Tajemnicza biotyna. Czym jest i gdzie ją znaleźć?


Witaminy to związki, bez których nasz organizm nie byłby w stanie funkcjonować. Są składnikami enzymów i koenzymów odpowiadających za prawidłowy przebieg reakcji biochemicznych w ciele człowieka. Wpływają na wiele aspektów naszego funkcjonowania, w tym kondycję skóry, włosów i paznokci. Które witaminy pomogą nam zachować ich zdrowy wygląd?

biotyna

Biotyna – co to takiego?

Biotyna to związek organiczny znany także jako witamina H oraz witamina B7. Należy do witamin z grupy B, które są odpowiedzialne między innymi za zdrowy wygląd włosów, skóry oraz paznokci. Występuje zarówno w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych i należy do grupy związków rozpuszczalnych w wodzie. Biotyna jest elementem, bez którego nie może dojść do wielu istotnych procesów metabolicznych występujących w naszym ciele. Bierze ona udział m.in. w produkcji kwasów tłuszczowych i glukozy.

I chociaż wciąż nie określono dziennego zapotrzebowania organizmu na biotynę, to według szacunków dla osoby dorosłej wynosi ono między 30 a 100 µg. I choć jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem, to w jej zażywaniu specjaliści zalecają umiar. Niedobór biotyny może dotknąć w szczególności kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Jednak zażywanie leków z biotyną w trakcie ciąży lub karmienia należy unikać i konsultować z lekarzem. Ponadto problem pojawia się w przypadku kuracji lekami przeciwdrgawkowymi oraz nadużywaniu alkoholu.

Jak objawia się niedobór biotyny?

W jaki sposób objawia się niedobór biotyny? Jej braki można dostrzec gołym okiem, ponieważ niekiedy odbijają się na kondycji naszej skóry i włosów. Jednym z pierwszych objawów jest wysuszony i podrażniony naskórek. Pojawiają się na nim stany zapalne, a symptomy mogą przypominać rozwijającą się łuszczycę. W dodatku paznokcie stają się cieńsze i bardzo łatwo się kruszą. Niedobór witaminy H dotyka również włosów, stają się łamliwe i delikatne, co wpływa na ich wzmożone wypadanie. Poza tym brak biotyny wpływa na obniżenie koncentracji i senność, może powodować rozdrażnienie, a także oddziaływać na poziom cholesterolu we krwi.

Gdzie występuje biotyna?

W jaki sposób urozmaicać codzienną dietę, by wzbogacać ją o biotynę? Witaminę H znajdziemy zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Wątróbka, drożdże, żółtka jaj, warzywa – tam pokłady biotyny są największe.

Niedobór biotyny można również leczyć – stosuje się przy tym tabletki wzbogacone właśnie o ten składnik. Jej regularne stosowanie powinno pozytywnie wpłynąć na kondycję naszych włosów, paznokci oraz skóry. Oczywiście, jeśli wcześniejsze objawy nie znikną lub zaczną się nasilać, niezwłocznie umówmy się na konsultację lekarską.

2.33 avg. rating (53% score) - 3 votes