7 niezawodnych wróżb, które wykonasz za pomocą jedzenia!


Czy w przyszłym roku będę mieć więcej pieniędzy? Która pierwsza wyjdzie za mąż – ja czy koleżanka? Jak ułożyć filiżankę, aby zobaczyć w fusach pomyślną przyszłość? Na te pytania, co rok szukamy odpowiedzi podczas andrzejkowych zabaw. Jeśli chcecie wiedzieć jak sprawdzić przyszłość zapraszamy Was do magicznego zestawienia 7 niezawodnych wróżb, które możecie wykonać za pomocą  jedzenia. Gotowi?

Wróżby andrzejkowe stary obraz wróżenie z fusów

Słowem wstępu warto wspomnieć, że już w dawnych czasach, kiedy to odprawiano dziady to właśnie jedzeniu przypisywano mistyczną moc. W czasie trwania święta dusz zabronione było głośne zachowywanie się przy stole, wylewanie wody za okno, sprzątanie ze stołu zaraz po jedzeniu. Wówczas zadawano pytania nadpalając kieliszek z wódką. Obserwowano płomień i wyczytywano przyszłość. Podstawowym poczęstunkiem była kasza, jajka, kutia z miodem, z których również wróżono, tak jak z fusów. Specjalnie rozsypywano jedzenie po stole i podłodze, aby biesiadujące dusze mogły się najeść.

Na tych zwyczajach wyrosły współczesne andrzejki. Oto kilka z nich. Możecie je wykorzystać podczas tegorocznej zabawy, po to by pół żartem pół serio uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.

wróżba andrzejkowa z wykorzystaniem jabłka

źródło: freshapplebox.pl

1. Wróżba z jabłkiem

Do jej wykonania potrzebujemy dwóch rzeczy – nożyka i jabłka. Najlepiej by odznaczało się dużym rozmiarem. Jabłko obieramy okrężnie tak by nie przerwać skórki. Kiedy już zostanie obrane rzucamy obierki za siebie. Odwracamy się, a następnie z zakrętów powstałych na podłodze próbujemy odgadnąć kształt litery. Będzie ona oznaczać początek imienia przyszłego męża lub żony.

Andrzejkowe wróżby fusy herbaciane

źródło: onair.pl

2. Fusy z kawy i herbaty

Aby wykonać wróżbę z fusów musimy nasypać herbatę lub kawę sypaną do filiżanki. Zalewamy ją gorącą wodą, a kiedy napój będzie gotowy wypijamy go pozostawiając fusy na dnie. Według tradycji filiżankę należy trzymać lewą ręką, a następnie obrócić trzy razy. Obrotu wykonujemy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Ostatnim krokiem, jaki należy wykonać jest przechylenie filiżanki dnem do góry na spodku ( można posiłkować się serwetkami, aby zapobiec ewentualnemu rozlaniu płynu). Z kształtów wyczytujemy przyszłość jaka nas spotka. Istnieje wiele opisów znaczeń, jakie można odczytać z fusów. Ogólne zasady są proste – jeśli wzór znajduje się blisko uszka filiżanki oznacza to, przepowiednia dotyczy bezpośrednio nas. Wzory usytuowane dalej dotyczą obcych ludzi i wydarzeń z poza kręgów najbliższych znajomych i rodziny. Jeśli kształty są blisko dna filiżanki może to oznaczać, ze przewidywane sytuacje wydarzą się w dalekiej przyszłości, natomiast te znajdujące się przy brzegach naczynia przewidują wydarzenia, które będą mieć miejsce w niedalekiej przyszłości.

Zachęcamy do własnych interpretacji, gdyż mogą one przynieść dużo śmiechu.

wróżba andrzejkowa z cytryną

źródło: flickr.com

3. Jedzenie cytryny

W dawnych czasach panny na wydaniu miały za zadanie zjedzenie kwaszonych śledzi. Zadanie polegało na jego spożyciu bez krzywienia się. Ta, która podołała zadaniu miała wg zwyczaju pierwsza wyjść za mąż. Jeśli nie lubicie śledzia, lub nie macie do niego dostępu możecie użyć zwykłej cytryny. Nie jest to proste zadanie, więc dajcie znać w komentarzach, kto podołał?

ciasteczka z wróżbą

4. Andrzejowe ciastka z wróżbą

Do wykonania szybkich, pysznych, a zarazem magicznych ciasteczek potrzebne wam będą następujące składniki:

3 białka, 3/4 szklanki cukru, 100-110 g masła, 1/4 łyżeczki ekstraktu z wanilii, olejku lub cukru waniliowego), 1/4 łyżeczki olejku z migdałów, 1 szklanka mąki, 1 łyżki wody

Nastawiamy temperaturę piekarnika na 180-190 stopnia, a blaszkę natłuszczamy. Ubijamy jaja w misce na sztywno – kiedy już się ubiją kontynuujemy ubijanie dosypując partiami cukier. Kiedy masa będzie jednolita dodajemy resztę składników i dalej ubijamy przez parę minut. Na końcu wsypujemy mąkę i mieszamy.Za pomocą łyżki nakładamy ciasto na blachę tak, by ciasteczka miały kształt kółek. Mają się piec przez 5-7 minut, aż boki staną się rumiane. Następnie wyciągamy je z pieca i wkładamy wcześniej przygotowane kartki z wróżbami – kółka ciasta składamy na pół w podkowę. Pieczemy je jeszcze kilka minut aż staną się brązowe.

5. Lane…. Naleśniki

wróżby andrzejkowe z ciasta naleśnikowego

źródło: ugotuj.to

Zapewne wielu z Was nie wyobraża sobie andrzejkowego wieczoru bez lania woskiem. Mamy dla Was smaczną alternatywę. Co powiecie na lanie naleśnikiem? Do wykonania ciasta nie potrzeba wiele. Możecie wykorzystać np. ten przepis. Uczestnicy zabawy wylewają ciasto cienkim strumienie na patelnie a następnie powstały placek można spokojnie zjeść, co ograniczy konieczność sprzątania. Sami widzicie, że rozwiązanie ma zalety! Jak odczytać przepowiednie? Dokładnie tak samo jak w przypadku wosku – interpretując kształt bądź rzucany cień.

jabłko śliwka cytryna wróżby andrzejkowe z wykorzystaniem owoców

źródło: tapeciarnia.pl

6. Wybieranie owoców

Kolejną owocową wróżbę wykonujemy parami. Jedna osoba ma zawiązane oczy. Druga zaś ustawia przed nią na stole kilka owoców – jabłko, cytrynę, śliwkę. Jeśli osoba wybierze jabłko przyszły rok będzie pomyślny, jeżeli trafi cytrynę, będzie musiał poczekać na swoje 5 minut sukcesu, natomiast śliwka przewiduje konieczność walki o pomyślność losu, zwłaszcza w sferze związków. Warto wymyślić dla gości własne przepowiednie, dzięki czemu wspólne wróżenie zyska znamiona wspaniałej zabawy.

 wróżby andrzejkowe łowienie jabłek

7. Łowienie jabłek

Ostatnia wróżba to propozycja zwłaszcza na babski wieczór. Jeśli pragniecie dowiedzieć się, która z uczestniczek imprezy pierwsza wyjdzie za mąż możecie spróbować wykonać jabłkowy challenge. Nalejcie wody do miski a następnie włóżcie do niej kilka jabłek. Każda z uczestniczek ma jedna szanse by z zawiązanymi rękami i zakrytymi oczami wyłowić jabłko zębami. Osoba, która wykona to zadanie w najkrótszym czasie

To już wszystkie wróżby. Mamy nadzieje, że wszystkie przepowiednie okażą się dla Was pomyślne. Dajcie znać, jakie inne zabawy wykorzystacie w andrzejkowy wieczór;)

 

5.00 avg. rating (86% score) - 1 vote