Szukaj przepisu

Dekorowanie tortów

Pin it

dekorowanie tortówZnane wszystkim przysłowie od lat mówi, że droga do serca prowadzi przez żołądek. Jednak nie tylko smak potrawy ma znaczenie, również jej wygląd mówi o wykonawcy oraz sztuce kulinarnej przygotowanego dania.

Jeżeli chodzi o dekorowanie potraw, to do najczęściej zdobionych od lat z pewnością zaliczamy ciasta i torty, te drugie natomiast są tym piękniejsze, im ważniejsza jest okazja do świętowania.

Torty okazjonalne to już tradycja

Jeżeli jeszcze kilka lat temu nie widzieliśmy tak powszechnej mody na pieczenie i dekorowanie tortów z okazji urodzin, imienin, rocznicy ślubu czy imprezy dla dzieci, to w obecnych czasach okazjonalne torty z wyjątkowo niekonwencjonalnymi dekoracjami możemy spotkać w każdej cukierni czy ciastkarni. Oczywiście najpiękniejsze są te wykonane samodzielnie, jednak nie każdy jest mistrzem sztuki kulinarnej oraz sztuki dekorowania ciast i tortów. Do najpopularniejszych ozdób na tort nadal należą ozdoby z różyczek, zielone listki oraz tradycyjne napisy z imieniem i okazją na jaką tort został upieczony, w modzie natomiast – szczególnie w świecie małych dzieci są urodzinowe torty z postaciami z bajek oraz innymi elementami dekoracyjnymi. Nikogo już nie dziwi tort w kształcie piłki do nogi, głowy znanej postaci z bajki czy nawet w kształcie całego zwierzątka, jednak tego typu torty należą do najdroższych produktów cukierniczych.

 

dekorowanie tortów

Przepisy i porady godne polecenia:

Skomentuj


pięć × = 15