Przysmaki chińskiej kuchni w pigułce


Jest dietą coraz bardziej popularną wśród polskich miłośników dobrego jedzenia, a jej dania zyskują w Polsce coraz większe uznanie. Kuchnia chińska ma się, czym pochwalić, a o jej zaletach można opowiadać godzinami. Oto krótki przewodnik po podstawach, który wprowadzi Cię w świat chińskiego smaku.

Przysmaki chińskiej kuchni w pigułce

Chińska kuchnia to smak i zdrowie, którym może się cieszyć każdy z nas. Nie brak przecież specjalistycznych stron internetowych oraz książek kucharskich, na których znajdziemy przepisy na najwspanialsze dania kuchni chińskiej. O tym, jakie ciekawe i różnorodne są potrawy tego kraju, możemy się też przekonać w wielu lokalach gastronomicznych. Chińskie restauracje już od lat są obecne w polskich miastach. Z jakimi przysmakami można się z nich spotkać najczęściej?

Kuchnia chińska to przede wszystkim popularne zupy. Znane są różne przepisy na takie potrawy, choć największa popularnością cieszą się te, które powstają na rosole z kurczaka. Restauracje chętnie sporządzają takie rosoły, dodając do ich tak ciekawe przyprawy, jak np. imbir – bardzo popularny w kuchniach wschodnich dodatek. Zupy, które są znane w chińskim menu, różnią się jednak smakiem oraz dodatkami, które odgrywają w nich główną rolę.

Znanym powszechnie dodatkiem do takich zup jest mięso z kurczaka, choć i warzywa często pojawiają się w tego typu daniach. Kuchnia chińska chętnie sięga też po te przepisy na zupy, w których główną rolę odgrywają ryby oraz owoce morza. Restauracje chińskie mogą się jednocześnie pochwalić ciekawym asortymentem dań, w których główną rolę odgrywa mięso. Największą popularnością cieszy się wieprzowina, jednak i wołowina, i baranina mogą także często pojawiają się na chińskich stołach.

 Szczególnym powodzeniem cieszą się przepisy na dania, w których pojawia się mięso smażone z warzywami. Popularne są też mięsa duszone, podawane w aromatycznych sosach. Wybór takich dań jest ogromny. Nie zmienia to jednak faktu, że najpopularniejszą potrawą związaną z chińską kuchnią jest kaczka po pekińsku. Warte spróbowania są też ryby (zarówno te smażone, jak i gotowane na parze), które podaje się wraz z warzywami. Kuchnia chińska chętnie sięga też po owoce morza, które są ciekawym składnikiem wielu orientalnych dań.

Chińczycy okazują także zamiłowanie do pierogów i klusek z dodatkami, które podkreślają smak wielu potraw. W zależności od regionu możemy zasmakować w wielu różnych smakach. Chińczycy także mają swoje własne przepisy na dania mięsne, których receptura strzeżona jest i przekazywana z pokolenia na pokolenie.  Te i inne dania można znaleźć w wielu restauracjach, bowiem kuchnia chińska rozpowszechniła się w wielu miejscach na świecie. Jeżeli planujesz wizytę w chińskiej restauracji pamiętaj, że zawsze możesz zapytać obsługę o szczegóły na temat dań. Wówczas na pewno nie pomylisz się w zakupie.

4.00 avg. rating (76% score) - 1 vote