Dieta oczyszczająca


dieta oczyszczającaPrzedstawiamy Wam kilka sprawdzonych sposobów na to, jak skutecznie oczyścić organizm po świątecznej uczcie. Dieta oczyszczająca usuwa z organizmu toksyny i inne szkodliwe substancje. Wspomaga odchudzanie i poprawia samopoczucie.

Diety oczyszczające w różnych przypadkach mogą przynieść różne skutki – wspomagają odchudzanie, poprawiają wygląd – zwłaszcza, jeśli chodzi o skórę, włosy i paznokcie – czy dodają nam energii i usuwają zmęczenie oraz ogólnie złe samopoczucie, będące wynikiem obecności w organizmie szkodliwych substancji. Jak oczyścić organizm? Istnieje wiele rodzajów diet oczyszczających – zaczynając od tych, które zakładają po prostu spożywanie przez pewien czas odpowiednich pokarmów, najczęściej owoców i warzyw, aż po te najbardziej ekstremalne, których istotą jest spożywanie przez okres kilku dni samych napojów – głównie wody oraz soków. Wśród autorskich diet oczyszczających warto wspomnieć chociażby o warzywnej Ewy Dąbrowskiej, czy też owocowo warzywnej opracowanej przez polską dietetyk Maję Błaszczyszyn.

Dlaczego stosować diety oczyszczające?

Diety oczyszczające mają za zadanie – jak sama zresztą nazwa wskazuje – oczyścić nasz organizm. Pokarmami, które są w nich najważniejsze są na pewno owoce i warzywa, zwłaszcza w płynnej postaci, które pomagają organizmowi pozbyć się zalegających toksyn. Dzięki temu wygląd skóry ulega znacznej poprawie, czujemy się lepiej i wolniej się męczymy, a nasz układ łatwiej radzi sobie z trawieniem, czego efektem jest przyspieszony proces chudnięcia. Diety oczyszczające nie trwają zbyt długo – zazwyczaj przeprowadza się je przez okres od kilku do kilkunastu dni i nie wymagają od nas zbyt dużych wyrzeczeń.

dieta oczyszczająca

Warzywa i owoce

Wśród produktów, które najczęściej wchodzą w skład diet oczyszczających są owoce i warzywa. Tu ważne jest, by były one nieprzetworzone i wolne od środków chemicznych, których staramy się przecież pozbyć. Niektóre diety – jak chociażby coraz popularniejsza w naszym kraju dieta cytrynowa – zakładają spożywanie głównie jednego owocu, często pitego w formie soku – w tej formie mają szczególnie pozytywny wpływ na procesu oczyszczające.

Woda a oczyszczanie organizmu

Innym, niezwykle ważnym składnikiem diet oczyszczających jest woda – większość z nich zakłada spożywanie jej w sporych ilościach, nierzadko przekraczających dwa litry dziennie. Normą jest picie ok 1,5 litra płynów dziennie. Przy takich dietach natomiast stawiamy na znacznie większe ilości wody przez określony czas.

Błonnik

Podobnie jak inne diety, także i te oczyszczające zawierają szczególnie dużo orzechów oraz produktów pełnoziarnistych. Zawierają one sporo błonnika, który nie tylko wpływa dobrze na gospodarkę naszych jelit, ale również powodują uczucie sytości, dzięki czemu nie mamy chęci na sięganie po przekąski i podjadanie pomiędzy posiłkami – a przez to z kolei, dieta przynosi jeszcze lepsze skutki.

dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca – przykładowy jadłospis

Zaletą zdecydowanej większości diet oczyszczających jest łatwa dostępność wszystkich składników oraz ich niskie ceny. Doskonale widać do na przykładzie jadłospisu, dzięki któremu w ciągu tygodnia oczyścimy swój organizm.

Śniadanie
Na śniadanie warto zjadać przede wszystkim potrawy lekkostrawne, które jednak zaspokoją nasze zapotrzebowanie energetyczne, np. lekka sałatka z truskawkami i orzechami. Wśród produktów, które spożywamy na śniadanie w diecie oczyszczającej znajdują się soki – zarówno te owocowe, jak na przykład z jabłek czy grejpfruta, jak warzywne, chociażby z buraków czy marchwi – surówki oraz herbatka z imbiru czy miętowa. Ważnym elementem śniadania w diecie oczyszczającej jest również pełnoziarniste pieczywo, które wzbogacić możemy między innymi dietetycznymi tłuszczami do smarowania, które doprawić można na przykład ziołami.

Obiad
Na obiad możemy zaś przygotować między innymi wszelkiego typu chude zupy jarzynowe, rozmaite potrawy jarskie oraz warzywa gotowane na parze.

Kolacja
Kolacje w diecie oczyszczającej powinny zaś być przede wszystkim lekkostrawne – świetnie sprawdzą się w tej roli takie potrawy jak nietłusta jajecznica, kwaszona kapusta, bigos jarski, czy – podobnie jak na śniadanie – rozmaite surówki oraz sałatki.

2.67 avg. rating (58% score) - 3 votes