Suszone śliwki


suszone śliwki

Jeżeli w swojej codziennej diecie stawiasz na zdrowe odżywianie, nie powinno w niej zabraknąć suszonych śliwek. Jest to produkt polecany każdemu przez gastrologów i dietetyków. Nie tylko stanowi bardzo smaczną przekąskę, ale również ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Przekonajcie się dlaczego warto sięgać po suszone śliwki każdego dnia.

Gatunek śliwek, który uprawiany jest z przeznaczeniem do suszenia to Węgierki, a szczególnie smaczne są te, pochodzące ze słonecznej Kalifornii. Śliwki są źródłem wielu witamin: A, C, E, K i witaminy z grupy B oraz zawierają wartościowe pierwiastki, takie jak: potas, magnez, miedź i mangan. Mają również bardzo dużo błonnika pokarmowego. Naukowcy potwierdzili, że wspólne występowanie tych składników wspomaga organizm w utrzymaniu właściwej kondycji zdrowotnej. Nie sugerujcie się tym, że śliwki mogą wydawać się dość kaloryczne – jedna sztuka (ok. 15 g) zawiera mniej więcej 40 kcal. Suszone śliwki są niezwykle cenną przekąską w diecie odchudzającej. Nawet wtedy, gdy nie masz na celu utraty kilku zbędnych kilogramów, codzienne spożywanie kilku suszonych śliwek będzie miało mnóstwo wymiernych korzyści dla Twojego zdrowia.

Suszone śliwki, zawierają dużo włókna roślinnego, dzięki czemu poprawiają pracę jelit i sprzyjają szybszemu czyszczeniu organizmu. Częste ich spożywanie reguluje pracę przewodu pokarmowego, pomaga zachować w organizmie równowagę kwasowo – zasadową i zapobiega zaparciom. Ponadto, ze względu na wysoką zawartość potasu, są cennym produktem żywnościowym dla osób cierpiących na nadciśnienie. Zaleca się, aby w codziennej diecie każdego z nas znalazły się 3 suszone śliwki średniej wielkości lub też szklanka kompotu z suszu. Warto dbać o to szczególnie dlatego, że zgodnie z doniesieniami naukowców, suszone śliwki charakteryzują się najwyższą zawartością antyoksydantów wśród owoców. Są również źródłem rzadkiego pierwiastka – boru, który jest bardzo cennym składnikiem diety dla kobiet po menopauzie, gdyż pomaga on utrzymać odpowiedni poziom estrogenów.

Dodatkową ich zaletą, ważną szczególnie dla osób kontrolujących swoją wagę, jest fakt, że zapewniają poczucie sytości. Spowalniają również wchłanianie cukru, dzięki czemu nasz organizm spala znacznie więcej tłuszczu, a ze względu na dużą zawartość błonnika, blokują wchłanianie cholesterolu. Z powodu dużej zawartości witaminy K, regulującej proces krzepnięcia krwi oraz witaminy C, uszczelniającej naczynia krwionośne, śliwki powinny również zostać docenione przez kobiety zmagające się z pękającymi naczynkami. Zawarte w śliwkach przeciwutleniacze zapobiegają procesowi starzenia i powstawania zmarszczek.

Jak widać, korzyści codziennego spożywania śliwek są ogromne. Śliwki są niezwykle smaczne i bardzo słodkie, dlatego też z powodzeniem mogą zaspokoić ochotę na słodycze, dopadającą każdego łasucha. Suszone śliwki z powodzeniem sprawdzą się jako składnik drugiego śniadania oraz w roli przekąski w pracy, czy też w szkole. Można zajadać je same, prosto z paczki, lub dodawać do jogurtów, musli czy kisieli. Idealnie sprawdzą się jako składnik dań mięsnych np.: do bigosu, kurczaka czy pieczeni, gulaszu, sałatek, lub też pierogów.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes