Ja pierniczę, ale piernik! Historia+przepisy na świąteczne ciast(k)a


Gdańska wódeczka, krakowska dzieweczka, warszawski trzewiczek, toruński pierniczek tak brzmi fragment XVII-wiecznej poezji niejakiego Fryderyka Hoffmana. Zdradziwszy swoje preferencje, zawarł również lokowanie polskich produktów znanych na cały świat. Tradycję promowanie tego, co nasze podtrzymywali później poeci, lokalni przedsiębiorcy oraz Donatan (Słowianie wiedzą jaaak). Skupmy się teraz na jednym z nich – pierniku!

Lukrowany domek

Historia piernika

Słyszeliście o Niclosie Czanie? Był to XIV-wieczny toruński piekarz trudniący się zarówno wypiekiem chleba jak i ciastek korzennych. O jego profesji świadczy fakt sprzedaży wosku Zakonowi Krzyżackiemu, czym zajmowali się otrzymujący go z plastrów miodowych piernikarze, jednak na pojawienie się zawodu, który zajmowałby się wypiekaniem pierników musieliśmy czekać 2 kolejne wieki. W 1564 źródła toruńskie podają informację o śmierci piernikarza Symeona Neissera.

Kiedy po raz pierwszy użyto nazwy „piernik”? Wskazówki dostarcza przymiotnik „pierny”,  od którego smakołyk wziął swą nazwę. Tego określenia używano od XVI wieku, zatem pojawiła się ona nie później, niż na przełomie XV i XVI wieku. Powstanie piernika związane było z dodaniem do popularnego ciasta z mąki i miodu – „miodownika” przypraw korzennych.

Dosyć już tej historii! Nikomu w Was zapewne nie chce się czytać o tak smacznym łakociu, kiedy nie wiecie, jak go upiec. Postanowiłam uchylić drzwi swojej rodzinnej kuchni i podzielić się z Wami dwoma znakomitymi przepisami na domowe ciasteczka korzenne oraz piernika, którego nie da się spierniczyć!

Ozdoby świąteczne

Ciasteczka korzenne Cioci Danusi:

Składniki:
-1kg mąki
-przyprawa korzenna
-łyżka mielonych goździków
-3 łyżeczki sody
-pół łyżki amoniaku
-1 szklanka miodu naturalnego
-1 szklanka cukru
-1 margaryna
-3 jajka
-3 żółtka
-2 łyżki oleju
-karmel (na patelnię wsypać pół szklanki cukru oraz dodać kieliszek wody. Smażyć do uzyskania płynnej, zwartej konsystencji.)
Mąkę przesiać z sodą, amoniakiem, cukrem, przyprawą korzenną oraz goździkami. Dodać miękką margarynę, miód, jajka oraz karmel. Zagnieść ciasto. Odstawić do miski, przykryć folią spożywczą. Odstawić do lodówki na 24 godziny.
Ozdoby świąteczne

Piernik Babci Broni

Składniki:
-3 łyżki oleju
-1/2 margaryny
-200 ml miodu sztucznego
-2-3 łyżki naturalnego miodu
-1,5 szklanki cukru
-4 goździki natłuczone
-1 łyżeczka cynamonu
-szczypta imbiru
-1 łyżeczka ciemnego kakao
Wyżej wymienione składniki rozpuścić w wielkim garnku, następnie odstawić do ostygnięcia. Kiedy temperatura masy zejdzie do pokojowej dodać 1 szklankę zimnego mleka, 3 szklanki mąki, 4 żółtka, 1,5 łyżeczki sody. Zostało nam jeszcze białko. Co z nim zrobić? Wystarczy je ubić na sztywną pianę i dodać do gara. Całość wymieszać drewnianą łyżką. Na koniec dorzucić bakali ( rodzynki i orzechy)

Ciasto piernikowe
Jak Wam się podobają moje propozycje świątecznych wypieków? Lubicie dekorować takie łakocie? Koniecznie wyślijcie na nasz redakcyjny adres zdjęcia waszych piernicznych podbojów, ho ho ho!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes