Zielona herbata i jej właściwości


Zielona herbata

Czy znajdą się wśród Was tak zagorzali fani zielonej herbaty, jak ja? Jeśli dotychczas w żaden sposób nie mogliście się do niej przekonać, mam nadzieję, że ten artykuł zachęci Was do tego. Uważajcie – od tego napoju można się uzależnić jak od kawy. Ale to akurat bardzo zdrowe uzależnienie – zobaczcie, dlaczego.

Herbata ta coraz częściej doceniana jest przez Europejczyków, jednak, jak na razie, największym uznaniem cieszy się w krajach azjatyckich, głównie w Chinach i Japonii. W tych regionach tradycja picia zielonej herbaty jest bardzo długa. W gruncie rzeczy, jest ona najstarsza ze wszystkich herbat i liczy sobie ponad 5000 lat. Ta grupa herbat jest również najbardziej zróżnicowana – zawiera największą ilość gatunków, które różnią się wyglądem, smakiem, jakością i aromatem.

Zalety picia zielonej herbaty

Picie zielonej herbaty jest źródłem wielu korzyści dla naszego organizmu. Jej skład chemiczny jest niezwykle bogaty w witaminy B1, B2, B5, K, PP, związki garbnikowe, alkaloidy, związki purynowe, kumaryny i lecytynę. Zawiera również bardzo liczne związki mineralne, wapń, magnez, żelazo, mangan, krzem, fluor, miedź, jod,aminokwasy oraz sole mineralne. Dzięki temu bogactwu wartościowych elementów zawartych w herbacie, ma ona dobroczynny wpływ na różne funkcje naszego organizmu.

Najczęściej wymienianą zaletą picia zielonej herbaty jest przyspieszanie metabolizmu i wydzielania toksyn z organizmu. Dzięki wspomaganiu szybszego spalania tłuszczu, usprawnia ona proces odchudzania. Posiada także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dzięki taninom jest dobrym środkiem w chorobach o podłożu zapalnym ( grypy, biegunki, stany zapalne śluzówki jamy ustnej). Uważa się również, że jest składnikiem diety, który wyjątkowo dobrze oczyszcza krew, obniża poziom cholesterolu i chroni przed zawałem serca. Polecana jest także osobom cierpiącym na nadkwaśność soku żołądkowego, gdyż dzięki goryczom reguluje wydzielanie żółci. Działa też przeciwko kamieniom w wątrobie, nerkach i pęcherzu moczowym. Napar z zielonej herbaty wspomaga procesy trawienia i usuwa uczucie przepełnionego żołądka.

Szczególnie chwalone jest jej działanie pobudzające, dzięki któremu z powodzeniem może ona zastąpić codzienne picie czarnej kawy, w porównaniu do której jest ona o wiele zdrowsza. Warto wspomnieć, że niektóre aktywne związki zwarte w zielonej herbacie, takie jak katechiny i taniny wykazują działanie antyrakowe i anty-mutagenne.

Wpływ herbaty na urodę

Zielona herbata ma również zbawienny wpływ na naszą skórę i włosy. Kosmetyki zawierające w zieloną herbatę, są szczególnie godne polecenia. To właśnie ten gatunek herbaty określany jest mianem naturalnego antyoksydantu. Należy ona do związków posiadających zdolność zwalczania różnych form wolnych rodników, wywołujących przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Ponadto zielona herbata skutecznie likwiduje problemy z suchą skórą i łagodzi podrażnienia. Dodatkowo, zielona herbata hamuje aktywność enzymów nasilających pracę gruczołów łojowych i pomaga w leczeniu trądziku. Dzięki zawartej w niej katechinie i kofeinie, picie tego napoju jest również niezbędne w walce z cellulitem. Zielona herbata chroni również skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Zapobiega także wypadaniu włosów, wzmacnia je i przyspiesza ich wzrost.

Zielona herbata

Obecnie na świecie wytwarzane jest 600 000 ton zielonej herbaty, a około 75% pochodzi z Chin. Napar z jej liści ma zielonożółty, słomkowy kolor. Napój ten ma ziołowy słodko – gorzki smak.
Znanych jest wiele różnych opinii na temat tego, jaka jest bezpieczna, dopuszczalna dzienna dawka zielonej herbaty. Zapewniam Was, że przedawkować zieloną herbatę jest naprawdę trudno. Z powodzeniem można spożywać dziennie nawet 4 do 5 filiżanek takiego naparu, aby po pewnym czasie odczuć jego pozytywne działanie na nasz organizm.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes