Na zdrowie jelitom! Co warto jeść, by o nie dbać?


Problemy zdrowotne powiązane z dietą są coraz bardziej widoczne u młodych Polaków. Co jeść, by nasze jelita były zdrowe? Kiedy cierpią jelita, odczuwa to całe ciało – to zdanie z pewnością wiele osób usłyszało na wizycie u gastrologa. Rozsądniej jest zawczasu zadbać o prawidłowe funkcjonowanie jelit, by długo cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Dlaczego jelita są ważne?

Nasze jelita zajmują powierzchnię ok. 400 m2 i do sprawnego działania wymagają ok. 40% naszego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jelita i ich flora bakteryjna są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nieprawidłowa praca jelit czy obecność bakterii patogennych może prowadzić do znacznego pogorszenia się stanu naszego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Jedzenie ma znaczenie

Prawidłowa dieta może wspomóc i wyregulować pracę jelit. Dla mikrobów jelitowych istotny jest przede wszystkim błonnik pokarmowy. Dobrymi źródłami błonnika są pełnoziarniste produkty zbożowe (ryż, pieczywo, kasze, makarony, płatki, otręby), orzechy, warzywa, suszone i świeże owoce. Ważne są także dobre tłuszcze (zwłaszcza omega-3). Ich źródłem są np. mielone siemię lniane, ryby morskie, awokado, mielone nasiona chia, olej rzepakowy, orzechy włoskie.

Tych produktów unikaj

Jak pokazują badania, cukier sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w jelitach i niszczeniu ich śluzówki. Wpływa negatywnie na dobroczynną florę bakteryjną. Należy więc ograniczyć spożywanie cukrów prostych w każdej postaci, czyli cukru białego, trzcinowego, brązowego, miodów, fruktozy, syropu glukozowo-fruktozowego, słodzików syntetycznych.

Niekorzystne są także tłuszcze nasycone, ponieważ sprzyjają namnażaniu się szkodliwych bakterii, a także przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych. W efekcie, na bogatej w nie diecie łatwiej nie tylko przytyć, ale również nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości.

Unikamy także alkoholu, który działa zapalanie na cały organizm. Dla zdrowych jelit ograniczamy czerwone mięso, wykluczamy produkty typu fast food, słone i słodkie przekąski.

Warto jeść

Z przypraw dobrze jest używać pieprzu kajeńskiego, cynamonu, kurkumy i imbiru. Robiąc zakupy, wpiszcie na listę owoce jagodowe, wiśnie, banany, szparagi, jarmuż, ocet winny, jabłka, kiełki, brokuły i karczocha. Dobrym wyborem są także zielone rośliny liściaste, łosoś, czekolada gorzka, soczewica, ciecierzyca, fasola.

Dieta powinna być także bogata w produkty fermentowane czyli kiszonki np. kiszoną kapustę, ogórki, kiszone rzodkiewki. Warto też sięgać po probiotyki.

Probiotyk to bakteria wyizolowana z przewodu pokarmowego o udokumentowanych w badaniach właściwościach prozdrowotnych. Bakterie zawarte w kiszonkach lub jogurtach nie mogą spełniać roli probiotyku. Chcąc dostarczyć do organizmu drobnoustroje, które będą działały profilaktycznie lub będą pomocne w leczeniu różnych dysfunkcji organizmu, wybierajmy probiotyk zawierający ściśle zdefiniowane drobnoustroje probiotyczne.

5.00 avg. rating (86% score) - 1 vote