Dynia


DyniaSezon na dynię rozpoczęty! Na bazarkach i w sklepach już możemy dostać piękne okazy tego cudownego warzywa . Sprawdźmy wspólnie jaką dynię wybrać i jakie korzyści dla naszego zdrowia niesie ze sobą jedzenie dań z dyni.

Jesienią dynia cieszy nasze oko różnorodnością kształtów i kolorów. Szczególnie ta feeria braw dojrzałej dyni jest urzekająca.

Pomarańczowy kolor dyni, szczególnie intensywność koloru miąższu, mówi nam o tym ile dynia zawiera beta-karotenu. Im kolor bardziej nasycony tym więcej jest tego mocnego przeciwutleniacza, który chroni zdrowe komórki naszego organizmu przed wolnymi rodnikami oraz wspomaga nasz system immunologiczny.

Żeby wybrać dobrą dynię trzeba ocenić jej wygląd: musi mieć gładką skórkę, bez plam i przebarwień. Następnie trzeba w nią zapukać: jeśli wyda głuchy, pusty odgłos to znaczy, że mamy do czynienia z dobrym okazem. Po rozkrojeniu dobra dynia powinna mieć zwarty i mięsisty miąższ.

Jest on niskokaloryczny (tylko ok. 20 kcal w 100 g) oraz zawiera dużą ilość witaminy A, która wspomaga nasz wzrok. Ze względu na to, że wit. A jest rozpuszczalna  w tłuszczach trzeba go troszkę dodać przy obróbce dyni: kiedy przyrządzamy np. zupę.

Aby miąższ dyni, który stanie się bazą dla zupy lub innych dań był jak najbardziej aromatyczny, należy go najlepiej upiec w piekarniku. W tym celu rozkrawamy dynię na kilka części (np. ćwiartki), usuwamy pestki, kładziemy na blasze i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 st. C. Zostawiamy dynię w piekarniku na ok. 1 godz. Następnie upieczony miąższ dyni wykrawamy po kawałku od skorupy. W ten sposób planowane danie z dyni zachowa najlepszy smak.

Pestki dyni są cennym źródłem witaminy E, która wzmacnia naczynia krwionośne; witamin z grupy B, które biorą czynny udział w przetwarzaniu węglowodanów, wspomagają działanie układu nerwowego, pomagają ustabilizować ciśnienie i regulują pracę serca oraz przebogatym źródłem cynku-pierwiastka stosowanego w profilaktyce przeziębień. Obniżają poziom cholesterolu we krwi. Mają również działanie pomocnicze przy odrobaczaniu oraz profilaktyce prostaty. Uprażone na suchej patelni stanowią idealną przekąskę pomiędzy posiłkami oraz są świetnym dodatkiem do sałatek,zup, makaronów, naleśników, ciasta oraz wielu innych dań.

Źródło zdjęcia: flickr.com; autor: Tuija Aalto

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes