Z Malin


Napar z malin

Już od stuleci wiadomo jak cudowne właściwości zdrowotne posiadają maliny: owoce, liście i młode pędy. Przygotowaliśmy dla Was proste przepisy na naturalne lekarstwa z malin. Zapraszam.

Napar z owoców malin: 2 łyżki suszonych malin zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Przecedzamy i pijemy 2–3 razy dziennie po szklance naparu podczas przeziębienia, grypy, anginy, zapalenia oskrzeli – gdy chorobie towarzyszy gorączka.

Napar z liści malin: 1 łyżkę liści malin zalewamy 1/2 szklanką wrzątku i pod przykryciem odstawiamy do naciągnięcia na 15 minut. Przecedzamy i pijemy po 1/2 szklanki naparu 2–3 razy dziennie w nieżytach żołądka i jelit i jako łagodny lek przeciwbiegunkowy. Napar z liści można również stosować do płukania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, jak i do okładów na skórę w razie chorób skóry i oparzeń.

Sposób na suszenie malin:

Maliny są bardzo delikatne więc i my musimy postępować z nimi delikatnie. Gniotą się ułożone w kilku warstwach, szybko puszczają sok i łatwo „wchodzi” w nie pleśń.

Wybieramy zatem do zbiorów tylko dni bez opadów (najlepiej, by nie padało i dzień wcześniej, a wilgotność powietrza nie była wysoka), do płaskich pojemników. Niemal zaraz po zbiorach i delikatnym myciu owoców, usuwamy z nich szypułki i suszymy w całości. Można na powietrzu (ale nie bezpośrednio na słońcu) lub w piekarniku, w temperaturze ok. 50 st. C. Nie układajmy ich warstwami, tylko pojedynczo.

Jak ustalić, że nie zostały przesuszone? Z jednej strony powinny zachować naturalną barwę, zapach, miękkość i elastyczność, ale z przepołowionych nie może wyciekać już sok. Prawidłowo wysuszone maliny powinny zachować naturalną barwę i przyjemny zapach. Przechowujemy je w szczelnych pojemnikach tak aby nie dostała się wilgoć.

Suszenie liści malin jest znacznie prostsze. Liście dokładnie płuczemy i rozkładamy na papierze, na stole, w zacienionym i przewiewnym miejscu. Tak samo jak owoce możemy je suszyć w piekarniku ułożone płasko, również w temp. 50 st. C. Ususzone liście przechowują się dobrze w czystych torebkach papierowych, np. po cukrze.

Oprócz naparów, spróbujcie także naszego przepisu na mus z malin.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes