Grzyby jadalne


3762781349_f1bb9a932e

Początek jesieni to dla wielu z nas początek grzybobrania. Wycieczka do lasu w ciepły jesienny dzień to cudowna rekreacja i niezrównany relaks. Jeśli przy okazji wspaniałego, leśnego spaceru chcecie zebrać trochę grzybów, to pamiętajcie o kilku złotych zasadach.

1. Załóżcie kalosze- leśne runo bywa mokre.

2. Zabierzcie wiklinowy koszyk- grzyby lubią przewiew. W foliowej siatce szybko się zepsują.

3. Nie zbierajcie grzybów zbyt wiele. Oceńcie ile jesteście w stanie „przerobić” i tylko tyle zabierzcie ze sobą z lasu.

4. Jeśli nie znacie się na grzybach zbyt dobrze, wybierajcie tylko grzyby rurkowe, nigdy blaszkowe. Wśród grzybów rurkowych nie występują grzyby trujące, jedynie niejadalne.

5. Zbierajcie tylko dojrzałe, dobrze wykształcone owocniki. Tylko takie grzyby mają wszystkie cechy dobrze wykształcone i łatwo wyeliminować grzyby trujące.

6. Nie smakujcie grzybów po to, żeby odróżnić grzyb trujący od jadalnego. Muchomor sromotnikowy (który jest grzybem blaszkowym i bardzo przypomina czubajkę kanię) jest słodki w smaku!!

7. Nie wolno niszczyć grzybów trujących, na które natkniecie się w lesie- są często pod ochroną, a poza tym stanowią część ekosystemu.

8. Nie zbierajcie grzybów w okolicach o skupisku odpadów tj. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu – grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.

Jeżeli pomimo całej zapobiegliwości po spożyciu dania z grzybów wystąpią: nudności, bóle brzucha, biegunki, skurcze mięśni, podwyższona temperatura,  należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie. 

Pamiętajcie też, żeby spożywać wyłącznie grzyby jadalne poddane obróbce termicznej, takiej jak smażenie, gotowanie lub marynowanie. Polecam znakomite przepisy na zupę grzybową, pieczarkową i krupnik, które pachną aromatem grzybków.

Źródło zdjęcia: flikr.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes