Co jeść po treningu?


co jeść po treninguCoraz więcej jest wśród nas tych, którzy marzą o pięknej, szczupłej i umięśnionej sylwetce. Zapisujemy się na fitness, tańce, siłownię lub ćwiczymy w domu. Co jeść po treningu, żeby efekty były najlepsze?

Oczywiście pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć w walce o wymarzoną sylwetkę, jest przejście na odpowiednią dietę i wykluczenie pokarmów, które utrudnią nam walkę ze zbędnymi kilogramami. Należy zastąpić je tymi, które będą miały znacznie lepszy wpływ na nasz organizm. Jednak odpowiednia dieta nie zapewni nam osiągnięcia celu – koniecznie bowiem powinna iść w parze w ćwiczeniami i treningami, zwłaszcza, jeśli naszym celem jest nie tylko pozbycie się zbędnych kilogramów, ale również zbudowanie atletycznej sylwetki.

co jeść po treningu

Posiłek po treningu

Treningi – zwłaszcza te na siłowni, podczas których nasz organizm otrzymuje naprawdę dużą dawkę wysiłku. Wymagają od nas spożywania odpowiednich posiłków, które składać się będą z pokarmów bogatych w substancje pomagające nam utrzymać właściwą wagę i odbudować tkanki zmęczone wysiłkiem. Wśród składników, których pod żadnym pozorem nie powinno zabraknąć w naszej diecie, wymienić warto przede wszystkim białko, szczególnie te, które znajduje się w produktach zwierzęcych takich jak jajka i nabiał oraz mięso i wędliny – koniecznie powinny się one znaleźć w naszej diecie. W wielu siłowniach możemy po treningu skorzystać ze specjalnych, mlecznych koktajli – są one nie tylko niezwykle skuteczne, ponieważ zawierają spore ilości białka, ale również smaczne, a wszystkie niezbędne, zawarte w nich składniki wchłaniają się szybko i łatwo.

Osoby, które trenują naprawdę często i intensywnie, mogą również skorzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich odżywek, które w celu spożycia miesza się z mlekiem. Kolejnym ze składników, które powinny w odpowiednio wysokim stężeniu powinny znaleźć się w diecie osoby trenującej są z kolei węglowodany – bez nich trudno będzie naszemu organizmowi utrzymać właściwą gospodarkę energetyczną. Znajdziemy je w potrawach mącznych oraz niektórych owocach, takich jak banan czy rodzynki.

co jeść po treningu

Co eliminować z diety?

Składnikami, których z kolei powinniśmy unikać i troszczyć się o to, by w spożywanych przez nas było ich jak najmniej są tłuszcze – bardzo szybko odkładają się one w naszym organizmie, powodując oczywiście przyrost tkanki tłuszczowej, czyli to, czego wszyscy zainteresowani odchudzaniem i kształtowaniem swojej sylwetki chciałyby uniknąć. Tłuszcze zawarte są między innymi w niektórych rybach – szczególnie wystrzegać się powinniśmy makreli oraz tuńczyka – czy w żółtku jajka. Tłuszcze przedostają się do wszystkich pokarmów smażonych, dlatego też ten sposób przygotowywania posiłków osoby odchudzające się powinny możliwie jak najczęściej zastąpić innymi, przyjaźniejszymi dla naszego organizmu – jak chociażby pieczenie (np. pieczony udziec z indyka) czy grillowanie.

Dobrze też będzie, kiedy – jeśli już w niektórych przypadkach uznamy, że smażenie będzie niezbędne – będziemy używać do niego nie smalcu czy ciężkich olejów, ale oliwy z oliwek, która, jak pokazują wszystkie badania, jest znacznie od nich zdrowsza. Do przygotowania dietetycznych i odtłuszczonych posiłków doskonale nada się kombiwar.

Wszyscy ci, którzy stawiają na treningi zawierające długi, jednostajny wysiłek, powinny po nich sięgnąć po pokarmy, które przyswajając się szybko, dostarczą naszemu organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, zapobiegając tym samym spalaniu się rozgrzanych jeszcze mięśni. Chodzi tutaj między innymi o kisiel – przygotowany z użyciem nieco większej ilości wody, przez co będzie bardziej płynny – czy kleik ryżowy oraz owsiankę. Ci, którzy do swoich treningów podchodzą bardziej poważnie i traktują je jako długofalowe plany, powinni jednak swój jadłospis ustalić specjalnie dla siebie, z uwzględnieniem wszystkich swoich potrzeb i specyfiki samych treningów – pomoże im w tym lekarz bądź osobisty dietetyk.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes