Potrawy z grzybami – inspiracje


Masz niewykorzystane po zimie przetwory? Suszone i mrożone grzyby to znakomity produkt, który można wykorzystać do wielu dań. W tym artykule przybliżymy Wam kilka możliwości zastosowania tego produktu, dzięki czemu Wasza kuchnia wzbogaci się o kolejne smaki.

Istnieje spora liczba potraw z grzybami, które cieszą się w kuchni polskiej sporym uznaniem. Na pierwszy rzut można wziąć chociażby krokiety z grzybami oraz kapustą. Oczywiście są one bardzo pożywne, ale także i smaczne, a w dodatku nie zawierają w sobie aż tak dużo kalorii, co jest ich największym atutem. Krokiety tego typu bardzo często pojawiają się na naszych stołach z okazji różnych uroczystości – urodziny, święta lb wystawna kolacja dla bliskich.

Grzyby zbieramy zazwyczaj na przełomie lata i jesienią. Można je jednak dostać w wielu sklepach także poza sezonem, co pozwala nam na ich kulinarne wykorzystanie przez cały rok, zwłaszcza, jeśli ktoś jest cierpliwy i potrafi przygotować je do suszenia.

Potrawy z grzybami – inspiracje

Nie każdy potrafi jednak samodzielnie je przygotować, więc nie ma absolutnie niczego dziwnego w tym, że tak wiele osób chętnie korzysta w takiej sytuacji z pomocy przepisów kulinarnych. Krokiety można przyrządzić na wiele sposobów, a od nas samych zależy to, jaki on będzie. Oprócz krokietów z grzybami można przygotować bigos, zarówno z kapusty słodkiej, jak i kwaśnej. Grzyby są także podstawowym elementem wielu zup oraz sosów, charakterystycznych (tak jak wcześniej wymienione dania) dla polskiej kuchni. Dawniej stanowiły one podstawowy składnik diety ubogich mieszkańców naszych ziem – stąd tak głęboko zakorzeniły się w naszej kulturze.

Grzyby można zdobyć na kilka sposobów. Przede wszystkim w odpowiedniej porze roku po deszczu znajdziemy je na leśnych polana i w lasach, a niektóre gatunki nawet na łąkach czy małych zagajnikach. Lecz pamiętajmy, ze jeśli chcemy zbierać je samodzielnie, to powinniśmy umieć odróżniać gatunki jadalne od trujących, które bardzo często złudnie przypominają te pierwsze. Innym sposobem na uzyskanie grzybów jest zakupienie ich na rynku lub na bazarku. Także w tym wypadku trzeba dokładnie sprawdzić, czy są one jadalne, ponieważ nawet doświadczony grzybiarz mógł się pomylić, a skutki jego pomyłki wtedy my odczujemy.

Zupa grzybowa jest znana potrawą, której przygotowanie nie powinno nam zająć zbyt dużo czasu.  Równie znany jest sos grzybowy, który świetnie się nadaje do mięs i warzyw obiadowych. Jest bardzo smaczny, przez co często gości na naszych stołach, trzeba go jednak idealnie przygotować, aby miał niepowtarzalny smak, co w tym wszystkim dla wielu z nas jest zdecydowanie najważniejsze.

Jeżeli nie mamy dostępu do grzybów możemy wybrać alternatywę w postaci dostępnych powszechnie pieczarek. Nadają się do zastosowania w wielu przepisach. Można przyrządzić na nich wyśmienitą jajecznice, zupę, zapiekankę czy też sos pieczarkowy. Są one dostępne do kupienia w większości sklepów, Więc wystarczy po prostu po nie pójść.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes