Szybki kurs przygotowania sushi w domu


Lubisz sushi, jednak rzadko bywasz w japońskich restauracjach? Wcale nie musisz rezygnować z tego orientalnego przysmaku. Wystarczy, że poznasz kilka najważniejszych zasad, a przyrządzisz smaczne sushi – przekąskę idealną na szybki lunch czy wieczorne spotkanie w gronie znajomych.
Smaczne sushi w Katowicach oraz innych miastach oferowane w japońskich lokalach może być bodźcem do spróbowania własnych sił w przyrządzaniu tego dania. Nie jest to łatwa sztuka, niemniej jednak warto spróbować. Jeżeli za pierwszym razem nie uda się osiągnąć zadowalającego efektu, kolejne próby na pewno zbliżą sushi do ideału.

Najważniejsze składniki

Przyrządzanie sushi rozpocznij od zakupów. Postaw przede wszystkim na dobre składniki, których jakość przełoży się na doskonały smak. Czego będziesz potrzebować?

przygotowanie sushi

Ryż do sushi
To podstawa każdego japońskiego dania, dlatego sushi w Katowicach oraz innych miastach powstaje na jego bazie. Nie warto eksperymentować ze zwykłym ryżem – szkoda pozostałych składników. Tylko ryż do sushi jest odpowiednio kleisty – na tyle, by utrzymać wszystkie dodatki „ w ryzach”.

Nori
To sprasowane wodorosty. Idealnie cienkie arkusze przypominają bibułę.

Wasabi
To japoński chrzan w soczystym zielonym kolorze. Warto zdobyć prawdziwy produkt, by – za jego sprawą – odbyć kulinarną podróż po orientalnych smakach. Niestety trzeba się liczyć z jego dość wysoką ceną.

Sos sojowy
Stanowi dodatek do sushi, w którym maczana jest ryba.

Ocet ryżowy
Jest niezbędny do przyrządzenia zaprawy ryżowej.

Marynowany imbir
Jego rolą jest oczyszczenie kubków smakowych. Pozwala to na czerpanie jeszcze większej przyjemności z jedzenia i doświadczania niezapomnianych połączeń smakowych.

Dodatki
To tak naprawdę dowolne składniki, które umieścisz na powierzchni ryżu. Wcale nie musisz ograniczać się do surowego łososia czy wędzonego węgorza. Równie dobrze możesz pokusić się o wędzoną makrelę, paluszki krabowe, mango, awokado oraz wiele innych składników – zgodnie z Twoimi smakowymi upodobaniami.

swieze sushi

Instrukcja przyrządzania sushi – krok po kroku

Przyrządzanie sushi sprowadza się do kilku kroków. Chociaż na początku ich realizacja może sprawiać nieco trudności, nie należy się poddawać. W miarę zdobywania doświadczenia, uda się przygotować idealne japońskie danie – takie, którego pozazdrości niejedna „suszarnia” oferująca sushi w Katowicach lub innym mieście.

Ugotuj ryż, stosując się do instrukcji podanej na opakowaniu. Pamiętaj, by wcześniej kilkakrotnie opłukać go pod bieżącą wodą. Podczas gotowania mieszaj ryż dość często, aby zapobiec przypaleniu.
Przygotuj zaprawę do ryżu (na 100 g ryżu). Kilka łyżek octu ryżowego zmieszaj z 1 łyżeczką cukru oraz szczyptą soli, a następnie podgrzej – do momentu rozpuszczenia się cukru. Dodaj zaprawę do ostudzonego ryżu i dokładnie wymieszaj.
Zajmij się teraz składnikami, krojąc je na cienkie paski. Wcześniej jednak pamiętaj o odpowiedniej „obróbce” – w zależności do wybranych dodatków. Warzywa należy umyć i obrać, a jeśli zachodzi taka konieczność – usunąć miąższ czy pestki. Sałatę porwij na mniejsze kawałki. Rybę pokrój w paski.
Wyłóż matę bambusową, a na niej połóż jeden arkusz wodorostów. Umieść odpowiednią ilość ryżu (lepiej mniej niż więcej) – tak, by brzegi pozostały puste. Posmaruj chrzanem japońskim (dodatkowo możesz posmarować np. serkiem Philadelphia lub innym ulubionym), a następnie wyłóż wybrane składniki. Umieść je wzdłuż dolnego brzegu.
Zwijaj matę bambusową do środka, rolując w górę. Pamiętaj, by ciasno zawinąć rolkę.
Ostrym nożem (pozbawionym ząbków), pokrój rulon na mniejsze części – kawałki o grubości ok. 2 cm.
Podawaj z sosem sojowym, wasabi oraz marynowanym imbirem. Smacznego!

sushi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes