Dieta karmiącej mamy. Po które produkty warto sięgnąć?


Wokół sposobu odżywiania karmiących matek narosło wiele mitów. Większość kobiet w tym szczególnym czasie słyszy dużo „dobrych” rad, które zakazują im sięgania po różne produkty. Jak jest jednak naprawdę? Każda mama powinna zrozumieć, że prawidłowo zbilansowana dieta ma przede wszystkim służyć jej zdrowiu. Co zatem można jeść w okresie karmienia dziecka piersią? Odpowiedź brzmi: praktycznie wszystko!

Dieta w czasie laktacji

Zbilansowana dieta to podstawa zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia każdego człowieka. Podobnie jest w przypadku kobiet karmiących piersią. Prawidłowa dieta w okresie laktacji ma na celu zapewnienie kobiecie dobrego samopoczucia oraz dostarczenie jej wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Niestety bardzo często można się spotkać z opinią, że to, co je matka negatywnie wpływa na samopoczucie dziecka. Co można jeść karmiąc piersią? Trudno szukać w tej kwestii ograniczeń. Sposób odżywiania nieznacznie wpływa na sam skład mleka, dlatego karmiące mamy powinny sięgać po zdrowe produkty, które po prostu lubią! Profesor Stanisław Berger opracował zasadę nazwaną 6 „U” [1], do której warto się zastosować.

  1. Urozmaicenie – niech Twoja dieta będzie bogata w produkty z różnych grup.
  2. Umiarkowanie – nie jedz ponad swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Powiedzenie „jedzenie za dwoje” obecnie uważane jest za szkodliwe.
  3. Uregulowanie – jedz 4-5 posiłków dziennie i pij odpowiednią ilość wody.
  4. Uprawianie – warto zadbać o aktywność min. 30 minut dziennie.
  5. Unikanie – nie pal i unikaj alkoholu.
  6. Uśmiechnij się! – pozytywne nastawienie to klucz do udanego macierzyństwa.

Dieta mamy a skład pokarmu

Faktem jest, że mleko mamy jest najlepszym pożywieniem dla dziecka, szczególnie w pierwszych tygodniach życia. Jednak najpotrzebniejsze składniki znajdą się w nim bez względu na to, w jaki sposób postanowi odżywiać się kobieta. Z pewnością dziecko, wraz z mlekiem otrzyma:

  • tłuszcz, białko, laktozę, cholesterol;
  • większość witamin m.in. C, B1, B2, A, E, kwas foliowy i biotyna;
  • składniki mineralne takie jak: wapń, fosfor, magnez i żelazo.

Ponadto w mleko znajdują się również hormony, czynniki wzrostu, enzymy czy przeciwciała. Jeśli zadbamy o zróżnicowaną, bogatą w owoce, kasze, warzywa oraz zdrowe tłuszcze dietę, nie musimy się obawiać, że nasz pokarm straci na wartościach odżywczych.

Czego lepiej unikać?

Do pokarmów, przed którymi najczęściej ostrzega się karmiące kobiety, należą rośliny strączkowe, kapusta, cebula oraz inne wzdymające produkty. Jednak zupełnie niepotrzebnie. Są to bogate źródła witamin oraz minerałów, które nie wpłyną niekorzystnie na pracę jelit naszego dziecka. Nie należy również obawiać się spożywania kawy. Jedynie jej nadmiar może spowodować u maluszka problemy z zasypianiem. Jeśli w ciągu dnia sięgniemy po jedną lub dwie kawy, nie musimy się tego obawiać.

[1] https://mamaginekolog.pl/dieta-okresie-karmienia-piersia/

5.00 avg. rating (86% score) - 1 vote