Wypieki bezglutenowe


Naleśniki, ciasta, chleb to klasyczni reprezentanci produktów mącznych. Przez wiele lat ludzie nie wyobrażali sobie wypiekania kukurydzianych czy migdałowych bochenków, deklarując przywiązanie do tradycyjnego smaku pieczywa. Trend zdrowego odżywiania oraz wyższa świadomość konsumencka sprawiły, że ludzie zaczęli szukać pomysłowych alternatyw, dzięki którym mogliby uczynić kulinarne klasyki finezyjnymi.

Dieta bezglutenowa zaczęła bić rekordy popularności w Polsce. Wybierają ją zarówno chorzy na celiakię, jak i pasjonaci zdrowego odżywiania. Będąc gluten free zyskujemy m. in. spadek wagi. Jest on bardziej konsekwencją wyeliminowania z codziennej diety niezdrowych przekąsek zawierających znaczną ilość cukru i soli oraz konserwantów zakwaszających i zatruwających nasz organizm. Kolejną zaletą diety bez zbóż jest „konieczność” urozmaicania menu, dzięki czemu poznajemy nowe smaki.

Gryka

Wiedzieliście, że pędy gryki wykorzystuję się w przemyśle farmakologicznym? Mają w sobie tak dużo rutyny, że można ją z niej pozyskiwać. Z kolei jej liście stosowane są do leczenia żylaków oraz wzmocnienia naczyń włosowatych.

Co w takim razie z kaszą? Spożywanie gryczanki działa korzystnie na organizm człowieka, ponieważ dostarcza mu wielu cennych witamin i mikroelementów. Jeżeli macie elektryczny młynek do kawy z łatwością zamienicie ziarenka kaszy na mąkę. Wystarczy wsypać jej dowolną ilość do pojemnika z ostrzem, zamknąć, nacisnąć i gotowe!

Co zrobić z gryczanym proszkiem? Można użyć go do przygotowania np. naleśników.
naleśniki gryczane

Jak przyrządzić takie placki? Sprawdźcie nasz przepis!

Składniki:
– 150 ml mleka
– 150 ml wody gazowanej
– 100 g mąki gryczanej
– pół łyżeczki soli
– 30 g oliwy z oliwek

Wykonanie:
Wsypcie mąkę do miski, dodajcie sól, jajka oraz mleko. Miksujcie na gładkie ciasto dodając oliwę. Całość odstawić na minimum pół godziny zabezpieczając miskę ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Szybko, prawda?

Owies

Roślina bardzo kontrowersyjna wśród bezglutenowców. Obecnie owies jest bardzo zanieczyszczony glutenem, jeżeli jednak mamy ochotę upichcić coś z jego znacznym udziałem, warto wybrać się do sklepu ekologicznego i dokładnie czytając etykietę wybrać produkt gluten free.

Do czego można zastosować płatki owiane? Dodając do nich świeże owoce i jogurt naturalny stworzymy pełnowartościowy posiłek idealny na początek dnia. W porze lunchu chętnie przegryziemy kilka zdrowych ciastek owsianych, a na obiad grillowaną indyczą pierś panierowaną w płatkach.ciastka owsiane

Poniżej przedstawiamy wam naszą propozycję przepisu na domowe dietetyczne ciastka owsiane jak ze zdjęcia.

Składniki:
– 250 g płatków owsianych górskich ekstra
– 2 łyżki mąki owsianej
– 200 g bakalii
– 100 g posiekanych orzechów
– 3 jajka
– 6 łyżek cukru brązowego
– 3 łyżki płynnego miodu lipowego

Wykonanie:
Prażcie płatki owsiane na suchej patelni do nabrania lekko złotego koloru, polejcie miodem i przesypcie do miski, aby je ostudzić. Następnie wymieszajcie z mąką, bakaliami, orzechami i żółtkami. Ubijcie białka na sztywną pianę dosypując pod koniec czynności cukier trzcinowy. Pianę dodajcie do płatków, a całość wymieszajcie drewnianą łyżką.  Wybierzcie kształt, jaki chcecie nadać ciastkom, następnie rozgrzejcie piekarnik do 180 stopni Celsjusza i pieczcie łakocie ok 20 minut. Voila!

Kukurydza

Kukurydza jest obok pszenicy i ryżu najchętniej uprawianą rośliną zbożową. Nie wszyscy wiedzą, że można z niej pozyskiwać również mąkę, którą można później użyć do wypieku…chleba! Tak, ten wypiek charakteryzuje się niezwykłą lekkością i wprost rozpływa się w ustach! Nadaje się zarówno do jedzenia w wersji wytrawnej, jak na słodko – z dżemem czy czekoladą.
chleb kukurydziany

Mamy dla Was znakomity przepis na taki chleb! Wystarczy tylko 5 składników, aby wyczarować taki bochenek. Przyjmujecie wyzwanie? :)

Składniki:
– 0,5 litra mleka
– 2 szklanki maki kukurydzianej
– 2 jajka
– łyżeczka sody oczyszczonej
– 3/4 łyżeczki soli

Wykonanie:

Włączcie piekarnik na 200 stopni z funkcją termoobiegu i włóżcie blachę z dwoma łyżkami masła. Zmieszajcie w misce mąkę, sodę i sól, a w osobnej misce roztrzepcie jajka i mleko. Dodajcie składniki mokre do suchych i energicznie mieszajcie aż do połączenia składników. Wylejcie masę na rozgrzaną tortownicę. Pieczcie ok 20 min w temp.200 stopni Celsjusza. Po tym czasie sprawdźcie wykałaczką, czy chleb jest już upieczony. Wyjmijcie chleb z piekarnika, odczekajcie aż ostygnie i jedzcie ze smakiem! Na zdrowie :)

Jakie są wasze ulubione bezglutenowe mąki? Do jakich dań je dodajecie? Może podzielicie się z nami swoimi przepisami i pomysłami zastosowania różnych mąk? Czekamy na wasze propozycje :)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes