Zdrowa żywność


zdrowa żywność

Codzienna dieta ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu, stan zdrowia i samopoczucie. Wielu z nas postanowienie: “ Będę jadł zdrowo!” odkłada regularnie z dnia na dzień, poprzestając raczej na przypadkowym doborze swojego menu, byleby tylko uniknąć głodu. Zwracanie uwagi na jakość spożywanego pokarmu jest niezwykle ważne. Niestety, należy pamiętać o tym, że nie zawsze to, co jest dostępne na sklepowych półkach, powinno być przez nas spożywane.

Czym jest zdrowa żywność?

Zdrowa żywność to pokarm pochodzenia naturalnego, do którego nie zostały dodane żadne “ulepszacze”, które nierzadko znajdują się w produktach przetwarzanych przemysłowo. W nowoczesnym rolnictwie używa się także środków owadobójczych, grzybobójczych, sztucznych nawozów, które to mogą być przyczyną chorób nowotworowych. Należy liczyć się z tym, że szkodliwe substancje nie są wydalane przez ludzki organizm i zalegają w nim przez długi czas. Zdrowe jedzenie wolne jest od niebezpiecznych barwników, konserwantów i innych sztucznych substancji. Zawiera ono za to ogrom wysokowartościowych produktów spożywczych, bogatych w witaminy, składniki mineralne, białko, węglowodany, tłuszcze i błonnik, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zdrowa żywność

Zdrowa żywność to przede wszystkim produkty nieprzetworzone, zawierające tylko naturalne składniki. Należy jak najczęściej sięgać po owoce i warzywa w ich naturalnej postaci. Są one bowiem źródłem witamin, soli mineralnych, błonnika i wody i niewielkiej ilości tłuszczu. Sprawia to, że w porównaniu do innych produktów, mają dużo niższą wartość kaloryczną. Godnymi polecenia są również tłoczone na zimno oleje: lniany, rzepakowy, sojowy, kukurydziany, a także siemię lniane, orzechy włoskie, kiełki pszenicy, nasiona słonecznika i dyni, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niezwykle zdrowa jest także oliwa z oliwek, odznaczająca się największą zawartością kwasów tłuszczowych, należących do rodziny omega-3 i omega-6. Niezwykle zdrowe i korzystne dla nas jest również spożywanie soi w naturalnej postaci.

Ryby i zielona herbata

Aby odżywiać się zdrowo, należy spożywać białko i węglowodany w proporcjach 1:2. Dobrym źródłem pełnowartościowego białka jest mięso. Zawiera ono również witaminy z grupy B, szczególnie B1, B12, PP oraz łatwo przyswajalne żelazo. Zdrowa żywność oczywiście nie wyklucza tego produktu z codziennej diety. Warto jednak pamiętać, aby unikać nadmiernej ilości cholesterolu i nie jeść tłustego mięsa i tłustych wędlin. Wybierajmy więc jedynie chude gatunki mięs i tygodniowo zjadajmy jedynie 2-3 porcje mięsa po 150g. Starajmy się jak najczęściej zastępować mięso rybami. Zawierają one więcej składników mineralnych, są źródłem jodu oraz fosforu. Najcenniejsze dla nas są ryby morskie, ze względu na bardzo dużą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Elementem zdrowej diety są również jajka. Trzeba je jednak spożywać w ograniczonej ilości, gdyż są one bogate w cholesterol. Jaja są zdrowe ze względu na zawartość witamin B2 i B12, ośmiu niezbędnych aminokwasów oraz wapnia.

Ryba z warzywami

Pewnie nie raz zastawialiście się, czy kawa i herbata również są zaliczane jako zdrowa żywność. Rozwiewam Wasze wątpliwości – są one korzystne dla naszego zdrowia, jednakże tylko wtedy, gdy pijemy je bez cukru i w ilości nie większej niż 3 szklanki. Jakie są korzyści picia tych napojów? Mają one pozytywny wpływ na układ krążenia i pracę mózgu. Szczególnie zdrowa jest zielona herbata, która oczyszcza krew, wzmacnia zęby, działa bakteriobójczo, zwalcza kamienie w wątrobie i nerkach, obniża poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie krwi.

Naturalny błonnik i węglowodany

Bezdyskusyjnie, produktami, które znajdują się w czołówce zdrowej żywności są zboża i rośliny nasion strączkowych. To właśnie one są głównym źródłem węglowodanów, ale również witamin, białek, składników mineralnych i błonnika. Wielu z Was z pewnością obawia się węglowodanów, które to uważane są za składnik diety powodujący nadwagę. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy posiłki są mało urozmaicone.

Zdrowe pieczywo

W codziennym jadłospisie należy uwzględnić wszystkie produkty z piramidy zdrowego żywienia. Należy ograniczać ilość spożywanej białej mąki, gdyż jest produktem rafinowanym, pozbawionym witamin i soli mineralnych. Białe pieczywo, ciastka i herbatniki z białej mąki warto zastępować produktami otrzymywanymi z mąki nieoczyszczonej, czyli z mąki razowej, graham czy też z mąki grubo mielonej. Zaleca się spożywanie chleba na zakwasie i unikania produktów otrzymywanych z użyciem drożdży.

Zaopatrywanie się w produkty ekologiczne, nie zawierające chemii to jednak nie wszystko. Niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. Zapraszam do lektury innego artykułu z poradnika: Zdrowe jedzenie – zasady.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes