Drugie śniadanie – poradnik super mamy


Już za chwilę pierwszy dzwonek obwieszczający rozpoczęcie szkoły. Mogłoby się wydawać, że dla dzieci to największy koszmar, ponieważ oznacza on koniec wakacji i rozpocznie się poranne wstawanie. Jednak wiele z nich cieszy się na ponowne spotkania z kolegami i koleżankami. Powrót do szkoły stwarza pewien problem – brak kontroli nad tym, co dzieciaki jedzą, a doskonale wiemy, co jest sprzedawane w szkolnych sklepikach. Oto kilka porad jak sprawić, aby to Wasze posiłki wygrały walkę o skupienie uwagi Waszych pociech.

Kanapki

Kanapki to posiłek przygotowywany przez mamy swoim dzieciom od zarania dziejów. Można je nazwać klasykiem szkolnych posiłków. Wszyscy doskonale wiemy, że kanapka przygotowana przez nieswoje ręce smakuje najlepiej, ale i taka się w końcu znudzi. W pewnym etapie dzieci zaczynają się wymieniać między sobą kanapkami. Nie będziemy tu dyskutować, czy jest to dobry pomysł czy nie, ale trzeba się liczyć z takim ryzykiem. Mama kolegi/koleżanki w kanapkach może rozsmarowywać grube warstwy masła i majonezu – a tego chcemy uniknąć w diecie swojego dziecka. Logicznym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się przyrządzanie takich kanapek które dziecku nieprędko się znudzą. Takie kanapki niewiele się różnią od tych przygotowywanych w chwili obecnej. Różnica tkwi w ich dekoracji. Dziecko o wiele chętniej zje kanapkę która przypomina np. twarz swojego ulubionego bohatera kreskówki lub będzie imitować np. but. Propozycje znajdziecie w tym artykule: https://www.codogara.pl/9001/niesamowite-kanapki/ .

kanapka rybka

Na to, czy Twoje dziecko chętnie zje kanapkę, również może wpłynąć rodzaj chleba i smak chleba. Jeśli jesteś tak dobrym rodzicem, który dba o to co je Twoje dziecko, możesz również mu przygotować kanapki z pieczywa, które samodzielnie upieczesz w domu. Spróbuj naszych przepisów: https://www.codogara.pl/8108/chleb-zytni/  lub https://www.codogara.pl/2293/chalka/.

Świeże owoce i warzywa

Witaminy i minerały zawarte w świeżych warzywach oraz owocach są podstawowym elementem rozwoju młodych ludzi. W tym okresie organizm dzieci rozbudowuje się ze składników, jakie dostarcza się drogą pokarmową. Więc jego stan, gdy dziecko już będzie dorosłym człowiekiem, jest uzależniony od jakości materiałów budulcowych. Dlatego pociechy powinny zjadać owoce i warzywa, a najlepiej jakby to robiły z własnej woli. Wydaje się niemożliwe w przypadku warzyw? Na pewno Wasze dzieci mają jakieś ulubione. Spróbujcie na początek dokarmiać je młodymi marchewkami i korzeniem pietruszki. Oba są słodkie, więc jest duża szansa na to że maluchy same będą po nie sięgać, natomiast muszą najpierw ich posmakować.

przekaski

Z owocami sprawa rysuje się o wiele łatwiej i podejrzewamy, że nie będziecie musieli stosować żadnych chwytów marketingowych, aby dzieci spożywały ich więcej. Po prostu włóżcie im do tornistra wraz z drugim śniadaniem codziennie jakiś owoc, tylko nie może to być przez cały czas ten sam. A od święta zaszalejcie i zafundujcie im jakieś egzotyczne gatunki. Uśmiechy na ich buziach murowane, a fajność mamy wzrasta o +10.

Soki bez dodatku cukru

Soki to sprytny sposób na przemycenie do diety tych produktów, których dzieciaki nie chcą jeść, jak np. szpinak. W jego wypadku wyciśnij odrobinę soku z cytryny, zblenduj miąższ melona miodowego ze szpinakiem i wymieszaj z sokiem cytrynowym z odrobiną wody. Jeśli nazwiesz to napojem Shreka, to o wiele chętniej zostanie wypity. Po bardzo intensywnym zblendowaniu, przecedź sok przez sito i przetrzyj, ponieważ pozostaną drobne kawałki szpinaku, które mogą dziecko zniechęcić.

Do przygotowywania soków na dłuższą metę przyda się sokowirówka. Wrzucisz do niej prawie wszystko, więc jedyne co Ci pozostaje, to operowanie smakiem tak, aby przypadło do gustu Twojej pociesze. Jednak takie napoje są wartościowe jedynie przez kilka godzin po ich przygotowaniu. Jest to ograniczające ze względu na to, że nie można sobie przygotować ich zapasu. Ale zważywszy na zalety tego produktu, uważam, że warto poświęcić temu chwilę.

swieze soki

Bento

Nie, to nie jest nazwa dziwnego dania! To nazwa na inspirujące i kreatywne przygotowanie posiłku w specjalnym pudełku na lunch. Jest to stosunkowo młody trend, ale nabiera rozpędu. Takie przygotowanie potrawy z całą pewnością zajmuje chwilę czasu, jednak uśmiech na twarzy dziecka i błyszczące oczy są bezcenne. Tutaj znajdziecie kilka propozycji, o których już pisaliśmy. Taka forma posiłku może stać się elementem wspólnej zabawy w kuchni, która jednocześnie spełni funkcję edukacyjną. A przecież zależy nam na tym, aby potrafili w przyszłości coś więcej niż ugotowanie wody na herbatę!

ryz z parowkami

Jogurty czyli zdrowy nabiał

Nie, nie napiszemy Wam, jak wyprodukować samemu jogurt zdrowy dla Waszego dziecka. Możemy Wam zaproponować, jak go przygotować z dostępnych produktów. Podstawą tego wszystkiego jest dobrej jakości jogurt naturalny. Należy odstawić na bok wszystkie dostępne na sklepowych półkach z dużymi kawałkami owoców itp. One wszystkie zawierają całą masę barwników i sztucznych aromatów, a z owocami mają niewiele wspólnego. Przy wyborze jogurtu naturalnego również należy zapoznać się z etykietą i wybrać taki, który nas zadowoli najbardziej, jednak on stanowi jedynie bazę podstawową. Do jogurtów można dodać bardzo dużo różnorodnych produktów, są to m.in.: suszone oraz świeże owoce, różnego rodzaju płatki zbożowe, otręby, kasza manna, ugotowany ryż, a także domowe dżemy. Wystarczy wymieszać jogurt z ulubionymi produktami, i gotowy najlepszy jogurt świata!

musli z jogurtem

Szkolne sklepiki

Takiej propozycji się pewnie nie spodziewaliście? Już wyjaśniam! Od 1 września 2015 roku mają być rygorystycznie przestrzegane przepisy odnośnie tego co w takim sklepiku może się znaleźć. Otóż zmiana zapowiada się na ogromną. W tym artykule możecie bliżej zapoznać się z tematem. Jednak niech to nie uśpi Waszej czujności i nie pozostańcie jedynie konsumentami, bo przygotowywany w domu posiłek ma wartość nie tylko odżywczą na wyższym poziomie, ale także buduje morale sferze nazywanej „domem”. Bo w końcu nic nie smakuje tak dobrze jak u mamy!

Powyżej przedstawione propozycje nie gwarantują odniesienia sukcesu w prawidłowym żywieniu dzieci, stanowią jedynie propozycję pewnych pomysłów i zachowań. Najistotniejsze w tym wszystkim jest cierpliwość, systematyczność i konsekwencja, to dzięki tym elementom możesz odmienić menu swojego dziecka na lepsze.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes