Dieta bananowa


dieta bananowaJeśli szukasz diety bogatej w błonnik i witaminy oraz uwielbiasz banany wypróbuj dietę bananową. Dowiedz się więcej na temat tej japońskiej diety.

Dieta nie powinna być czymś, co istnieje w naszym życiu przez kilka dni i koniec. Dieta powinna być stylem życia, sposobem na smuklejszą figurę jak i zdrowszy organizm. Jeśli kuracja trwa nawet 3-5 dni, to warto ją powtarzać np. co miesiąc, co dwa miesiące. Przykładem takiej kilkudniowej kuracji odchudzającej może być dieta bananowa. Jednak warto powiedzieć, że występuje ona w trzech wersjach: miesięczne, tygodniowej i 3 dniowej.

Dieta bananowa i jej historia

Kuracja bananowa przywędrowała do Europy aż z Japonii. Jej inicjatorem było małżeństwo z Tokio: Hitoshi i Sumiko Watanabe. Informacje o diecie rozeszły się szybko poza granice miasta, a wszystko dzięki sławnej japońskiej śpiewaczce operowej, która podkreślała, że dzięki kuracji schudła aż 7 kg.

Mimo tego, że dieta bananowa ma różne warianty, to jej podstawą jest to samo – banany. Owoce są doskonałym źródłem potasu, wzmacniają nasz układ nerwowy i odpowiadają za nastrój i kondycję mięśni. Co więcej, banany zawierają dużo białka roślinnego, które według dietetyków, wchłania się do naszego organizmu lepiej niż białko zwierzęce. Oprócz bananów podstawowym składnikiem diety są płatki owsiane. Taka mieszanka to doskonałe źródło witamin z grupy B oraz witaminy C. Zobacz także: dieta warzywno-owocowa.

Baza diety

  • płatki owsiane
  • banany
  • jabłka
  • miód
  • duże ilości wody mineralnej

Dieta bananowa – zalety

Korzyści płynące ze stosowania diety są naprawdę duże. Pierwsza rzecz to zerwanie ze złym samopoczuciem, zmęczeniem i brakiem koncentracji. Wynika z tego, że banany są doskonałym towarzyszem podczas wzmożonej pracy umysłowej. Dlatego też, nawet jeśli nie stosujemy stricte opisanej kuracji bananowej, warto byśmy w okresie nauki jedli jednego lub dwa banany dziennie.
Dieta bananowa doskonale oczyszcza organizm z toksyn. Wszystko dzięki połączeniu bananów z płatkami owsianymi, które zawierają duże ilości błonnika. Co więcej, płatki mogą korzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego, dlatego osoby cierpiące na dolegliwości związane np. ze złą perystaltyką jelit powinny koniecznie, kilka razy w tygodniu, jeść płatki. Ponadto, warto dodać, że podstawa kuracji bananowej pozwala chronić nasze kości, dzięki zawartemu w płatkach krzemowi, a także przeciwdziałać sklerozie i starzeniu się skóry.
Kolejnym składnikiem diety bananowej jest miód, który uzupełnia deficyt pierwiastków w organizmie i ma oczywiście właściwości lecznicze. Jest to naturalna i doskonała szczepionka przeciwko czyhającym na nas chorobom. Oczywiście, można, a nawet powinno się go spożywać w trakcie różnego typu przeziębień i chorób. Warto dodać, że miód wzmacnia serce, poprawia pracę wątroby.

dieta bananowa

Trzy warianty kuracji bananowej

I – 3 dniowa

Ten wariant uchodzi za restrykcyjny. Nic dziwnego, gdyż w ciągu dnia możemy zjeść tylko 3 banany i wypić 3 szklanki mleka. Dodatkowo, powinniśmy pić ok. 2 litrów wody niegazowanej dziennie. Po zastosowaniu tej kuracji, możemy zrzucić nawet 3 kg, jednak ma to krótkotrwały efekt.

II – tygodniowa

Zakłada się, że powinniśmy w ciągu dnia spożyć 3 posiłki, z których każdy przyrządzony jest na bazie bananów. Rano, w południe oraz wieczorem powinniśmy zjeść samodzielnie przygotowane muesli z płatków owsianych (3 łyżki), bananów (połowa na jedną porcję), miodu (1 łyżeczka) i maślanki/jogurtu naturalnego (szklanka). Wieczorem możemy również zjeść małe jabłko. Trzydniowej kuracji powinno towarzyszyć picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej (przynajmniej 1,5 litra dziennie).

III – miesięczna

Wersja ta ma nieco łagodniejsze zasady, dlatego jest najbardziej popularna. Kuracja zakłada, że każdego dnia powinniśmy jeść dużego banana i popijać go letnią (nie zimną) wodą niegazowaną. Obiad i kolacja nie muszą opierać się na bananach – tu mamy dowolność. W trakcie kuracji nie można spożywać słodyczy (odpadają zatem nawet banany w cieście z czekoladą), lodów i alkoholu, a także jeść po godzinie 20-tej. Dzięki temu wariantowi możemy zrzucić nawet 7 kg.

1.33 avg. rating (38% score) - 3 votes