Zdrowe produkty ekologiczne, które może dostarczyć Ci PolBioEco


Żywność ekologiczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, bowiem spożywając ją, dbamy o swoje zdrowie i samopoczucie. Badania naukowe wykazały, że produkty ekologiczne zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii, nadwagi, otyłości, przewlekłych chorób układu krążenia, cukrzycy, a nawet niektórych chorób nowotworowych. Takie działanie produktów ekologicznych wynika z tego, że do jej produkcji nie wykorzystuje się toksycznych środków ochrony roślin, antybiotyków czy hormonów. To właśnie tym zdrowa żywność różni się od tej konwencjonalnej. Czym jeszcze? Jak można ją rozpoznać?

Uprawa żywności ekologicznej a uprawa żywności konwencjonalnej

Największe różnice między żywnością ekologiczną a konwencjonalną zachodzą w zakresie hodowli. W przypadku tych pierwszych nie stosuje się żadnych chemicznych wspomagaczy, środków przyspieszających szybkość i wielkość plonów np. pestycydów, nie karmi się zwierząt paszami zawierającymi hormony i antybiotyki. Dzięki temu w żywności ekologicznej jest o wiele mniej, a nawet w ogóle nie ma azotynów i azotanów, które bezpośrednio wywołują methemoglobinemię, a przyczyniają się do białaczki oraz nowotworów przewodu pokarmowego. Produkty ekologiczne sprzedawane m.in. w sklepie PolBioEco są przez to bezpieczne dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, dzieci, noworodków, seniorów. Korzyści ze spożywania eko żywności odniosą jednak osoby w każdym wieku.

Przetwarzanie żywności ekologicznej i konwencjonalnej

Kolejną ważną różnicą między żywnością ekologiczną, a nie ekologiczną jest stopień przetworzenia. W przypadku zdrowej żywności jej producenci dbają, aby stopień jej przetworzenia był, jak najniższy, a produkty jak najbardziej naturalne. To, dlatego w PolBioEco można kupić żywność o wysokich wartościach odżywczych. Te zabezpieczone są poprzez zastosowanie nowoczesnych technik produkcji, które jednak nie opierają się na konserwowaniu substancjami syntetycznymi, dodawaniu barwników, substancji słodzących i zapachowych, syntetycznych kwasów tłuszczowych trans, GMO. W zdrowej żywności można znaleźć tylko substancje takie jak sól peklowa, a to i tak w bardzo małej ilości.

Witaminy i minerały w zdrowej żywności a w żywności konwencjonalnej

Badania naukowe udowadniają, że zawartość witamin i minerałów w ekologicznej żywności jest o wiele wyższa niż w produktach pochodzących z tradycyjnych upraw. Odżywcze dla organizmu składniki znajdują się zarówno w eko warzywach i owocach, jak i w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dobrym przykładem większego stężenia witamin i minerałów jest mleko. To ekologiczne zawiera o wiele więcej tłuszczu, witaminy C oraz wapnia niż to, które znajdziemy na półkach w supermarketach.

Walory smakowe i zapachowe zdrowej żywności i żywności konwencjonalnej

Receptory smakowe i zapachowe większości ludzi przyzwyczaiły się do żywności z supermarketów. Nie odczuwamy więc, że pachną lub smakują one „dziwnie”. Jednak w porównaniu do zdrowej żywności walory smakowe i zapachowe są o wiele mniejsze niż eko produktów. Wynika to z tego, że zdrowa żywność zawiera w sobie większe ilości węglowodanów (cukrów), witaminy C oraz beta – karotenu, przy jednoczesnej niższej zawartości wody. Sprawia to, że ekologiczne produkty wolniej się psują, a także mogą pochwalić się lepszym zapachem, smakiem i teksturą.

Certyfikacja żywności

Żywność ekologiczna od konwencjonalnej odróżnia też certyfikat, który posiada ta pierwsza. Gospodarstwa, w których produkowana jest zdrowa żywność, muszą stosować się do zasad ekologii, a potwierdzeniem tego jest certyfikat, który otrzymują. Proces certyfikacji dotyczy każdego etapu produkcji i każdego z jej aspektów. Cały proces certyfikacji gospodarstwa zaczyna się od konwersacji pola uprawnego na pole ekologiczne. Co ciekawe cała przemiana trwa nawet 2-3 lat, a rolnik przez cały czas kontrolowany jest przez jednostkę certyfikującą.  Kolejny krok to zaopatrzenie się w eko sadzonki nasiona, a także nawozy i inne naturalne materiały do użyźniania gleby. Każdy przeprowadzany zabieg powinien być rzetelnie odnotowany i podlegać kontroli – nie inaczej jest ze zbiorami, procesem magazynowania, znakowania, dystrybucji. Potwierdzeniem, że żywność przeszła wszystkie wymienione etapy jest unijny znak ekologiczności, czyli zielony liść. Komisja Europejska zarejestrowała ten znak towarowy dla wszystkich państw członkowskich. Od 1 lipca 2010 roku widnieje na pakowanej żywności organicznej. Zielony liść świadczy o tym, że żywność spełnia wymagane norm i jest ekologiczna. Towary tym symbolem mogą być oznakowane, tylko jeśli ściśle przestrzegają przepisów dotyczących ochrony środowiska i zwierząt. 

W przypadku żywności konwencjonalnej takie procesy nie są konieczne, a rolnik ją produkujący nie musi starać się o żadne certyfikaty i poddawać się kontroli.

Cena żywności ekologicznej i konwencjonalnej

Z racji tego, że żywność ekologiczna musi spełniać wysokie wymagania. To, dlatego eko produkty są droższe od tych konwencjonalnych o około 30%. Trzeba jednak pamiętać, że ceny żywności ekologicznej są uzależnione od miejsca ich zakupu. Na atrakcyjne ceny liczyć mogą klienci sklepu PolBioEco. Czekają na nich nie tylko dobre ceny żywności, ale i szeroka oferta eko produktów.

5.00 avg. rating (90% score) - 2 votes