Na czym polega dieta Dukana?


dieta Dukana

Pierre Dukan jest francuskim lekarzem oraz dietetykiem. Zasłynął jako twórca popularnej na całym świecie diety Dukana. Jednak niewiele osób wie, że dieta powstała raczej z przypadku.

Jeden z pacjentów Dukana poprosił go o stworzenie diety, która spełniałaby kilka założeń. Przede wszystkim miała umożliwiać zrzucenie zbędnych kilogramów, nie powodując żadnego uszczerbku na zdrowiu, a ponadto pacjent prosił, aby dieta nie trwała całe jego życie oraz zawierała mięso które pacjent uwielbiał. Lekarz był świadomy tego, że na świecie nie ma diety, która spełniałaby wymagania pacjenta. Z drugiej strony posiadał wiedzę z zakresu dietetyki, która umożliwiała mu stworzenie takowej diety. Prośba pacjenta przyczyniła się do stworzenia zupełnie nowości w zakresie dietetyki dla osób, które marzą o życiu bez nadwagi.

Początkowe badania skuteczności diety były obiecujące, w związku z czym, przez następne 30 lat lekarz udoskonalał nowy sposób odżywiania. Odkrył że pacjenci nie muszą podejmować się wielkich wyrzeczeń by schudnąć oraz że nie grozi im efekt jo-jo. Ostatecznym efektem pracy lekarza stała się dieta proteinowa, która potocznie nazywana jest dietą Dukana. W roku 2008 Dukan wydał bestsellerową książkę pod tytułem „Nie potrafię schudnąć”, która okazała się światowym hitem. Odnaleźć w niej można zasady, fazy i przepisy, m.in. smakowite zupy- kremy (np. zupa krem z brokułów czy innych warzyw).

Dieta Dukana- fazy

Dieta proteinowa składa się z czterech faz które należy wykonywać po kolei. Są to kolejno: 1. Faza uderzeniowa; 2. Faza naprzemienna; 3. Faza utrwalająca; 4. Faza stabilizacji.

1. Faza uderzeniowa
Pierwsza faza jest uważana za najtrudniejsza ponieważ przypomina głodówkę. W zależności od wagi ciała faza ta może trwać od jednego do dziesięciu dni. Natomiast motywacji do działania dodają natychmiastowe rezultaty. W tej fazie jest to dieta czysto proteinowa, opiera się ona na chudym mięsie i nabiale. Nie jest tutaj zalecana odpowiednia ilość posiłków, jemy kiedy tylko mamy na to ochotę. Jedyną drogą do skutecznego działania diety proteinowej jest nie łączenie produktów spożywczych z fazy pierwszej z produktami spożywczymi w pozostałych fazach. Faza pierwsza jest tak skonstruowana że organizm nie ucierpi w wyniku odchudzania, można w tym czasie zajmować się swoimi sprawami, wykonywać wysiłek fizyczny, pracować, organizm nie czuje zmęczenia gdyż dostarczane są mu wszystkie niezbędne składniki. Druga faza nazywana jest też fazą naprzemienną. W fazie tej oprócz nabiału i chudego mięsa, możemy jeść dodatkowo warzywa surowe oraz gotowane, owoce morza. W tym czasie tracimy kilogram wagi na tydzień. Nie należy jeść produktów spoza listy wyznaczonych produktów. Można jeść wtedy kiedy ma się tylko ochotę.

2. Faza naprzemienna
Faza druga jest bardziej tolerowana przez organizm niż faza pierwsza. Fazę tę zamykamy dopiero wtedy, gdy uznamy że osiągnęliśmy wymarzoną wagę ciała. Wiele osób osiągając wymarzoną wagę popełnia klasyczny błąd, jedzą wtedy co popadnie uzyskując tak zwany efekt jo-jo. Pierre Dukan pomyślał o tym, dlatego skonstruował trzecią fazę.

3. Fazę utrwalenia
Zadaniem tego etapu jest ustabilizowanie wagi. Na tym etapie możemy sobie pozwolić na jedną porcję owoców dziennie (bez winogron i bananów), małe ilości sera i dwie kromki pieczywa pełnoziarnistego także dziennie. Zaletą tej fazy jest to że dwa razy w tygodniu można zrobić tak zwaną królewską ucztę, czyli można zjeść dowolny posiłek na jaki tylko przyjdzie ochota, zabrania się tutaj dobierania dokładek oraz jedzenia przez cały dzień. Ponadto przynajmniej raz w tygodniu należy na jeden dzień powrócić do pierwszej fazy i wykonywać dietę proteinową by oczyścić organizm i ochronić przed efektem jo-jo. Średnio utrwalenie zrzuconego kilograma trwa 10 dni, oznacza to że jeśli ktoś schudł 5 kg, czyli 5×10 = 50 dni. Zaletą jest także doskonała świadomość trwania fazy, tak jak w przykładzie mamy 50 dni.

4. Faza stabilizacji
W ostatniej fazie jemy już to na co mamy ochotę, należy jednak pamiętać aby nie przesadzać z ilością węglowodanów i nie zapomnieć o aktywności fizycznej. Zalecane jest także spożywanie trzech łyżek otrębów dziennie ponieważ regulują one pracę jelit. Ponadto w Internecie, jak i w księgarniach możemy znaleźć wiele przepisów na dietę Dukana, oraz obszerne przewodniki jak przejść ową dietę.

dieta Dukana

Dieta Dukana – co ją wyróżnia?

Na świecie istnieje tysiące diet które umożliwiają walkę z nadwagą, natomiast dieta Dukana wyróżnia się tym, że po zakończeniu odchudzania utrwala ona wagę jaką uzyskaliśmy po zakończeniu okresu odchudzania. Zmorą bardzo wielu diet jest efekt jo-jo. Tutaj efekt ten następuje tylko w nielicznych przypadkach i właśnie na tym polega niezwykłość tej diety. Ważnym czynnikiem jest także to, że lekarz oprócz bycia dietetykiem, interesował się także psychologią. To umożliwiło mu stworzenie diety na podstawie psychologicznego modelu ludzkiego umysłu. Dieta Dukana skonstruowana jest w dość specyficzny sposób, osoba otyła może liczyć na błyskawiczne działanie diety, dodatkowo skonstruowany jest gotowy plan żywieniowy dla osoby odchudzającej się z podziałem na kobiety i mężczyzn.

Ludzie żyjący w dzisiejszym świecie są coraz bardziej świadomi co jest zdrowe, a co nie. Stawiają na zdrową żywność, więcej ruchu i racjonalne żywienie. Dieta Dukana opiera się na zdrowym odżywianiu, dlatego też ludzie chętnie ją stosują.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes