Jeżyny


jezyny

Jeżyny,  znane też jako czarne maliny, ożyny, ostrężyny nawet dziady, w pełnej krasie dojrzewają teraz na krzakach. Kuszą nasyconą barwą mieszanki granatu i fioletu. Nie przegapcie tego momentu i zbierzcie póki czas w najbliższym lesie swoją dawkę zdrowia i młodości, które zawarte są w tych owocach.

Jeżyny dostępne są też oczywiście na bazarkach, ale jeśli tylko chcecie zaoszczędzić troszkę pieniędzy i przy okazji napawać się urodą lasu o tej porze roku, to zbierzcie sami te dziko rosnące owoce, których jest tego roku urodzaj.

Wszystkie owoce jeżyn są jadalne. Ważne tylko, żeby  je przed spożyciem dokładnie umyć.

Okazuje się, że jeżyny nie tylko nadają się do zjedzenia. Mają też wysoką wartość leczniczą. Do tych celów  stosuje się: owoce, liście, młode pędy, płatki kwiatów, łodygi a nawet korzenie rośliny.

Okłady z liści pomagają w leczeniu różnych chorób skórnych jak liszaje, wypryski, ropiejące i nie gojące się rany.

Ponad to, liście w formie naparów, są bardzo pomocne przy grypie i przeziębieniu -jako środek wyksztuśny.

Dodatkowo wspomagają leczenie w chorobie reumatycznej, w chorobach żołądka i jelit oraz  w przypadku przewlekłych zapaleń błony śluzowej, kiedy w przewodzie pokarmowym nadmiernie rozwija się flora bakteryjna i pojawiają się skłonności do wzdęć oraz biegunek.

Mają zatem działanie przeciwbiegunkowe, przeciwbakteryjne, przeciw­zapalne, moczopędne oraz poprawiające przemianę materii.

Sok z jeżyn pomoże także w pokonaniu zgagi.

Warto sięgać po jeżyny i przetwory z nich sporządzone w leczeniu anemii oraz w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach.

Kolejną wspaniałą właściwością jeżyn jest fakt, że zawierają cenne antyoksydanty, czyli substancje, hamujące procesy starzenia się komórek i są uznawane za ważny element profilaktyki chorób nowotworowych.

Soczki z jeżyn i świeże owoce powinny być obecne w diecie dzieci ponieważ mają właściwości regulujące trawienie, wzmacniające i uspokajające.

Jeżyny są bogate w antocyjany, czerwone, niebieskie i fioletowe barwniki roślinne. Zmniejszają one kruchość naczyń krwionośnych, poprawiając ukrwienie oczu i polepszając jakość widzenia.

Zawierają także antocyjany i garbniki, które posiadają działanie bakteriobójcze i własności antybiotyczne.

Jeżyny zawierają ponad to: cukry, kwasy organiczne, prowitaminę A, witaminy z grupy B, B9, witaminę C, pektyny,  flawonoidy, kwas cytrynowy,  związki mineralne potasu, wapnia i magnezu.

Dzięki pestkom mają sporo błonnika i podobnie jak maliny, są dobrym źródłem miedzi i żelaza.

Jeżyny ze wszystkich owoców zawierają najwięcej witaminy E, zwanej witaminą młodości.

Sok z jeżyn, albo lepiej jego roztwór, zewnętrznie stosuje się w postaci okładów na rany i owrzodzenia oraz do płukania jamy ustnej i gardła. Również do kąpieli w świądzie skóry, wyprysku i trądziku.

Od Was będzie zależało jaką postać przyjmą te wspaniałe owoce:  syropów, soków, win, nalewek, konfitur i marmolad. Można też przyrządzać z nich zupy, koktajle, galaretki, kisiele, dżemy, kompoty, dodawać do ciast i deserów. Stosować jako polewę do lodów lub dodatek do herbaty.

Przyrządzajmy z nich przetwory, aby delektować się ich wspaniałym, niepowtarzalnym smakiem w długie, zimowe wieczory i zarazem czerpać jak najwięcej korzyści dla własnego zdrowia.

Zdjęcie: flickr.com Autor: Lastaii

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes