Kuchnia bułgarska


kuchnia bułgarska

Kuchnia bułgarska znana jest z produktów mlecznych, wspaniałych warzyw w dużej ilości i pysznego mięsa. Kuchnia bułgarska należy do kuchni bałkańskiej. Jogurt to produkt, bez którego w tym regionie chyba nie mogło by nic istnieć. Bułgarskie sery i wina są znane praktycznie w całej Europie.

Produkty w kuchni bułgarskiej

Produkty spożywcze, które są używane do sporządzania potraw, to przede wszystkim wszelakie warzywa, m.in.: kabaczki, kapusta, patisony, bakłażany, pomidory, groszek, fasola i cebula. Z owoców popularne są morele, brzoskwinie, śliwki, cytryna, winogrona. Na stołach bułgarskich królują takie mięsa jak jagnięcina, baranina i wieprzowina. Bułgarzy spożywają spore ilości pieczywa, najczęściej podawanego na serwetce obok talerza i łamanego w trakcie posiłku.
Poza powyższymi w kuchni bułgarskiej odnajdziemy także spore ilości takich produktów jak: olej słonecznikowy i oliwa, ser słony podobny do fety, jogurt – gęsty używany zamiast śmietany, przyprawa taka jak cząber (tzw. dżublica).

kuchnia bułgarska

Bułgarskie napoje

Bułgarzy piją dużo soków owocowych, kawę zwaną dżezwe między posiłkami, a także alkohole. Wyśmienite wina takie jak Cabernet, Gamza, Mawrud, Mełnik, Merlot, Otel, Pamid są podstawowymi rodzajami czerwonych win bułgarskich, z win białych możemy wyróżnić Chardonnay, Ewksinowqrd, Galatea, Misket Risling. Abstynento może posmakować Boza z nutką lekkiego fermentu, a amatorzy mocnych trunków zadowolą się wódką Rakiją.

Potrawy bułgarskie

Do charakterystycznych potraw tego regionu należą:

  1. Czorba – jest to pikantna zupa z warzyw, podrobów, mięsa i ryżu;
  2. Kebabczety – to pieczone małe kiełbaski z mięsa mielonego;
  3. Kiuftety to kulki pieczone na ruszcie;
  4. Banica – listkowane ciasto z nadzieniem ze słonego sera i szpinaku, orzechów
  5. Sałatka szopska – jest to sałatka z warzyw ( pomidory, ogórki, słodka i ostra papryka, natki),sera feta, oliwy, octu i przypraw, gjuwecz danie mięsne, przyrządzane z młodych i tłustych mies; Musaka – pracochłonna zapiekanka z warzyw i ryżu, przygotowana z podduszanych warzyw ułożonych w naczyniu do zapiekania, naprzemiennie z ryżu na koniec polewa mieszaniną z jajek i mleka, które zapiekając się tworzą chrupiącą skorupkę
  6. Kartofena mandża – danie z gotowanych ziemniaków i cebuli przyprawione papryką i świeżą miętą.

kuchnia bułgarska

Do zup, które często są serwowane w Bułgarii można zaliczyć bob czorba – wyśmienita zupa przyrządzana z białej fasoli i warzyw z zasmażką, tarator to chłodnik z ogórków i czosnku na bazie jogurtu z dodatkiem orzechów włoskich,a także tvienica zupa na soku z kiszonej kapusty z mącznymi kluseczkami zasmażanymi z cebulą i papryką.
Jeśli chodzi o przepisy na śniadanie, to znajdziemy tam m.in. takie przysmaki jak kifta, czyli bułkę z serem oraz oczywiście jogurt. Drugi posiłek jest spożywany koło godziny 12 i podaje się zazwyczaj kebabczety. Na obiad Bułgarzy jadają sałatki, zupy, dania zasadnicze, zapiekanki z ciasta francuskiego.
Nie przepadają za zupami mlecznymi, barszczem, daniami z kasz, kluskami i generalnie daniami mącznymi.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes