Lekkostrawna dieta dla osób starszych – jakie produkty wybierać?


Wraz z wiekiem konieczna może okazać się zmiana codziennego trybu życia. Jest to absolutna podstawa, jeżeli zależy nam na zachowaniu odpowiedniego zdrowia oraz witalności. Młodzi ludzie często nie zwracają uwagi na to, co jedzą oraz ile sportu uprawiają – ich organizm jest sprawny i funkcjonuje doskonale. Jednak starsi ludzie odczuwają już skutki nieodpowiedniej diety oraz braku aktywności fizycznej. Jakie produkty powinny znaleźć się w posiłkach spożywanych przez seniorów?

Lekkostrawna dieta – komu służy?

Lekkostrawna dieta może mieć nawet właściwości lecznicze. Pomaga przede wszystkim w sytuacji, gdy często występują biegunki oraz pojawił się stan zapalny jelit czy błony śluzowej żołądka. Wskazana jest dla osób, które niedawno przebyły zabiegi operacyjne lub są w okresie rekonwalescencji. W rzeczywistości jest to sposób żywienia, który sprawdzi się zarówno u osób młodych, jak i seniorów. 

Dieta osób starszych jest natomiast nastawiona na spożywanie posiłków lekkich i łatwych do trawienia. W ten sposób nie następuje zbytnie obciążenie organizmu i zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów m.in. z wątrobą czy jelitami. Ważne jednak, aby pamiętać o zachowaniu pewnej normy – niewskazane jest dostarczanie nadmiaru energii, która może prowadzić do wzrostu masy ciała[1].

Dieta osób starszych – co powinna zawierać? 

W podeszłym wieku konieczna jest zmiana sposobu odżywiania. Stosując dietę lekkostrawną możliwa jest poprawa stanu zdrowia i zapobieganie powstawaniu nowych chorób. Lekkostrawne posiłki zalecane są zarówno przez lekarzy, jak i dietetyków. Najlepiej udać się na wizytę do specjalisty, który pomoże ułożyć codzienny jadłospis. Będzie on dobrany do potrzeb danej osoby oraz dopasowany do aktualnych wyników badań.

Najważniejszy jest jednak sposób przyrządzania potraw. Wykluczamy w tym przypadku smażenie, natomiast dopuszczalne jest duszenie w folii. Poprawie zdrowia służyć będzie także przygotowywanie posiłków na parze czy gotowanie ich w wodzie. W ten sposób sprawiamy, że produkty nie tracą swoich najważniejszych i najzdrowszych składników. 

Co warto jeść na diecie lekkostrawnej? W jadłospisie znajdują się przede wszystkim potrawy zawierające warzywa i owoce. Wskazane są także chude wędliny, chude mięso oraz mleko bez dużej zawartości tłuszczu. Zamiast słodyczy zaleca się jeść kisiel, galaretkę lub różnego rodzaju musy z małą ilością cukru. 

Dieta osób starszych – co warto z niej wykluczyć? 

W przypadku śniadania dietetycy zalecają, aby unikać jedzenia chlebów żytnich, z otrębami czy razowych. Także pieczywo chrupkie znajduje się na tej liście. Tym bardziej nie wolno łączyć go z tłustymi, wieprzowymi wędlinami, pasztetami oraz smalcem – są to składniki, które nie pasują do lekkostrawnej diety – tak samo jak margaryny. 

Czy istnieją ograniczeni związane z warzywami i owocami? Jak najbardziej – niektóre z nich poddawane są marynowaniu lub posiadają naturalne właściwości wzdymające. Starsze osoby nie powinny spożywać cebuli, pora, kapusty, grochy, soi czy fasoli. Ewentualnym rozwiązaniem jest ograniczenie tych składników do minimum. A co z przyprawami? Spożywane posiłki powinny być doprawione w sposób umiarkowany – dobrze, aby nie występowały w nich ostre dodatki. Należy także zwracać uwagę na ilość zawartego w produktach błonnika – nadmiar nie jest wskazany. 

[1] Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja [2012], red. Jarosz M., Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, s.22.

Bibliografia

  1. Bender A.E., Człowiek i żywność, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1980.
  2. Gawęcki J., Racjonalne żywienie jako sztuka kompromisu, „Żywienie Człowieka i Metabolizm” 2002, nr 4, suplement.
  3. Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja [2012], red. M. Jarosz, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes