Czekolada – rodzaje i właściwości


czekolada

Czekolada jest jedną z przyjemności, na które każdy może sobie pozwolić. Ceniona jest głównie ze względu na wspaniałe walory smakowe i jako poprawiacz nastroju.

Zwolennicy czekolady doskonale wiedzą, że ten przysmak to nie tylko cukier, tłuszcz i zbędne kalorie, ale też źródło minerałów, pewnej ilości witamin oraz innych składników biochemicznie czynnych, takich jak np. teobromina, flawonoidy, kofeina i fenyloetyloamina.
Czekoladę produkuje się z ziaren kakaowca, pochodzącego z Ameryki Południowej, a obecnie uprawianego również w Afryce, Indiach Zachodnich, ciepłych regionach Stanów Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie. Ziarna kakaowca dojrzewają w dużych strąkach. Po zebraniu ziarna wraz z miazgą ze strąków fermentują na słońcu. Miazga odparowuje, a ziarna nabierają czekoladowego smaku. Następnie usuwa się zewnętrzne łuski, a ziarna pozostawia na słońcu albo wypala. Z części jadalnej wyrabia się kakao i czekoladę.

Rodzaje czekolady

Czekolada gorzka składa się z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego i cukru, czasami z niewielką domieszką wanilii. Zawiera co najmniej 70 procent miazgi kakaowej.
Czekolada deserowa zawiera od 30 do 75 procent miazgi kakaowej, reszta to tłuszcz kakaowy, cukier i dodatki. Jest słodkawa w smaku i ma ciemniejszy kolor.
Czekolada mleczna zawiera mleko, przez co jest łagodniejsza i słodsza w smaku. Ilość miazgi kakaowej nie przekracza 50 procent.
Biała czekolada bez zawartości proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach tego rodzaju jest tylko do 33 procent masła kakaowego.
Kuwertura jest wyrobem otrzymanym z wyrobów kakaowych i cukrów, zawierającym nie mniej niż 35 procent suchej masy kakaowej, w tym:

  • nie mniej niż 31 procent tłuszczu kakaowego;
  • nie mniej niż 2,5 procent beztłuszczowej suchej masy kakaowej.

czekoladowe kulki

Właściwości czekolady

Czekolada ma cudowny wpływ na samopoczucie. Wpływa na wzrost poziomu serotoniny i endorfiny, przez co czujemy się szczęśliwi (niekiedy nawet tak, jakby trafiła nas strzała amora na wiosnę). Czekolada przeciwdziała depresji i wspomaga walkę ze stresem. Ileż to razy kostka czekolady pozwalała nam zapomnieć o kłopotach i smutkach choć na moment?
Czekolada pozwala uzupełnić zapasy energii podczas górskich wędrówek lub szaleństw na stoku. A gorąca czekolada dodatkowo cudownie rozgrzewa w zimne dni.

Miłośnicy czekolady uwielbiają ją nie tylko w jej oryginalnej postaci, ale także jako dodatek do dań i deserów. Co więcej czekolady i czekoladki królują jako prezenty dla bliskich osób (zobacz: Kulinarne niespodzianki).
Przepisów z czekoladą jest naprawdę wiele. Można się nimi delektować o każdej porze dnia. Warto zafundować sobie na przykład przyjemne przebudzenie i zjeść czekoladowe ciasteczko do porannej kawy. Dobry będzie również gorący deser po obiedzie – np. czekolada z bitą śmietaną lub ciasto czekoladowe
Ze swojej strony polecamy fondue czekoladowe. Dogadzajmy sobie!

fondue czekoladowe

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes