Wrocławscy Ulicożercy – relacja z Festiwalu Food Trucków i Zacnego Piwa


W sobotę, 11 października 2014r., na terenie Browaru Mieszczańskiego miało miejsce niecodzienne wydarzenie – 29 food trucków z całej Polski zawitało do Wrocławia, aby udowodnić, że tzw. gastronomia samochodowa ma się dobrze i choć nie jest tak popularna jak w innych krajach Europy czy w USA, to z pewnością ma szansę zagościć u nas na stałe. Kiedy food trucki pojawiły się w Polsce? Pierwsza była Warszawa, na ulice której już 3 lata temu wyjechała Crazy Paroofka, oferując przekąski kuchni amerykańskiej. Jednak czynniki społeczne i kulturowe, a także brak zaufania co do jakości produktów, sprawiły, że funkcjonowała ona jedynie przez 2 lata, żywiąc przede wszystkim pracowników pobliskich biurowców i przypadkowych przechodniów.

23

Według właścicieli food trucków, biorących udział w  tegorocznym festiwalu, przyczyną niepowodzenia jest brak świadomości i zaufania społeczeństwa do posiłków sprzedawanych w mobilnych barach. Kojarzą się nam z blaszanymi budkami z hot dogami i knyszą, w których to produkty nie zawsze są pierwszej jakości (i świeżości).

W tę sobotę przekonaliśmy się, jak daleko tzw. blaszakom jest do food trucka z prawdziwego zdarzenia. Po pierwsze – krótkie menu. Kilka pozycji wypisanych na tablicy lub na kartce to znak, że będzie świeżo i smacznie. Ponadto, każdy mobilny bar oferował jeden rodzaj kuchni, a czasem wręcz jedno danie podawane na kilka sposobów.

Od czego zaczęliśmy? Już na samym początku naszą uwagę przyciągnął food truck B.B.KINGS z Łodzi, oferujący dania z grilla i to nie byle jakiego.

2

Karmią prawdziwych mięsożerców, a ich specjalnością jest długo pieczona łopatka wieprzowa – Pulled Pork. To, co zwróciło naszą uwagę, to bułki barwione węglem.

3

Kolejnym miejscem do którego trafiliśmy, było Good Luck Grill Food Truck specjalizujący się przede wszystkim w kuchni portugalskiej. Jak mówi sam właściciel trucka – najważniejsza jest jakość produktów, z których przygotowywane są dania. Ich menu jest krótkie, ale bardzo treściwe. Czym karmią? Kiełbasą po teksańsku, wieprzowiną po portugalsku oraz kultową pyrą z gzikiem. My nie próbowaliśmy, ale z relacji osób, które jadły, wywnioskowaliśmy, że było naprawdę smacznie.

811

Był to także pierwszy food truck, w którym mogliśmy obejrzeć kuchnię…od kuchni. Wszystkie produkty były naprawdę pierwszej jakości, a takiego ładu i porządku panującego w niewielkiej strefie roboczej, powinni uczyć się kucharze w każdej restauracji.

9

10

Zaledwie kilka metrów dalej naszą ciekawość wzbudził kolejny food truck – Nienażarty.

DSC_0069

Nie na żarty stwierdziliśmy, ze to tu zaczniemy naszą kulinarną przygodę. Ekipa z Wrocławiu oferuje nie co innego, jak popularne ostatnio burgery. Zdecydowaliśmy jednak, że zaczniemy delikatnie – od koktajlu pietruszkowego, który miał być preludium do prawdziwej uczty.

20

Koktajl wspaniały, orzeźwiający – prawdziwa bomba witaminowa, po której przyszedł czas na danie główne. Postanowiliśmy, że udamy się do serca całego festiwalu, czyli na plac przed wejściem do Browaru, gdzie stanęło najwięcej foodtruckow.  Mając do wyboru tyle wspaniałych dań z rożnych stron świata, naprawdę trudno było zdecydować się na coś konkretnego. Wybraliśmy food truck o wdzięcznej nazwie – Byczy Burger. Tak, byliśmy bardzo głodni. To kolejna ekipa z Wrocławia specjalizująca się w burgerach, a przy tym bardzo sympatyczni ludzie, po których widać, że lubią to co robią.

