Dieta paleo


dieta paleoOtyłość jest obecnie coraz częściej spotykaną chorobą. Można nawet powiedzieć, że jest to choroba naszych czasów. Coraz więcej fast foodów, coraz mniej jedzenia w domu. Słodycze i przetworzona żywność zamiast owoców, warzyw i zdrowego, dość chudego mięsa – właśnie tak zaczyna się problem z nadwagą, która jest tak naprawdę początkiem koszmarów zdrowotnych. Jak je zwalczyć? Jak nie dopuścić do nadwagi?

Rady typu „odżywiaj się zdrowo” są dobre, ale i niedoprecyzowane. Jeśli chcemy faktycznie zmienić tryb życia potrzebujemy konkretów. Jednym z nich jest rozsądna dieta paleo.

Kiedy podejmujesz decyzję o odchudzaniu, musisz pamiętać, że dieta, która będzie Ci „towarzyszyć” nie powinna być dla Ciebie katorgą. Nie chodzi o to żeby nic nie jeść i w ciągu miesiąca zrzucić 15 kg. Mądra dieta to taka, dzięki której nasz organizm będzie zdrowy i normalnie funkcjonował.

W diecie paleo nie chodzi o to żeby nie jeść, ale żeby jeść zdrowo, prosto i w odpowiednich proporcjach. W wyrobieniu takich nawyków bez wątpienia pomoże nam dieta paleo, zwana też dietą paleolityczną bądź dietą naszych przodków.

Twórca diety, amerykański naukowiec i autor książek dotyczących zdrowego odchudzania, podkreśla, że pomysł na taki sposób żywienia jest zaczerpnięty od naszych praprzodków, którzy odżywiali się dużo bardziej rozsądnie niż my. Nie ma tu żadnej filozofii – to sama natura. Sama nazwa paleo odnosi się do zamierzchłej już ery, co sugeruje, że wzorowana ona jest dość przewrotnie na prehistorycznych zwyczajach żywieniowych, utrwalonych w rozmaitych reliktach przeszłości. Autor diety argumentuje, że ludzie żyjący w czasach przed Chrystusem nie mogli mieć wiedzy podręcznikowej o zdrowym odżywianiu, konkretnych dietach, a jednak, jak wskazują badania, potrafili o siebie dbać. Fakt ten najlepiej dowodzi, że natura jest najlepszą pomocą w utrzymywaniu zdrowego trybu życia. Żadnego liczenia kalorii, żadnych głodówek – tylko czysty rozsądek!

Zasady diety paleo

Zapomnij o przetworzonym jedzeniu; już na wstępie możesz oddać (najlepiej osobom ubogim) konserwy i gotowe dania; zupki w proszku też nie wchodzą w grę. Unikaj cukru i soli, a w zamian tego korzystaj ze świeżych ziół, cebulą czy czosnkiem; dlaczego powinno się unikać soli? Odpowiedź wydaje się prosta: sól pogarsza metabolizm, podwyższa ciśnienie i pobudza apetyt. Jedz dużo warzyw i owoców, co dostarczy Twojemu organizmowi potrzebne pokłady błonnika. Warto jeść chude mięsa, dużo ryb czy też owoce morza.

Wskazane są zielone warzywa liściaste, orzechy włoskie i dziczyzna, gdyż w tych produktach pojawiają się zdrowe dla naszego organizmu kwasy omega 3. W diecie paleo warto unikać nabiału, jednak jeśli jesteśmy jego zwolennikami nie musimy z niego rezygnować; po prostu ograniczmy picie mleka, spożywanie serów czy jogurtów. Przy wyborze nabiału warto pamiętać o jednej rzeczy – unikajmy tego co nienaturalne czyli zbyt mocno odtłuszczone; lepiej napić się mleka kupionego na wsi niż substancji „mlekopodobnej”, która zawiera znikome ślady tłuszczu.

Unikaj produktów zbożowych, fasoli, soczewicy, grochu, soi, orzeszków ziemnych oraz słodyczy. Należy oczywiście „zerwać” z zapiekankami, hamburgerami czy hot-dogami; było miło, ale się skończyło… nadwagą, z którą teraz trzeba walczyć. Ziemniaki również nie są wskazane podczas tej diety. Ważne miejsce w jadłospisie paleo pełnią surowe i nie przetworzone produkty spożywcze: owoce, warzywa, ryby, kiełki.

Pij dużo wody! Woda oczyszcza organizm. Staraj się unikać soków; zamiast tego woda mineralna bądź herbata ziołowa. Wydaje Ci się, że niemożliwa jest tak drastyczna zmiana napojów? Przekonasz się, że rzucenie tego, co kolorowe i słodkie nie jest wcale tak ciężkie jak mogłoby się wydawać.

Pamiętaj: aby dieta miała lepsze rezultaty staraj się przynajmniej kilka razy w tygodniu poświęcać trochę czasu na aktywność fizyczną. Nie chodzi tu o pompki, 100 przysiadów czy 300 brzuszków. Postanów sobie, że każdego dnia będziesz poświęcać pół godziny na intensywny spacer, pilates, gimnastykę czy lekki trucht. Chodzi tu nie tyle o intensywność wysiłku, co o jego regularność. Jeśli jesteś „leniwcem” pamiętaj, że pół godziny na świeżym powietrzu z pewnością poprawi Twoje samopoczucie. Ruszaj! Do boju!

Przykładowe menu paleo

Śniadanie

Jajko w koszulce, filiżanka ziołowej herbaty, surówka z marchwi, jabłka i rodzynek (bez majonezu!).

jajko w koszulce

Obiad

Ryba (np. łosoś w warzywach) z dodatkiem ziół i soku z cytryny; sałata z sosem (oliwa z oliwek + zioła do sałat), woda.

Kolacja

mieszanka warzyw gotowanych na parze, a do tego pierś z kurczaka pokrojona w kostkę, wcześniej doprawiona ziołami.

Jako przekąski możemy traktować owoce, rozmaite kiełki i warzywa. Schrupanie marchewki w ciągu dnia czy zjedzenie jabłka, pomarańczy lub banana jest bardzo wskazane.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes