Niezwykłe owoce, o których nie miałeś pojęcia


Owoce w kształcie gwiazd i o innych fantazyjnych kształtach, posiadające magiczne właściwości, albo te, których zjedzenie może doprowadzić do śmierci.

Egzotyczne rośliny uprawiane w Azji, czy Ameryce Środkowej są coraz częściej sprowadzane do Polski. Nowe, egzotyczne smaki to przyjemna odmiana od znanych nam polskich owoców.

1. Pitaja, inaczej smoczy owoc

Pitaja

Owoc ten pochodzi z Meksyku, ale uprawia się go również na terenie Ameryki Środkowej i Azji. Pitaja (nazywana także księżycowym kwiatem), to kaktus o długich mięsistych ramionach zakończonych białymi kwiatami, które kwitną tylko jednej nocy, kilka razy do roku. Wbrew pozorom owoce pitaji są dość duże, a ich zbiory następują nawet do 6 razy do roku, zawsze w okresie około miesiąca po rozkwicie. Biały miąższ pitaji jest kwaśny, a sam owoc wyjątkowo niskokaloryczny. Schłodzenie poprawia jego smak, dlatego często wykorzystuje się go do produkcji deserów lodowych. Równie dobry jest sam miąższ, wyjadany na surowo. W Polsce możemy spotkać soki z egzotycznych owoców z dodatkiem pitaji, a sam owoc coraz częściej pojawia się również w marketach.

2. Rambutan

rambutan-thailand

Zapewne nie spotkaliście się do tej pory z dość niefortunną nazwą „Jagodzian Rambutan”. To owoc kwitnący na terenie Indonezji, Tajlandii, Chin i Ameryki Środkowej. Jego nazwa wywodzi się z języka malajskiego i oznacza „owłosiony”, co jest dość trafnym określeniem. Mimo owłosionej skórki miąższ egzotycznej jagody jest całkowicie jadalny i w zależności od odmiany może być kwaskowaty, bądź słodki. Owoce te są dość niewielkie (mają do 4-5cm) a w ich wnętrzu znajduje się ciemnobrązowe jądro, którego lepiej nie jeść. Mimo małej popularności w naszym kraju, można je znaleźć na sklepowych półkach większych dyskontów. Zdecydowanie warto spróbować.

3. Durian

da0e

Uchodzi za najbardziej śmierdzący owoc na świecie. Jego zapach ma ponoć przypominać rozgotowaną cebulę. Durian, zwany inaczej zubyczkowcem, ma grubą zieloną skórę pokrytą kolcami, która ukrywa przed światem zabójczy aromat owocu. Jest on wyjątkowo duży, waży do 5kg i można by nakarmić nim spokojnie kilka osób, gdyby tylko chciały go zjeść. Podobno smakuje podobnie jak pachnie, ale mimo tego na terenie Azji ze względu na swój ciekawy smak uznawany jest za prawdziwy smakołyk, z którego przyrządza się różnego rodzaju potrawy, w tym nawet desery. Ze względu na to, że opary owocu utrzymują się dość długo, w hotelach, taksówkach i innych miejscach publicznych na terenie południowo – wschodniej Azji można spotkać się z tabliczką informacyjną „No durian” z przekreślonym wizerunkiem owocu. Dla odważnych.

4. Bligia pospolita

ackee

Znana za granicą jako Ackee (z afrykanskiego języka twi). Bligia pochodzi z zachodniej Afryki, uprawia się ją obecnie także na Jamajce. Bligia przed rozkwitem przypomina z wyglądu trochę paprykę, kiedy owoc dojrzeje rozchyla się ukazując trzy błyszczące, czarne nasiona otoczone żółtawym miąższem. Jedyną jadalną częścią bligii jest miąższ, zawiera on wyjątkowo dużo składników odżywczych i wykorzystuje się go do przygotowywania wielu jamajskich potraw. Najczęściej używany jako dodatek do ryby. Z Bligią trzeba bardzo uważać, jej niedojrzałe owoce są trujące i po zjedzeniu ich można nabawić się hipoglikemii albo zapaść na jamajską chorobę wymiotną, kończącą się śpiączką, bądź śmiercią. Na szczęście dostanie tych owoców w Polsce graniczy z cudem. Nie wiemy jak smakuje, bo za bardzo baliśmy się go zjeść.

5. Kumkwat

86005805928_zuzfljvyozpuwpnxfaaw

Za tą wesołą nazwą kryje się pomarańczowy owoc o kształcie i wielkości przepiórczego jaja. Kumkwat je się ze skórką, która ma wyjątkowo słodki smak. Wnętrze owocu jest bardzo kwaśne, dlatego bez neutralizującej skórki zjedzenie samego miąższu może okazać się trudnym zadaniem. Egzotyczne owoce uprawia się w Chinach, Ameryce Północnej i Południowej, a także w Grecji. Obecnie są coraz łatwiej dostępne również w naszym kraju.

6. Mangostan właściwy

mangosteen

Wyjątkowo zdrowy owoc, który w grubej, twardej i gorzkiej skórce ukrywa delikatny, słodki miąższ o soczystym brzoskwiniowo-cytrusowym smaku. Ze względu na charakterystyczną czapeczkę przypominającą koronę i pyszny smak mangostanu, w Tajlandii nazywa się go „królową owoców”. Mangostan jest największym, znanym wśród owoców, naturalnym źródłem antyoksydantów, które zapobiegają starzeniu się skóry. Zdaniem naukowców zawarte w nim związki pomagają przy leczeniu aż 138 chorób, w tym depresji, nadciśnienia i schorzeń reumatycznych. Owoc w smaku jest naprawdę fantastyczny, pamiętajcie tylko aby przy jedzeniu omijać skórkę i otaczający ją czerwony miąższ, jest bardzo gorzki!

7. Karambola, inaczej gwieździsty owoc

karambola-jak-jesc

Poprawna nazwa brzmi tak naprawdę Oskomian pospolity, ale jeżeli kojarzycie w ogóle tę roślinę, to na pewno pod bardziej potoczną nazwą. Po rozcięciu przekrój owocu ma kształt gwiazdy stąd jego pospolita nazwa (ang. „Stair fruit”). Piękne owoce są również wyjątkowo smaczne, mają słodkawo – kwaśny smak i idealnie nadają się do produkcji marynat, sosów i dżemów.Ich miąższ jest soczysty i chrupki. Owoce te, po uprzednim umyciu, można jeść w całości ze skórką. Pokrojone w plasterki mogą służyć także jako dekoracja potraw. W polskich sklepach dostępne są od jesieni do wiosny.

8. Synsepal słodki, cudowny owoc

miracle-fruit1

Synsepal to małe czerwone jagody o owalnym kształcie, zawierające w środku jedną podłużną pestkę. Mimo niepozornego wyglądu owoc ten znany jest jako Miracle Fruit, ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Sam w sobie nie jest wyjątkowo słodki, ale zawiera glikoproteidy, które sprawiają, że wszystko co zjemy po nich będzie miało słodki smak, niezależnie od tego czy będzie to cytryna, czy sos tabasco. Efekt trwa od kilku minut do dwóch godzin i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. W latach 70 próbowano sprzedawać synsepal jako środek dietetyczny. Przez lobby firm cukierniczych, które traciły zbyt dużo zysków, FDA (Agencja Żywności i Leków, ang. Food and Drug Administration) zakazało jednak tych praktyk. W ciągu ostatnich dwóch lat synsepal zaczął wracać do łask i staje się coraz bardziej popularny.

Żródła:
culinarykarma.net
latiendagreece.com
gotujmy.pl
mnn.com
niam.pl
kimminhexim.com/a>
megapedia.pl/a>
greensanctuary56.blogspot.com/a>

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes