10 trików na świeże produkty


]sposoby przechowywania żywnościJak zachować świeżość produktów spożywczych na dłużej? Pomoże Wam kilka trików. Niektóre trochę dziwne i zaskakujące, ale to działa!

1. Cebula

Wkładamy cebule w rajstopy lub pończochy i związujemy supełki pomiędzy nimi. Powstaje nam dosyć dziwna konstrukcja, którą możemy zawiesić w kuchni lub spiżarce. Przechowywanie cebuli w rajstopach nie tylko zapewnia jej świeżość na około 8 miesięcy, ale także jest doskonałym sposobem na suszenie. Jeśli zależy nam na zrobieniu zapasów na zimę do piwnicy, ten sposób suszenia doskonale się sprawdzi. Pamiętaj również, aby nie przechowywać cebuli w bliskim sąsiedztwie ziemniaków, ponieważ powoduje to ich szybsze psucie.

sposoby przechowywania żywności, cebula
Fot. thehomesteadsurvival.com

2. Zioła i przyprawy

Dobrym sposobem na przechowywanie ziół (zwłaszcza rozmarynu, szałwii, tymianku i oregano) jest zanurzenie w oliwie i zamrożenie. W ten sposób otrzymujemy aromatyczne kostki, które możemy dodawać bezpośrednio do potraw.

sposoby przechowywania żywności
Fot. nacozinhadamargo.blogspot.com

Zioła i rośliny olejkodajne, takie jak tymianek, majeranek czy kminek, można związać nitką lub sznurkiem w drobne bukieciki i przechowywać na otwartej przestrzeni. Luźno zwisające zioła to jednocześnie piękna dekoracja.

sposoby przechowywania żywności
Fot. nicety.livejournal.com

Delikatne zioła i rośliny jak pietruszka, szczypiorek, mięta czy bazylia, należy traktować jak kwiaty. Tworzymy z nich bukiety, owijamy folią, lekko związujemy i przechowujemy w lodówce. W ten sposób zachowają smak i aromat na dłużej.

sposoby przechowywania żywności
Fot. pantrygardenherbs.com

3. Szczypiorek

Szczypiorek dobrze myjemy w zimnej wodzie, bardzo dokładnie suszymy i siekamy na drobne kawałeczki. Tak przygotowany wkładamy do plastikowej butelki i przechowujemy w lodówce. Wytrzyma w świeżości dłużej i łatwo będzie aplikował się z butelki na kanapki lub inne dania.

sposoby przechowywania żywności

4. Szparagi

Szparagi, podobnie jak delikatne zioła, należy traktować jak kwiaty cięte. Najlepiej uciąć je przy końcach, włożyć do słoika z wodą i przykryć woreczkiem foliowym. Przechowywane w ten sposób w lodówce wytrzymają  nawet ponad tydzień.

sposoby przechowywania żywności
Fot. urbanstrawberries.wordpress.com

Co ciekawe taki sposób przechowywania sprawdzi się także w przypadku kolendry i natki pietruszki.

5. Sałata

Jak zachować kruchość i świeżość sałat? Należy umyć sałatę w zimnej wodzie, następnie dokładnie osuszyć (świetnie się nada do tego specjalna suszarka do sałat) i porwać na kawałki. Następnie rozkładamy ją w szklanej misce, na wierzch układając dwa ręczniki papierowe. Na koniec owijamy folią spożywczą i transportujemy do lodówki. Gotowe!

sposoby przechowywania żywności
Fot. feelgoodaboutdinner.com

Drugim dobrym sposobem przechowywania sałaty, który także sprawdzi się w przypadku selera czy brokułów, jest owinięcie ją w folię aluminiową i trzymanie w lodówce. W ten sposób warzywa zachowają świeżość dłużej – nawet o 4 tygodnie.

6. Truskawki, maliny, jagody

Sezon na truskawki i owoce leśne trwa w najlepsze. Jak zatem sprawić być ulubione owoce nie psuły się szybko? Należy przygotować roztwór z octu – białego lub jabłkowego, w proporcjach 1:10 (porcja octu na 10 porcji wody). W tej kąpieli a’lla winegret zanurzamy truskawki, maliny, jagody, borówki itp. owoce. Następnie dokładnie osuszmy i przechowujemy w lodówce. Nie bójmy się, że pozostanie na nich cierpki smak. Ocet jest tak rozcieńczony, że zadba o świeżość owoców bez uszczerbku dla smaku. Jest to bardzo dobry trik na przedłużenie świeżości malin o tydzień, a truskawek nawet do dwóch tygodni!

sposoby przechowywania żywności

7. Pomidory

Pomidory + plastik = szybkie dojrzewanie i psucie. Wszystko przez gromadzący się w nich etylen. Przechowywanie pomidorów w zależności od stopnia ich dojrzałości:

  • małolaty, czyli pomidorki niedojrzałe przechowujemy odwrócone łodyżką w dół w papierowym kartonie lub torbie, czekając aż poczerwienieją. Można także przyspieszyć ten proces zapewniając im towarzystwo innych owoców,
  • pomidory w swym najlepszym wieku – okazy dojrzałe – przechowujemy z daleka od słońca, w temperaturze pokojowej. Powinny nie dotykać się i być zwrócone łodyżką do góry,
  • apetyczne i bardzo dojrzałe egzemplarze powinny zostać ulokowane w lodówce. Pamiętaj jednak, że przed ich konsumpcją należy poczekać aż do ich ocieplenia się do temperatury pokojowej.

sposoby przechowywania żywności

8. Banany

Przede wszystkim znajdź im odosobnione miejsce. Banany produkują dużo gazu etylenowego, zatem powinno się je przechowywać oddzielnie. Jeśli owiniesz ich końcówki plastikową folią spożywczą, przedłużysz ich świeżość o 3-5 dni.

sposoby przechowywania żywności
Fot. ideas-am.blogspot.com

9. Sery

Z serem jest ten problem, że raz pokrojony i źle przechowywany szybko wysycha. Można temu zapobiec delikatnie smarując ser masłem.

Przechowywanie serów w lodówce powinno rozpocząć się od opakowania ich w papier woskowany. Takie pakuneczki przenosimy następnie do plastikowych woreczków i umieszczamy w najcieplejszym miejscu lodówki (najlepiej w krainie warzyw).

sposoby przechowywania żywności

10. Grzyby

Chcąc zachować świeżość grzybów, zrezygnuj z plastikowych pojemników, folii i innych sztucznych tworzyw. Wystarczy papierowa torebka. Sztuczne materiały nie przepuszczają wilgoci, więc grzyby szybko zaczynają gnić. Papierowa torebka przedłuży ich najlepsze chwile świeżości. Przechowuj je w lodówce lub suchym, chłodnym miejscu.

sposoby przechowywania żywności
Fot. topagrar.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes