Jak przyrządzić królika?


Mięso królicze jest bardzo cenne pod względem odżywczym, dlatego zaleca się, aby spożywały je przede wszystkim rozwijające się osoby – dzieci, młodzież, jak i osoby osłabione chorobą czy starsze. Mięso to jest nie tylko smaczne, ale i lekkostrawne, a przy tym chude i zawierające aż 20% białka.Jak przyrządzić królika

Zalety mięsa króliczego

Białko królicze jest łatwo przyswajalne – nasz organizm przyswaja go o 30% lepiej, niż białko pochodzące z wołowiny. Dania z królika są szczególnie popularne we Francji, w Polsce niestety jest to mięso niedoceniane. Od czego zacząć przygotowywanie królika? Najtrudniej jest wtedy, gdy weszliśmy w posiadanie królika dzikiego, choć tak czy siak jego obróbka nie jest specjalnie skomplikowana.

Mięso królicze jest bardzo cenne pod względem odżywczym, dlatego zaleca się, aby spożywały je przede wszystkim rozwijające się osoby – dzieci, młodzież, jak i osoby osłabione chorobą czy starsze. Mięso to jest nie tylko smaczne, ale i lekkostrawne, a przy tym chude i zawierające aż 20% białka. Białko to jest łatwo przyswajalne – nasz organizm przyswaja go o 30% lepiej, niż białko pochodzące z wołowiny. Dania z królika są szczególnie popularne we Francji, w Polsce niestety jest to mięso niedoceniane.

Przyrządzanie mięsa z królika

Królika możemy przygotować na kilka sposobów, jednak w każdym przypadku konieczne jest podzielenie królika na porcje. Jak tego dokonać? Najpierw warto zapoznać się z podstawami anatomii królika. Najbardziej cenioną częścią tuszki króliczej jest combre, czyli część lędźwiowa pochodząca z grzbietu – jest to mięso kruche i delikatne. Idealnie nadaje się zarówno do gotowania, pieczenia, jak i duszenia.

Pasztet z królika

Przód królika to mięso twardawe, które trzeba przez długi czas gotować na wolnym ogniu, aby zmiękło. Idealnie nadaje się do zrobienia potrawki. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie przodu wraz z jadalnymi narządami (serce, wątroba, nerki oraz płuca) – taka mieszanka, zmielona po uprzednim ugotowaniu i doprawiona to idealny materiał na pasztet z królika (zobacz także: przepisy na dania mięsne)

Oprawienie królika

Najtrudniej jest wtedy, gdy weszliśmy w posiadanie królika dzikiego. Instrukcja rozbierania i patroszenia królika krok po kroku:
1. Zdejmij skórę.
2. Ułóż królika na grubym papierze.
3. Użyj ostrego noża, by przeciąć jamę brzuszną.
4. Pozbądź się wnętrzności.
5. W okolicy otworu odbytowego znajdziesz jelita – trzeba się ich pozbyć, odcinając.
6. Wnętrzności takie jak płuca, serce oraz nerki należy odłożyć do naczynia.
7. Przy obróbce wątroby ważne jest usunięcie woreczka żółciowego – musimy być delikatni, ponieważ jeśli płyn się wyleje, mięso nabierze gorzkiego posmaku.
8. Królika płuczemy pod bieżącym strumieniem wody, nie płuczemy aż woda będzie przezroczysta – niech będzie lekko zabarwiona.
9. Papier i niepotrzebne elementy zwierzęcia wyrzucamy.
10. Część jadalną królika musimy osuszyć przy użyciu ścierki – wcześniej jednak warto odcisnąć go z wody.

Porcjowanie królika

Odcinamy mięśnie jamy brzucha od combra, które następnie należy odrąbać w połączeniu z udami. Następnie usuwamy powięzi. Tak przygotowanego królika możemy zacząć przyrządzać. Warto jednak mięso wcześniej zamarynować.

Porcjowanie królika

Marynata do mięsa króliczego

To, jak zamarynujemy królika zależy tylko i wyłącznie od naszej fantazji kulinarnej. Można zalać go kulinarną bejcą, co potrwa minimum dwa dni (konieczne jest obracanie królika co jakiś czas). Innym rozwiązaniem jest zamarynowanie go w mieszance białego wina, bazylii, tymianku, soli, pieprzu i pokruszonego liścia laurowego.

 sosy winegret i marynaty do mięsa

Pieczeń z królika

W marynacie tego rodzaju królik powinien poleżeć minimum 24 godziny. Królika możemy również marynować w mleku, miodzie lub marynacie balsamicznej. Piekąc w folii aluminiowej (mięso pozostanie soczyste) czas pieczenia wynosi około 50 minut, zalecana temperatura to około 200 stopni. Ostatnich kilka minut pieczmy bez folii, aby wierzch królika się zarumienił. Królika najlepiej dusić z warzywami po uprzednim krótkim podsmażeniu. Mięso takie jest miękkie po około 40 minutach duszenia (sprawdźmy, czy na pewno jest już miękkie). Zobacz także: mięso z grilla.

2.75 avg. rating (70% score) - 4 votes