietę śródziemnomorską.

oliwa_dieta

Nie jest to typowa dieta odchudzająca – nie dzieli się jej na etapy, nie wymaga od nas nużącego studiowania etykiet produktów czy ograniczeń, związanych z kalorycznością przyrządzanych posiłków. Nazywana jest śródziemnomorską, ponieważ właśnie w ten sposób odżywiają się mieszkańcy państw basenu Morza Śródziemnego. Szerokość geograficzna sprzyja wzrostowi produktów roślinnych, natomiast dostęp do morza zachęca do połowu ryb oraz frutti di mare.

fruttidimare_dieta

Oto kilka rad południowców:

  1. Warzywa i owoce – dodawaj je do każdego posiłku. Zawierają znaczne ilości wspomagającego trawienie błonnika, ale przede wszystkim stanowią witaminową bombę.
  2. Unikaj produktów mających w swoim składzie nasycone kwasy tłuszczowe. To one odpowiedzialne są za choroby układu krążenia. W ich miejsce wprowadź zdrowe wielonienasycone tłuszcze takie jak oliwa z oliwek. Obniżają poziom złego cholesterolu oraz zapobiegają powstawaniu miażdżycy.
  3. Ryba jest dobra na wszystko. Powinniśmy ją jeść przynajmniej 3 razy w tygodniu, ponieważ jest źródłem kwasów omega-3 – wyjątkowego sprzymierzeńcy naszego mózgu i oczu. Pamiętaj jednak, aby kupować je u znanego dostawcy, ponieważ niektóre gatunki hodowane są w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych.
  4. Ogranicz spożycie tłustych mięs. Zamień je na lekki drób, np. indyka.
  5. Jedz tylko pełnowartościowe węglowodany, takie jak pełnoziarniste pieczywo i makarony oraz kasze. Trend zdrowego stylu życia wymusił na producentach zwiększenie asortymentu o zapomniany pęczak czy jaglankę, warto więc z tego skorzystać i pozwolić zakochać się swoim kubkom smakowym w ziarnach zbóż.

makaron_dieta

  1. Nie unikaj nabiału, ogranicz jedynie spożycie pełnotłustych serów i śmietany. Białko pomoże Ci obniżyć wartość glikemiczną dań z zawartością cukrów pochodzenia naturalnego. Wyrzut insuliny nie będzie aż tak dokuczliwy, a Ty głodny.
  2. Każda dieta wyklucza alkohol – w tej jest on wskazany. Oczywiście nie każdy i z wielkim umiarem. 3-4 lampki wytrawnego czerwonego wina w tygodniu wspomogą pracę układu krwionośnego i serca, a zawarte w nim antyoksydanty opóźnią proces starzenia się komórek.
  3. Pij minimum 2 litry wody i naparów ziołowych dziennie. Odpowiednio nawodniony organizm łatwiej trawi posiłki oraz szybciej transportuje substancje odżywcze do komórek, zapobiegając tym samym gromadzeniu się toksyn w ciele.
  4. Ruch to zdrowie — zadbaj, by w codziennym harmonogramie dnia uwzględnić aktywność fizyczną. Może to być, np. spacer do pracy, bieganie czy jazda na rowerze. Jeżeli lubisz tańczyć w rytm pozytywnej muzyki, Zumba okaże się dla Ciebie rewelacyjnym rozwiązaniem.

bieganie_dieta

Jak widać bycie na diecie nie musi oznaczać monotonii, nieustannych wyrzeczeń i głodzenia się. Warto spajać ze sobą różne przepisy, by samemu doświadczać wyjątkowych połączeń smaków i na nowo odkrywać kuchnię śródziemnomorską.

Jak podoba Wam się sposób żywienia Południowców? Myślicie, że jest do dobra dieta na nadchodzące lato? Czekamy na Wasze opinie.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes