Carpaccio z buraka


2 osoby
Łatwe

Składniki

SKŁADNIKI
  • 2 większe czerwone buraki
  • oliwa smakowa np.: truflowa lub pomarańczowa
  • 50 g koziego ser lub feta
  • rukola
  • ocet balsamiczny
  • sól i pieprz do smaku

TO CI SIĘ PRZYDA

  • krajalnica do chleba lub ostry nóż kuchenny
  • folia aluminiowa

Porada szefa kuchni

Buraki najlepiej upiecz dzień wcześniej, ponieważ pieką się około 2 godzin. Trzeba także odczekać aż całkowicie ostygną przed krojeniem i podaniem ich do konsumpcji. Do przygotowania Carpaccio możesz również użyć podłużnej i wąskiej odmiany buraka, która szybciej się upiecze i ostygnie.

Carpaccio to chłodna przystawka pochodząca z Włoch. Tradycyjnie przygotowuje się je bardzo cienko pokrojonej surowej wołowiny. Współczesne odmiany Carpaccio podaje się również z mięsa cielęcego, dziczyzny, łososia oraz tuńczyka. W każdej z tych propozycji produkt powinien być surowy. My mamy do zaoferowania dzisiaj dla was zupełnie inną wariację na temat Carpaccio. Spróbujcie i oceńcie naszą buraczaną odsłonę tej eleganckiej przystawki.

Carpaccio z buraka przepis

  1. Buraki umyj bardzo dokładnie pod bieżącą wodą.
  2. Każdego z osobna zawiń w folię aluminiową. Możesz ją uprzednio wewnątrz nasmarować odrobiną oliwy i oprószyć suszonymi ziołami, nada to burakom aromatu.
  3. Piekarnik rozgrzej do temperatury 190 stopni Celsjusza. Do nagrzanego piekarnika włóż buraki na około 2 godziny. Pod koniec pieczenia możesz delikatnie w jednego wbić końcówkę cienkiego noża, jeśli wejdzie bez żadnego oporu bardzo miękko, to znak że są już gotowe i należy je wyciągnąć.
  4. Buraki rozwiń z folii i odczekaj aż całkowicie ostygną. Tak przygotowane buraki dzień wcześniej zaoszczędzą Ci czasu oczekiwania stygnięcia.
  5. Po ostudzeniu buraki obierz ze skórki. Delikatnie zdejmując skórkę rękoma z jeszcze ciepłych (niegorących) powinna odchodzić bez problemu. W przeciwnym razie użyj obieraczki do warzyw.
  6. Następnie przy pomocy krajalnicy lub noża pokrój je w bardzo cienkie plastry. O wiele łatwiej będzie Ci się kroiło krajalnicą, ponieważ na niej możesz ustawić grubość taką jaką chcesz. Dzięki takiemu krojeniu wszystkie plastry będą takiej samej grubości.
  7. Plastry ułóż na talerzu wachlarzem, a na to rozłóż odrobinę rukoli i rozkruszonym a mniejsze kawałki serem.
  8. Całość skrop oliwą oraz odrobiną octu balsamicznego.
  9. Na sam koniec dopraw solą z pieprzem i podawaj jako elegancką przystawkę.