Dieta makrobiotyczna


dieta makrobiotycznaDieta makrobiotyczna opiera się na chińskiej filozofii i w swym podstawowym założeniu nie jest dietą odchudzającą. Jej głównym celem jest zapewnienie zdrowia i dobrego samopoczucia, spokoju oraz harmonii.

Dieta makrobiotyczna to przede wszystkim sposób prawidłowego odżywiania się, w którym nacisk kładzie się nie tylko na człowieka, lecz również na otaczającą go przyrodę. Zdaniem twórcy tej diety przyroda jest najważniejsza, zaś człowiek nie ma prawa jej zakłócać.
Podstawowe założenie diety makrobiotycznej głosi zatem, że każdy z nas powinien prawidłowo się odżywiać, nie szkodząc jednocześnie otaczającej nas przyrodzie.

Jak można to zrobić?

W tej diecie zalecane jest przede wszystkim pożywienie świeże i naturalne, najlepiej takie, które pochodzi z gospodarstw ekologicznych. Zgodnie z podstawowym założeniem tej diety, największym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia jest żywność przetwarzana oraz nieprawidłowy sposób przyrządzania posiłków. Należy jeść tylko to, co może przynieść korzyści dla ludzkiego organizmu.

Dieta makrobiotyczna i jej zalety

Dieta ta jest przede wszystkim zdrowa (zobacz także: piramida zdrowego żywienia) . Dzięki błonnikowi można uniknąć otyłości, zaś odpowiedni sposób przyrządzania posiłków chroni przed problemami z cholesterolem oraz ciśnieniem. Aby cieszyć się dobrą formą, należy wybierać najlepsze dla organizmu produkty. Ważną rolę w tej diecie odgrywają ziarna zbóż, warzywa oraz owoce. Jeść należy przede wszystkim produkty sezonowe. Mięso jest w tej diecie w zasadzie zabronione, z wyjątkiem niewielkich porcji drobiu, na które sporadycznie można sobie pozwolić. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na dołączenie drobiu do swego menu, musi koniecznie zadbać o odpowiednią ilość warzyw, które pozwolą zlikwidować szkodliwe toksyny zawarte w mięsie. Unikać należy również mleka oraz przetworów mlecznych. Nie wolno się przejadać, a jeść należy tylko wtedy, gdy jest się naprawdę głodnym.

dieta makrobiotyczna

Produkty zalecane i zabronione w diecie makrobiotycznej

W tej diecie szczególnie zalecane są takie produkty, jak przetwory z pełnej mąki, chleb żytni i razowy, warzywa strączkowe, soki z warzyw oraz produkty pochodzące z morza. Zabronione są natomiast jakie produkty, jak biały ryż oraz białe pieczywo, płatki kukurydziane, kawa i herbata oraz alkohol.
Ważna jest tu również umiejętność prawidłowego przyjmowania płynów. Pić należy przede wszystkim wodę źródlaną. Ważne, by nie pić przed posiłkiem ani tuż po nim (należy odczekać przynajmniej godzinę).

Makrobiotyczny styl życia zakłada harmonię i stawia na zdrowe odżywianie. Dieta polecana jest dla osób, które nie mają problemu z ograniczeniem spożywania mięsa i kochają żywność ekologiczną.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes