Dieta kefirowa


dieta kefirowaŚwiat dietetyki wyróżnia przerozmaite kuracje odchudzające. Jedne są bardziej restrykcyjne, inne nieco mniej. Jedne można stosować dłużej, inne krócej. Zobacz, do jakich zalicza się dieta kefirowa.

Po pierwsze, aby odpowiedzieć na to pytanie należy zaznaczyć, że istnieją trzy warianty kuracji kefirowej. Można powiedzieć, że każda z nich wyznacza różny „stopień trudności”. Aby zrzucić zbędne kilogramy należy naprawdę poważnie potraktować te kilka dni diety. Albo stosuję się do wszystkich zaleceń, albo nie ma kuracji. To takie „być albo nie być” ze sfery dietetyki.

Kefir i jego właściwości

Dieta kefirowa jest uznawana za niezwykle skuteczną, jednak wymagającą. Podstawą kuracji jest, jak sama nazwa wskazuje, kefir, który pełni rolę oczyszczającą dla naszego organizmu (zobacz także dieta oczyszczająca).

Okazuje się, że właściwości kefiru są znane człowiekowi nie od dziś. Już starożytni zauważyli jak dobry wpływ na organizm ma ten, bogaty w witaminy, produkt mleczny. Bazując na tak ogromnym doświadczeniu pokoleń, możemy więc uznać, że kefir jako podstawa menu (przez kilka dni oczywiście) może mieć dobry wpływ na naszą sylwetkę.

Zalety kefiru

Oto kilka „mocnych stron” omawianego produktu mlecznego. Niech będą one argumentem przemawiającym na korzyść diety kefirowej. Kefir (jest):

  1. bogaty w witaminy i minerały,
  2. ubogi w węglowodany,
  3. serum odmładzającym dla naszej skóry,
  4. odżywką dla włosów i paznokci,
  5. poprawia metabolizm,
  6. zmniejsza produkcję gazów w jelicie,
  7. ułatwia leczenie biegunki,
  8. wspomaga perystaltykę jelit.

dieta kefirowa

Warianty diety kefirowej

I wariant:

Przez maksymalnie trzy dni spożywamy jedynie kefir. Nie wolno nam jeść żadnego mięsa, warzyw, owoców, słodyczy itd. 1-1,5l kefiru w ciągu dnia wystarczy aby ugasić pragnienie i jednocześnie nasycić żołądek. Warto dodać, że ilość kefiru spożywanego w ciągu dnia należy podzielić na 5, regularnie konsumowanych, porcji.

II wariant:

Ta wersja przewiduje już stosowanie w menu owoców i warzyw (np. surówka z marchwi). Kuracja tego typu trwa do sześciu dni – nie więcej. Dzienna porcja kefiru do spożycia: 1-1,5l plus pół kilograma owoców (np. sałatka owocowa)bądź warzyw.

Wariant III:

Najbardziej urozmaicony i najprzyjemniejszy, gdyż można tu spożywać nawet mięso, jednak potrawy powinny być podawane bez soli, tłuszczów i innych przypraw. Można powiedzieć, że w trakcie tej wersji diety kefirowej jemy w miarę normalnie, jednak nie zapominamy, by każdego dnia spożyć ok. 1,5 litra kefiru. Wariant ten trwa do tygodnia.
Ostatni dzień diety to woda mineralna – tylko i wyłącznie. Chodzi o to, by maksymalnie oczyścić organizm z toksyn.

UWAGA: Dieta kefirowa nie może być stosowana częściej niż co dwa miesiące. Przedłużanie sobie wariantów też niekorzystnie wpływa na nasz organizm, dlatego nie należy tego robić. Co za dużo to niezdrowo, po prostu. Zbyt długi czas spożywania kefiru może skutkować nawet wyniszczeniem naszej odporności.
Dopuszczalne jest, by w trakcie diety kefir zamienić na coś innego. Produktami substytucyjnymi mogą być: surowa maślanka, zsiadłe mleko czy jogurt naturalny.

Dieta kefirowa – efekty

Jeśli będziesz urozmaicać swoje menu i trzymać się zaleceń, efekt jojo nie powinien wystąpić. Jeśli jednak będziesz zbyt długo spożywać samą maślankę możesz być pewna/pewny, że efekt jojo wystąpi. Dlatego pamiętaj, lepiej podchodzić do odchudzania racjonalnie, z głową. Zasady diety są przecież ustalane przez fachowców, dlatego nie możemy podważać ich kompetencji, przynajmniej dla własnego dobra.

Dieta kefirowa – korzystna dla naszego organizmu, pod warunkiem, że prowadzona z głową!

Zdjęcie: obr_sandro

3.67 avg. rating (73% score) - 12 votes