18

Nasz wybór padł na Byczy Klasyk i Byczy Hot, nie zawiedliśmy się i choć nie mieliśmy wpływu na to, jak mocno wysmażona będzie wołowina to i tak była zrobiona „w punkt”. Całość dopełniła bułka, która była jedną z lepszych, jakie jedliśmy – miękka i chrupiąca, a przy tym niesamowicie lekka i delikatna. Nie zapychała i nie zdominowała mięsa oraz dodatków, które były naprawdę świeże i chrupiące. Jedyne co mnie zawiodło to poziom ostrości – spodziewałam się czegoś naprawdę mocnego, tymczasem okazało się średnio pikantne.

22

Kończąc nasze Bycze Burgery, zauważyliśmy dość egzotyczny food truck MOMO-SMAK KUCHNIA TYBETAŃSKA, a także tłum ludzi, który się przy nim gromadził. W tym momencie pożałowaliśmy, że to nie tu zjedliśmy nasze główne danie.

21

MOMO-SMAK KUCHNIA TYBETAŃSKA specjalizuje się w przyrządzaniu tybetańskich pierożków na parze, które podają w bambusowych koszach. 10 sycących, egzotycznych, małych dzieł sztuki, to wystarczający powód, aby ustawić się po nie w kilkumetrowej kolejce. Po reakcji osób, którym udało się wytrwać i odczekać „swoje”, możemy śmiało stwierdzić, że żałujemy. Żałujemy, że nie spróbowaliśmy.

DSC_0227

W centralnym miejscu na terenie Browaru Mieszczańskiego ustawiła się mobilna pizzeria Happy Little Truck. Nic dziwnego, bo z pewnością wyróżniała się ona od pozostałych food trucków. Jest przede wszystkim nowoczesna, a połowa jest zupełnie transparentna, odsłaniając to z czego słyną – z pieca opalanego drewnem.

15

Menu bardzo krótkie, zaledwie 3 pozycje: Pizza Bianca, Margherita i Blu, a jak wiadomo – im krótsza karta, tym produkty lepszej jakości. Ciasto przygotowywane jest na zakwasie, bez dodatku drożdży, wypiekana jest w bardzo wysokiej temperaturze przez kilkadziesiąt sekund.

16

Zdecydowaliśmy się na pizze Blu (sos pomidorowy, mozarella, rokpol, cebula) – nie zawiedliśmy się. Wspaniałe, cieniutkie i chrupiące ciasto przypominało to z najlepszej włoskiej trattorii. Zjedliśmy nawet brzegi, a to oznacza, że było naprawdę pysznie.

Festiwal Food Trucków był przede wszystkim wydarzeniem kulturalnym, którego głównym celem jest propagowanie nowej idei żywienia. W ciągu jednego dnia festiwalu zrozumieliśmy, jak mało wiedzieliśmy o tych popularnych na całym świecie mobilnych restauracjach. Właściciele food trucków obecnych w minioną sobotę na terenie Browaru, są pełni optymizmu twierdząc, że w przyszłym roku będzie ich 2 razy więcej.

Więcej zdjęć z Festiwalu Food Trucków znajdziecie na naszym profilu na Facebooku: www.facebook.com/Codogara

Pełna lista uczestników:

Taho Café
Pasibus
Happy Little Truck
Sezonowo
Good Luck Grill Food Truck
66 American Burger
Byczy Burger
Shakewave
Bratwursty
Bud-k
Mobile Burgers Wrocław
PASTA Mobile
Natural Born Grillers
4 Kółka i Bułka
Wheel Meal
NIENAŻARTY
Foodszak
The Beef Brothers
Momo-Smak Kuchnia Tybetańska
Własna Robota
ZAPIEKSY WYBOROWE
B.B.Kings
Ciacha
Pizza Truck
Beef’N’Roll
Wurst Kiosk
Slow Food eat good
American Food Truck

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes