Dieta Atkinsa


Dietetycy i naukowcy są całkowicie zgodni co tego, że węglowodany są jednymi ze składników pokarmowych, które przyjmowane w nadmiernych ilościach przyczyniają się do powstawanie nadwagi. Na tej tezie opiera się też słynna dieta Atkinsa.

Wobec tego nikogo na pewno nie powinno dziwić, że sporo diet odchudzających zakłada właśnie zminimalizowanie ilości węglowodanów, które znajdują się w przyjmowanych przez nas pokarmach.Dieta Atkinsa - co jeść?

Dieta Atkinsa – na czym to polega?

Jedną z najpopularniejszych jest dieta Atkinsa, która chociaż liczy sobie już ponad czterdzieści lat, nadal cieszy się ogromną popularnością. Pierwszą publikacją, jaka ukazała się na jej temat, była książka „Dr. Atkins Diet Revolution”, opublikowana przez doktora Roberta Atkinsa z Nowego Jorku.

Opisane w niej tezy i sposoby na odchudzanie oraz poprawę stanu zdrowia od razu spotkały się ze sporym zainteresowaniem i wzbudziły niemałe kontrowersje – zwolennicy, wśród których mnóstwo jest osób, które dzięki diecie Atkinsa zdołały zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów twierdzili – i nadal twierdzą – że dieta ta jest jedną z najskuteczniejszych i dających najlepsze efekty, podczas gdy przeciwnicy uważają, że jej stosowanie może okazać się niebezpieczne dla zdrowia.

Wystarczy jednak zapoznać się z opiniami osób, które zaufały doktorowi Atkinsowi i pozbyły się niepotrzebnych kilogramów, by doskonale wiedzieć, że obawy jej przeciwników są w dużej mierze nieuzasadnione. Nikt jednak, nawet jej przeciwnicy, nie może zaprzeczyć, że dieta opracowana przez Roberta Atkinsa przynosi natychmiastowe skutki. Aby bez obaw móc z niej korzystać, należy najpierw zapoznać się z kilkoma ogólnymi wskazówkami, dzięki którym unikniemy błędów i sprawimy, że dieta będzie dla naszego stanu zdrowia i samopoczucia w stu procentach bezpieczna.

Fazy diety i dozwolone produkty

Dieta Atkinsa składa się z czterech faz, podczas których można schudnąć łącznie do dwudziestu kilogramów. Zakłada ona przede wszystkim spożywanie mniej niż stu gram węglowodanów na dobę – składniki, z których nasz organizm miałby czerpać energię w zamian węglowodanów to między innymi tłuste mięsa czy mniejszych porcji warzyw oraz owoców.

Kluczem do zrozumienia fenomenu skuteczności niskowęglowodanowej diety Atkinsa jest to, że odpowiednio dobrane składniki, niezbyt bogate w węglowodany pomagają kontrolować poziom insuliny we krwi, a co za tym idzie – także uczucia głodu.

Dieta Atkinsa - dozwolone produkty

Produkty, które wskazane są do spożycia w fazie pierwszej to między innymi mięso każdego rodzaju oraz owoce morza. Dobrze jest także spożywać tłuszcze takie jak masło, oliwę z oliwek czy nawet majonez.

W fazie drugiej powyższe składniki powinny zostać zastąpione przez pełnoziarniste pieczywo, owoce, rośliny strączkowe oraz biały ser. Faza trzecia i czwarta nie charakteryzują się włączeniem nowych produktów, a stopniowym dodawaniem do naszej diety coraz większych ilości węglowodanów.

Dieta Atkinsa – przykładowe menu

W fazie pierwszej i drugiej przykładowy jadłospis wygląda następująco:

Śniadanie

Na śniadanie spożywamy jajecznicę z bekonem czy szynką lub innym tłustym mięsem, oraz bezkofeinową kawę lub ziołową herbatę. Na drugie śniadanie spożyć można rosół, bulion bądź inną tłustą zupę (taką jak na przykład zupa serowa.)

zupa-serowa

Obiad

Na obiad przygotować możemy między innymi pieczonego kurczaka z małą porcją warzywnej surówki lub pieczony udziec z indyka, popijany niegazowaną wodą mineralną.

Kolacja

Na kolację spożyć można pasztet lub stek z sałatką i… porcją bitej śmietany. Pomiędzy tymi posiłkami spożywać możemy na przykład plastry szynki parmeńskiej, kabanosy, czy parówki. W trzeciej fazie spożywać możemy jeszcze więcej pokarmów – wśród nich są między innymi cheeseburgery, batoniki, czy kiełbaski.

Chociaż może to brzmieć nieprawdopodobnie, spożywając takie produkty według wskazówek Atkinsa możemy naprawdę sporo schudnąć.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes