Herbata z cytryną


Herbata z cytryną

Herbatę z cytryną pijemy bardzo często: do śniadania, do kolacji, gdy czujemy się niewyraźnie lub gdy chcemy się rozgrzać. Latem pijemy ją w wersji mrożonej – dla ochłody. Jednak czy robimy dobrze? Co rusz słychać kolejne nowinki naukowe, które budzą w nas wiele wątpliwości.

Zwyczaj picia herbaty z cytryną znany jest każdemu. Dla niektórych jest to tak oczywiste i obowiązkowe połączenie smakowe, że nie mogą nawet wyobrazić sobie innego sposobu picia herbaty. Ponadto, powszechnie znane jest stwierdzenie o dobroczynnych właściwościach tego napoju, szczególnie w przypadku przeziębienia. Muszę przyznać, że wzmianki o szkodliwości herbaty z cytryną są wyjątkowo chętnie przez wszystkich podłapywane i błyskawicznie przekazywane dalej. Z pewnością dzieje się tak dlatego, że napój ten jest wyjątkowo powszechny. Herbata jest w istocie bardzo zdrowa. Zawiera polifenole, które hamują rozwój wirusów oraz antyoksydanty oczyszczające nasz organizm. Dodatkowo, bardzo dobrze rozgrzewa w zimne, jesienne lub zimowe dni. Coraz częściej jednak, naukowcy alarmują o szkodliwości naszego ulubionego napoju. Z czego to wynika?

Szkodliwy glin

Specjaliści tłumaczą, że herbata zawiera glin, który nie jest wchłaniany przez nasz organizm, gdy spożywamy czarną herbatę w zupełnie czystej postaci. Dzieje się jednak zupełnie inaczej, gdy do naparu dodamy plasterek cytryny. Pod jej wpływem pierwiastek ten przeobraża się w łatwo przyswajalny cytrynian glinu, który może zalegać w tkankach i uszkadzać je. Ponadto coraz częściej słyszy się, że dodatkową konsekwencją jest wzrost prawdopodobieństwa zachorowania na Alzheimera. Czy rzeczywiście mamy się bać, a następstwa picia herbaty z cytryną naprawdę mogą być aż tak poważne? Ja przyjęłabym raczej sceptyczną postawę w stosunku do groźnie brzmiących wieści, krążących po internecie.

Herbata liściasta

Przede wszystkim należy pamiętać, że glin uwalniany jest w naparze tylko wtedy, gdy, podczas dodawania cytryny, w szklance z napojem wciąż znajdują się fusy lub torebka z herbatą. W herbacie bowiem zawarte są śladowe ilości pierwiastków, mogących wyrządzić szkody w naszym organizmie. Poza tym, spożywanie herbaty z cytryną musiałoby być naprawdę duże – ponad 6 szklanek dziennie. Wątpię, aby ktokolwiek z Was, kiedykolwiek miał okazję wypić tyle herbaty z cytryną w ciągu jednego dnia. Ja z herbaty z cytryną na pewno nie zrezygnuję i gorąco ją Wam polecam.

Przepisy na herbatę z cytryną

Na zachętę zdradzę Wam jeszcze kilka pomysłów na cytrynową herbatę. Oczywiście na zimę polecam ją tylko i wyłącznie w ciepłej postaci, jednak latem z powodzeniem sprawdzi się orzeźwiająca, mrożona herbata z cytryną. Możecie także dodać do niej kilka listków świeżej mięty – wówczas działa pobudzająco. Jeśli lubicie słodką herbatę, cukier z powodzeniem można zastąpić miodem. Pamiętajcie tylko, aby dodawać go jedynie do nieco przestudzonej herbaty, gdyż wlany do gorącej traci swoje dobroczynne właściwości. Jako dodatek do herbaty z cytryną idealnie nada się również imbir, który działa oczyszczająco, a także rozgrzewający i wzmacniający sok malinowy. I jak tu wątpić w korzyści wynikające ze spożywania takiego napoju?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes