Savoir vivre przy stole


Savoir vivre przy stole

Przy stole należy przestrzegać pewnych reguł, które mówią o dobrym wychowaniu i zarazem określają, jak zastawić stół, czy też jak korzystać ze sztućców. Są to tak zwane dobre maniery.

Savoir vivre przy stole stanowi zbiór pewnych zasad, które powinno się zawsze stosować. Należy przy tym pamiętać, aby być życzliwym i uprzejmym. To na pewno umili czas pozostałym uczestnikom posiłku, a Ci z pewnością się odwdzięczą.

Ułożenie sztućców

Estetyczne zastawienie stołu to połączenie piękna, ładu i elegancji. Ważna jest również wygoda. Pozwoli to uniknąć apatii i nieciekawej atmosfery.
Ułożenie sztućców na stole nie jest trudne.

Trzeba zapamiętać, że z lewej strony talerza kładzie się same widelce, po prawej stronie natomiast umieszcza się nóż lub noże oraz łyżkę. Największa łyżka przeznaczona jest do zupy, średnia do deseru, a najmniejsza do herbaty i kawy.Wszystkie sztućce można rozłożyć obok talerza lub podawać jednocześnie z kolejnymi daniami.

Do wszystkich ciast, tortów używa się głównie widelca lub małego widelczyka do ciast. Do owoców służą widelce i noże. Jajka na twardo czy sadzone kroi się widelcem. Podobnie w przypadku ziemniaków.

ułożenie sztućców

Zachowanie przy stole

Ważne jest również to, w jaki sposób trzyma się sztućce. Powinny one być lekko nachylone ku dołowi i wysunięte do przodu. Należy je trzymać kciukiem, palcem wskazującym i środkowym.

Przy stole powinno się siedzieć prosto. Przedramiona mogą lekko opierać się o brzeg stołu, a łokcie nie powinny być odrywane od ciała.

W domu gospodarz powinien zaprosić do konsumpcji.

Nie powinno się rozmawiać z pełnymi ustami ani podczas wycierania ust. Nie przystoi też dmuchać na jedzenie w celu ostudzenia. Jeśli danie jest za gorące, należy cierpliwie poczekać. Podczas jedzenia zupy nie należy frygać. Rąk należy używać jedynie do posługiwania się sztućcami, jedzenia nie brać w palce i nie nabierać go zbyt dużo na widelec czy łyżkę. Nie wkłada się wielkich porcji jedzenia do ust.

Złotą zasadą jest konwersacja przy stole, jednak bez zagadywania innych oraz unikanie okazywania sobie czułości – byłoby to nieeleganckie. Jeśli ktoś poczułby się zmęczony i senny, powinien chwilę poczekać, pożegnać się i pójść do domu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes