Jak ugotować makaron-10 porad


jak ugotować makaronRozgotowany lub zbyt twardy makaron potrafi odebrać radość z degustacji całego dania. Zdarzyło Wam się zamiast jędrnej i sprężystej pasty otrzymać rozgotowane kluchy? Najwyższa pora skończyć z takimi praktykami. Amatorom makaronowych wariacji przedstawiamy 10 prostych wskazówek na ugotowanie idealnego makaronu!

1. Pasta potrzebuje przestrzeni

Do gotowania makaronu najlepiej nada się duży garnek i spora ilość zimnej wody. Makaron musi mieć przestrzeń, o czym większość zapomina wykorzystując garnek, który akurat jest pod ręką.

jak ugotować makaron

2. Unikaj wrzenia

Kiedy woda się już zagotuje, należy zmniejszyć płomień tak, aby uspokoić kipiącą wodę. Zbyt duży ogień doprowadzi do nadmiernego wrzenia, co połamie delikatniejszy makaron jak ravioli lub tortellini.

jak ugotować makaron

3. Pokrywce mówimy nie!

Nigdy nie zakrywaj gotującego się makaronu pokrywką! Chwila nieuwagi i kuchenna katastrofa gotowa. Warto natomiast wstawić do garnka drewnianą łyżkę, która będzie ochroną przed wykipieniem.

jak ugotować makaron

4. Gorąco, nie letnio

Nigdy nie wkładaj makaronu do niezagotowanej wody! Przedwczesny desant makaronu do garnka spowoduje jego transformację w rozgotowane, lepkie kluchy. Lepiące tagliatelle? Ohyda!

jak ugotować makaron

 

5. Gotuj osobno

Gotowanie dwóch różnych rodzajów makaronu razem nie jest dobrym pomysłem! Odstępstwem od tej reguły może być duże podobieństwo makaronów – pod względem wielkości i kształtu oraz czasów gotowania. W innym przypadku wystrzegamy się łączenia. Wyobrażacie sobie spaghetti i penne w jednym garnku? Istne poplątanie z pomieszaniem ;)

jak ugotować makaron

6. Olej

Wlanie łyżeczki oleju do wrzącej wody, zanim znajdzie się w niej makaron jest dobrym sposobem na przeciwdziałanie przywieraniu. Niektórzy boją się, że olej negatywnie wpłynie na makaron, jednak jest go tak mało, że praktycznie nie ma to znaczenia, a problem ze sklejaniem makaronu znika.

jak ugotować makaron

 

7. Sól

Odrobina soli jest bardzo ważna w procesie gotowania makaronu, gdyż zapewnia równomierne gotowanie na całej głębokości makaronu. Jeśli nie solimy, makaron nabiera śluzowatej konsystencji po ugotowaniu. Sól należy dodać, jak woda się zagotuje. Większość soli pozostaje w wodzie, którą odlewamy po ugotowaniu, więc nie trzeba zbytnio się martwić o jej negatywny wpływ na organizm.

jak ugotować makaron

8. Czas, czas, czas

Zawsze przestrzegaj czasu gotowania podanego na opakowaniu! Każdy rodzaj makaronu ma inny czas gotowania i należy się go trzymać, aby bohater naszego dania był w najlepszej formie. Dobrym sposobem jest ustawienie minutnika – wówczas na pewno nic nam nie umknie!

jak ugotować makaron

 

9. Stop z przepłukiwaniem

Nie należy płukać makaronu po ugotowaniu! Jest to mit, rozpropagowany w świecie kulinarnym na szeroką skalę. Przepłukiwanie powoduje utratę skrobi, obdziera makaron z jego wartości i uniemożliwia pełne połączenie z pysznymi sosami.

jak ugotować makaron

10. Ciesz się smakiem!

Nie podawaj makaronu bardzo gorącego. W bardzo gorącym makaronie nie poczujesz wszystkich smaków. Po odcedzeniu i wymieszaniu należy odczekać chwilkę i serwować makaron tak, aby był gorący, ale bez przesady!

jak ugotować makaron

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes