Paprykarz mojej babci


5 osób
Łatwe

Składniki

SKŁADNIKI
 • 3 szt. czerwonej papryki
 • 3 szt. żółtej papryki
 • ½ słoika papryki konserwowej
 • około 1 kg białej cebuli
 • 3 pętka kiełbasy
 • 1 butelka passaty pomidorowej
 • 1 papryczka chili
 • sól i pieprz
 • oliwa

TO CI SIĘ PRZYDA

 • garnek z grubym dnem
 • moździerz

Porada szefa kuchni

Paprykarz może być bardzo ostry lub łagodny. Wielbiciele pikantnych dań powinni zamienić papryczkę chilli na suszone pepperoncini, które jest bardzo intensywne. Moja wersja paprykarzu bardzo dobrze komponuje się z kromką ciemnego pieczywa. Jest to danie , które pamiętam z dzieciństwa. Robiła je moja babcia, mój tato, a teraz robię je ja. Pozostało w rodzinie, jako nasza rodzinna potrawa. Babcia pochodzi z Rumunii, gdzie używa się bardzo dużo papryki, również tej ostrej. Uwielbiam to danie i zawsze będzie kojarzyło mi się ona z moim rodzinnym domem.

Z okazji Dnia Babci mamy dla Was coś wyjątkowego...będzie to paprykarz według przepisu mojej babci. Jest to przepis, który przekazywany jest w naszej rodzinie od pokoleń. Może Was zaskoczyć, ponieważ nie przypomina on tego popularnego i wszystkim znanego paprykarzu szczecińskiego. A dlaczego? O tym jak powstał i z czego składa się paprykarz szczeciński opowiada Bogusław Borysowicz, założyciel i wieloletni pracownik Gryfa. - Kiedyś nasi technolodzy ze statków – chłodni spróbowali w którymś z afrykańskich portów lokalnego przysmaku czop-czop – wspomina Borysowicz. - Była w tym ryba, ryż i bardzo ostra przyprawa - pima. Nie wiadomo już, kto wpadł na pomysł, aby do produkcji „naszego czop-czop” wykorzystać ścinki powstałe przy krojeniu zamrożonych bloków rybnych. Poza mięsem z różnych gatunków afrykańskich ryb w paprykarzu szczecińskim - tym pierwszym, oryginalnym, była pulpa pomidorowa sprowadzana z Bułgarii, Węgier i Rumunii, ostra afrykańska papryczka pima, warzywa i przyprawy.

Paprykarz mojej babci przepis

 1. Na początku umyj paprykę, a cebulę obierz z łupiny.
 2. Paprykę żółtą i czerwoną pokrój w grubszą kostkę, a cebulę w półpióra.
 3. Kiełbasę pokrój w drobniejszą kostkę. Na średnim ogniu rozgrzej oliwę w dużym garnku.
 4. Kiedy oliwa będzie już dobrze rozgrzana, wrzuć do garnka pokrojoną kiełbasę. Kiedy będzie już zarumieniona przełóż ją do osobnej miseczki zostawiając jak najwięcej tłuszczu w garnku.
 5. Pokrój drobno paprykę konserwową i chilli.
 6. Do tego samego garnka wrzuć pokrojoną cebulę i duś do momentu aż będzie miękka. Następnie dodaj do niej pokrojona paprykę (surową, konserwową i chilli).
 7. Duś całość przez kilka minut i dodaj podsmażoną kiełbasę. Całość zalej sosem pomidorowym i gotuj całość przez ok. 5 min.
 8. Dodaj sól i pieprz do smaku i pozostaw na wolnym ogniu aż wszystkie składniki się połączą.
 9. Gorący paprykarz podaj z kromką ciemnego, świeżego pieczywa.