Prawidłowe żywienie dzieci w pierwszych miesiącach życia


Gdy tylko dziecko przychodzi na świat, potrzebuje pokarmu, który pomoże mu prawidłowo się rozwijać. Początkowo w pełni wystarczający jest pokarm produkowany przez mamę, czyli mleko z piersi, z czasem jednak rodzice decydują się na stopniowe rozszerzanie diety malucha, by przyzwyczajać go do nowych smaków i konsystencji jedzenia oraz dostarczyć większej ilości witamin i składników odżywczych. Jednym z pierwszych dań będących nowymi pozycjami w menu niemowlaka są zupki po 6 miesiącu życia. To dobry czas na rozszerzenie diety. Zobaczmy więc, jak się do tego zabrać.

Rozszerzanie diety niemowlaka – dlaczego jest ważne?

Nie da się ukryć, że wprowadzenie jakiegokolwiek nowego pokarmu do codziennego jadłospisu niemowlaka mającego mniej niż pół roku, to zarówno dla niego, jak i mamy wielkie wydarzenie. Próbując nowych pokarmów, dziecko ma możliwość wyostrzyć zmysły, szczególnie węch i smak, a także powoli kształtować swój przyszły gust kulinarny. Ponadto jego delikatny i wciąż rozwijający się układ pokarmowy zaczyna trawić pokarmy bardziej treściwe niż płynne mleko matki, co ma ogromne znaczenie w ogólnym rozwoju dziecka. Poza tym w pewnym momencie mleko matki niestety nie dostarcza odpowiedniej ilości witamin i innych składników odżywczych, zatem rozszerzenie diety musi w końcu nastąpić. Najlepiej by stało się to między początkiem 5. a 6. miesiąca życia dziecka.

Co wprowadzić do menu?

To pytanie zadaje sobie każdy rodzic pragnący urozmaicić dietę swojego dziecka. Oczywiście nie można od razu podać maluchowi złożonych, kilkuskładnikowych obiadków, bo zbyt mocno różnią się one od delikatnego pokarmu matki, który łatwo strawić. Układ pokarmowy malucha mógłby źle zareagować, przez co mogłaby wystąpić biegunka lub wymioty. Aby tego uniknąć, najpierw podawajmy dziecku jednoskładnikowe dania i zupki o odpowiedniej konsystencji. Może to być przecier z marchwi lub jabłka. Wskazane jest też, by soczki przygotowywane były tylko z jednego składnika, gdyż wtedy łatwiej zaobserwować ewentualną alergię pokarmową na konkretny produkt i jej objawy. Wiele mam postanawia przygotowywać te dania samodzielnie, gdyż mają wtedy pewność co do jakości produktu, niemniej w sklepach można znaleźć już gotowe dania w słoiczkach przeznaczone dla maluchów w poszczególnych miesiącach życia, na przykład zupki po 6 miesiącu. Takie oznaczenia ułatwiają nam skomponowanie menu kilkumiesięcznemu dziecku, które tak naprawdę za miesiąc lub dwa znowu ulegnie zmianie. Poza tym dania w słoiczkach są przygotowywane pod okiem ekspertów, można więc bez obaw podawać je swoim maluchom.

Zupki po 5 miesiącu życia – jak je przygotować?

Gdy dziecko kończy 5. miesiąc, warto na stałe do jego jadłospisu wprowadzić dania obiadowe, a przede wszystkim zupki. To dobry moment, by do diety malucha wprowadzić mięso, a także kolejne warzywa, na przykład cukinię, ziemniaki czy dynię. Można też dotychczasowe dania wzbogacić o nowe składniki. Pamiętajmy jednak, by podając coś nowego, najpierw obserwować malucha pod kątem alergii pokarmowej. Najlepiej na początek podać dwie łyżeczki nieznanego dania z określonym składnikiem i obserwować, co się dzieje. Jeśli wszystko będzie w porządku, z powodzeniem możemy taki produkt na dobre wprowadzić do menu niemowlaka. Przygotowując zupki po 5 miesiącu, pamiętajmy też, by miały one jednolitą konsystencję, bez żadnych kawałków mięska czy warzyw. Ponieważ maluch jeszcze nie pogryzie pokarmu stałego, mogłoby to być powodem kłopotów z brzuszkiem. Zupki najlepiej blendować lub miksować na gładką masę. By ułatwić trawienie oraz późniejsze wydalanie, warto dodać do niej kilka kropli oliwy. Nie dodawajmy soli – na to jeszcze przyjdzie pora.

Pamiętajmy, że od tego, jak żywimy swoje dzieci w poszczególnych miesiącach życia, zależy to, czy będą się prawidłowo rozwijać. Na każdym etapie rozwoju potrzebne są im określone składniki mineralne i witaminy, które czerpie głównie z pożywienia. Dlatego warto skupić się na odpowiednim rozszerzaniu diety niemowlaka, a w razie potrzeby zaczerpnąć opinii specjalisty w tej dziedzinie. Dzięki zdrowemu i urozmaiconemu żywieniu dziecko będzie rozwijało się szybko i zdrowo, dając mnóstwo radości szczęśliwym rodzicom!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes