Oleje i ich rola w zdrowej diecie
Moda na zgrabną sylwetkę oraz na prowadzenie zdrowego stylu życia sprawiły, że na oleje zaczęliśmy spoglądać w nieco bardziej krytyczny sposób. Wiadomo przecież, że ich nadmiar w diecie może prowadzić do wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Jaka jest prawda? Czy naprawdę musimy się go wystrzegać? Oto kilka informacji na ten temat.
Niewolno zapominać, że olej jest podstawą każdej zdrowej diety i już niewielkie ilości tego produktu mogą mieć bardzo dobry wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Jak zatem wykorzystywać olej w swej kuchni? Co robić, by dieta z jego udziałem faktycznie była dietą przyjazną dla naszych organizmów?
Podstawa to wybór takiego oleju, który ma największe właściwości odżywcze. Najzdrowszy olej, którym zachwycał się nawet Homer, to oliwa z oliwek. Jest ona cennym składnikiem zdrowej diety, a to ze względu na zawartość sporych ilości fosforu, potasu i żelaza.
Olej taki jest jednocześnie doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz witamin A, C oraz E. Oliwa z oliwek ceniona jest również ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, które mogą chronić nas przed problemami związanymi z chorobami jelita grubego oraz rakiem piersi. Olej ten wpływa też bardzo dobrze na układ pokarmowy, a więc łatwo można dostrzec, że oliwa z oliwek niesie ze sobą całą masę korzyści dla naszego zdrowia.
Olejem, którym możemy się delektować bez obaw o zdrowie, jest również olej rzepakowy. Dieta z jego udziałem może mieć bardzo dobry wpływ na układ krążenia oraz na serce. Dumą tego oleju jest wysoka zawartość kwasów omega – 3, które są cenione za skuteczną ochronę przed zawałem oraz za to, że skutecznie wspierają codzienną pracę naszego mózgu.
W oleju tym można również znaleźć spore ilości witaminy E, pomagającej w profilaktyce chorób nowotworowych oraz opóźniającej skutki procesu starzenia się. Nasza dieta może też sporo zyskać w chwili, gdy pojawi się w niej olej lniany. I on jest cennym źródłem kwasów omega-3.
W walce ze złym cholesterolem może się z kolei doskonale sprawdzić olej z orzechów włoskich, podczas gdy cennym źródłem przeciwutleniaczy będzie olej z pestek z winogron. A jakie oleje można wykorzystać do smażenia? Tu najlepszym rozwiązaniem będzie olej sezamowy, który również powinien zagościć w naszej spiżarni. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na olej kokosowy, który ma dodatkowo właściwości antyseptyczne i antygrzybiczne – nie zawiera praktycznie w ogólne cholesterolu, dlatego jeśli chcesz zrobić przepis, który wymaga użycia tłuszczu np. smażone kotlety, zupa gulaszowa, albo bigos to ten olej będzie idealnym rozwiązaniem.