O kaszy jaglanej słów kilka


Kaszę gryczaną produkuje się z gryki, jęczmienną z jęczmienia, a jaglaną z czego? Z jagła? Można tak powiedzieć – jagły to łuskane ziarno prosa, jednego z pierwszych uprawianych zbóż na świecie. Można określić ją mianem superproduktu ze względu swoje walory smakowe oraz zastosowanie. Zdrowotnością przewyższa wszystkie pozostałe kasze.

3 stopnie do zauroczenia
Bardzo istotną informacją jest, brak zawartości glutenu, więc jest to pierwszy powód aby się w niej zauroczyć. Drugim jest to, że kasza jaglana została jednogłośnie okrzykniętą najzdrowszą ponieważ soki trawienne w żołądku rozkładają ją całkowicie. Dzięki temu dostarczy naszemu organizmowi wszystkie wartości jakie posiada, a posiada ich sporo – witaminy z grupy B, lecytyna i żelazo. Zawiera dużo białka i węglowodanów w złożonej postaci, a dzięki właściwością antywirusowym świetnie leczy przeziębienia i zapalenia górnych dróg oddechowych. Trzecim powodem jest jej zasadotwórczość. W dobie przewarzających produktów o odczynie kwaśnym, kasza jaglana zbawiennie zadziała i wyrówna bilans PH naszego organizmu. Jednak Jeśli zabieracie się za odkwaszanie organizmu dowiedzcie się więcej na ten temat, ponieważ temat każdej, również i tej diety powinien być przeprowadzony rozsądnie i pod nadzorem wykwalifikowanego specjalisty.

kasza4

kasza5

Mamo, co dziś na obiad? – Kasza!
Zapewne wielu z Was jest przyzwyczajonych od dziecka, że na obiad zjadamy kawałek mięsa z surówką i ciepłym dodatkiem – przez dzieci nazywany zapychaczem. Jednym z nich jest właśnie kasza, lecz przy użyciu odrobiny wyobraźni można przygotować z niego ciekawe i niecodzienne danie główne. Bardzo banalne jest przygotowanie sypkiej kaszy ze smażonymi warzywami lub mięsem. A jak polać to jeszcze sosem to upierając się można to nazwać gulaszem. Po dodaniu do ugotowanej al dente kaszy jajka oraz ulubionych przypraw powstanie masa, z której możecie ulepić małe kotleciki. Jeśli ją zblendujecie i wymieszacie ze startą marchewką włóżcie masę do keksówki – wyjdzie bardzo ciekawy „pasztet”. Pójdźmy krok dalej, dodajcie do masy mielone mięso, a po upieczeniu wyjdzie smaczna pieczeń. A jeśli zblendujecie ja z np. szpinakiem i odrobiną oliwy upieczecie smaczne wytrawne ciasteczka. Na koniec pozostawiam chyba najbardziej standardową formę jej zastosowania jaką jest farsz. Kasza jaglana bardzo lubi być doprawiana wyrazistymi przyprawami, a przy tym nie gubi się w nich jej smak.

kasza1

kasza3
Desery z kaszą zawsze się udają
Dość już o wytrawnych zastosowaniach gdyż nie jest to nic zaskakujące że kaszę je się na obiad. Czas na deser, i to niebyle jaki, bo jeśli jesteście już znudzeni muffinkami, sernikami czy nawet zwykłymi ciastkami to powinniście spróbować odświeżyć nieco te przepisy dodając do niej naszą bohaterkę. Bardzo dobrze sprawdza się przy deserach pieczonych jak i w tych na zimno. Po zblendowaniu jej np. ze śliwkami i odrobiną masła przygotujecie bardzo zdrowe i lekkie ciasteczka. Wystarczy masę wylać na papier do pieczenia i upiec. Bardzo dobrze się sprawdzi w serniku wymieszana z masą serową lub zamiast niej. A w połączeniu z odrobiną mleka i kaszy manny przygotujecie niecodzienny krem do przekładania tortów.

kasza2

kasza6
Teraz i Ty możesz zacząć tą przygodę
Jedna kasza, a tyle sposobów na jej przyrządzenie. Jej naturalny, uniwersalny smak trafi w gusta wielu odkrywców kulinarnych, którzy są na początku szlaku tej ogromnej przygody. Twórzcie, eksperymentujcie i kombinujcie, a i tak dania z jej użyciem pozytywnie na Was wpłyną. I jeśli nie smakowo to chociaż zdrowotnie. Każdy z nas może ją odkryć na nowo, więc jestem ciekaw w jaki sposób Wy przedstawilibyście ją światu. Jeśli macie Swoje oryginalne przepisy to zachęcam ich do wysłania naszej redakcji. Podzielcie się.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes