Kuchnia indyjska – wszystko, co musisz o niej wiedzieć


Moda na orientalne przysmaki trwa w najlepsze, a przepisy na azjatyckie dania wciąż spotykają się z ogromnym zainteresowaniem. Jedną z tych diet, które podbiły serca miłośników dobrego jedzenia, jest kuchnia indyjska. Przepisy na dania popularne w Indiach świetnie przyjęły się i w Europie, a i Polacy chętnie sięgają po takie specjały. Jakie cechy są wyjątkowo charakterystyczne dla tej diety?

produkty rozłożone na liściu bananowca

Sadhya

Kuchnia indyjska jest w bardzo silnym stopniu związana z tradycją oraz z wierzeniami mieszkańców Indii. Skutkiem takich powiązań jest m. in. całkowity zakaz spożywania wołowiny, gdyż krowa uważana jest w Indiach za zwierzę święte. Najbardziej ortodoksyjni wyznawcy hinduizmu są z kolei przeciwnikami spożywania jakiegokolwiek mięsa. Ich dieta wyklucza zatem i drób, i ryby, a podstawą ich menu stają się produkty pochodzenia roślinnego.

 Warto jednak pamiętać, że na kulturę Indii spory wpływ miała też religia muzułmańska. Efektem tego jest wykluczenie z diety wieprzowiny. Jakie przepisy są zatem najbardziej popularne w tym kraju? Jakie czynniki świadczą o wyjątkowości tej diety?

Kuchnia północy powstawała w sutek inspiracji islamem. Przez lata były tam kształtowane specyficzne preferencje np. nie jedzenie wieprzowiny czy skłonność do jadania łagodnych potraw. Większość indyjskich restauracji mieszczących się w Polsce preferują podawanie dań właśnie pochodzących z tamtego regionu. Dania kuchni bengalskiego oparte są na ryżu i soczewicy oraz rybach. Podstawą żywienia są także smażone chlebki podawane do każdej potrawy. Region ten słynie także z pysznych i słodkich przekąsek przyrządzanych z białego sera. Religijny zakaz jedzenia wołowiny sprawił, że w Indiach rozwinęła się kuchnia wegetariańska, której dania są bardzo ostre. Co ciekawe nawet w fast foodach takich jak Mcdonald’s oferta została dostosowana do mieszkańców i znaleźć tam można wiele dań wegetariańskich. Z kolei kuchnia zachodnia nazywana bombajską słynie z doskonale przyrządzanej kaczki oraz chałwy.

Kuchnia indyjska to przede wszystkim wspaniałe smaki i aromaty, co jest zasługą stosowania wielu oryginalnych przypraw. Kurkuma, szafran, kardamon, kminek i papryka chili – oto dodatki wyjątkowo popularne, z którymi można się spotkać w większości hinduskich potraw. Dania, które w diecie mieszkańców Indii pojawiają się dość często, mogą przybierać różne formy. Niezwykle popularne są tu placki wszelkiego rodzaju, jak np. poppadam. Ten popularny przysmak to nic innego, jak cienki placuszek, który można spożywać wraz z ryżem. W Indiach można także spróbować wielu rodzajów herbat, które są tam uprawiane na ogromną skalę. Szczególnie warto zwrócić uwagę na gatunki takie jak herbata zielona, która ma wiele właściwości.

Czapati i paratha są z kolei potrawami dość zbliżonymi do europejskich naleśników. Wspaniałym przysmakiem są też placuszki puri, które mogą się zazwyczaj pochwalić ciekawym farszem i wspaniałym smakiem.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes