Oliwki


oliwkiOliwki królują w kuchni śródziemnomorskiej. Doskonałe do sałatek, ryb i mięs. Dowiedz się jakie mają wartości i jak wykorzystać je w codziennym menu.

Oliwki jako powszechny dodatek do dań w kuchni zawędrowały do naszego kraju całkiem niedawno. Znane są oczywiście od wieków. W nawet bardzo starych książkach kucharskich można znaleźć przepisy, w których gościnnie pojawia się oliwka, ale jest to raczej umiarkowane występowanie. Powody takiego stanu rzeczy leżą oczywiście w historii, choć podstawą jest tu fakt, że drzewa oliwne po prostu nie rosną w naszym klimacie. W Europie znajdziemy je w całym basenie morza Śródziemnego, a do tego pojawiają się jeszcze wszędzie tam, gdzie panuje klimat umiarkowany ciepły, albo tropikalny. Co ciekawe, mimo dobrych warunków uprawnych, oliwki są mało popularne w Ameryce Południowej.

Oliwki – rodzaje i charakterystyka

Warto zaznaczyć, że mamy aż 35 popularnych gatunków drzew oliwnych, z których pozyskuje się oliwki, ale oliwki czarne i zielone to ta sama roślina. Różnica polega na terminie zbioru. Wszystkie oliwki należą do roślin oleistych, co oznacza, że można z nich tłoczyć oliwę oraz że są bardzo kaloryczne. Dużo zależy od gatunku, ale pojedyncza mała oliwka to od 3 do 4 kalorii, 100 gram to około 150 kalorii. Oleistość oliwek przekłada się na ich smak. Są balsamiczne i w zasadzie można niemal poczuć olej, którego w nich jest bardzo dużo. Między innymi z tego powodu raczej nie je się ich na świeżo. Konieczny jest specjalny proces przygotowania, którego efektem są znane nam wszystkim z półek sklepowych oliwki w specjalnej zalewie. Najczęściej też usuwana jest z nich pestka, co jest dobrą okazją do zastąpienia jej czymś innym. Takim wkładem może być popularna u nas papryka, ale też między innymi czosnek, migdały i ser feta. W zasadzie można je faszerować dowolnym produktem spożywczym, gdyż posiadamy różne upodobania kulinarne.

oliwki

Jak podawać oliwki?

Sposobów podania oliwek są tysiące. Pierwszy z nich to wykorzystanie jako przekąska lub przystawka – jest to zwykłe ich wyłożenie na talerz, z widelczykiem lub wykałaczką i delektowanie się nimi na zimno, są to oliwki faszerowane lub zwykłe. Wielką popularnością na całym świecie cieszy się oliwa z oliwek, która jest nieporównywalnie zdrowsza od wszystkich innych podobnych produktów.

Roślina ta ma w światowej, a zwłaszcza w kuchni śródziemnomorskiej, mniej więcej taki sam status, jak u nas kapusta. My kapustę dodajemy niemal do wszystkiego, a Grecy czy Włosi w taki sposób postępują z oliwkami. Można je znaleźć jako dodatek do drinków, mogą pojawiać się w sałatkach (np. sałatka grecka), mogą wręcz być podstawą sałatek. Bardzo popularne są różnego rodzaju ryby przygotowywane w oliwkach lub przynajmniej z takim dodatkiem. Co więcej, oliwki pojawiają się właściwie ze wszystkimi rodzajami mięs bez żadnych wyjątków. Każdy rodzaj makaronu także może posiadać dodatek oliwek.

Po raz kolejny w świecie kulinariów spotykamy się z sytuacją, w której wszystko zależy od indywidualnych preferencji i smaków. My jesteśmy raczej mało do oliwek przyzwyczajeni i często nam ten smak nie odpowiada, ale prawda jest taka, że jeśli gdzieś pojawia się olej w dowolnej formie, chociażby dressingu, może tam być także oliwa z oliwek, a stamtąd już tylko o krok dalej są świeże oliwki.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes