Co jeść w ciąży


co jeść w ciąży - owoce

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, zmienia całe swoje podejście do odżywiania. Myśli wtedy więcej o swoim dziecku, niż o samej sobie. Chce, żeby urodziło się zdrowe. To co ona wtedy je ma ogromne znaczenie zarówno dla niej samej, jak i dziecka.

Początek ciąży, czyli tak około trzy miesiące nie wymagają ogromnych zmian w przyjmowanych posiłkach. Bardzo ważnym elementem jest uregulowanie posiłków. Powinno ich być trzy w ciągu dnia oraz góra dwie małe przekąski. Organizm powinien dostawać tak co trzy i pół, do czterech godzin pokarm. Najbardziej potrzebnymi organizmowi produktami są witaminy, czyli warzywa i owoce. Jeżeli w tym okresie kobieta nie będzie przyjmowała potrzebnych witamin, może się to przyczynić do problemów z płodem, a w najgorszym przypadku do samego poronienia. Tak duże znaczenie dla ciąży ma odżywianie i jedzenie witamin. Warto więc jeść w domu posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, a unikanie jedzenia posiłków z dużą ilością przypraw.

Kawa w ciąży

W czasie ciąży kobieta może być przemęczona i wykończona, dlatego sięganie po kawę może być normalnym odruchem. Warto sobie jednak zadać pytanie czy dobrze to wpłynie na dziecko. Co prawda nie trzeba całkowicie rezygnować z zażywania kofeiny, ale warto ją zminimalizować do minimum, choć lepszym rozwiązaniem byłaby chwila odpoczynku.

Kolejną normalną rzeczą w czasie ciąży są wymioty oraz nudności, jednak nie powinny one zaszkodzić przyjmowaniu posiłków. Warto unikać dymu z papierosów, który również może przyprawiać o wymioty.

co jeść w ciąży

Drugi trymestr – co jeść?

Drugi trymestr ciąży jest już spokojniejszy, a ciąża mniej zagrożona. Wtedy apetyt kobiety rośnie i zamiast trzech posiłków z dwoma przekąskami, powinny być cztery posiłki i jedna przekąska. Warto również wprowadzić dla prawidłowego rozwoju dziecka więcej produktów z wapniem, np. kefir, jogurt czy maślanka. Ważne są także produkty z żelazem, takie jak mięso, jajko czy pszenica. Nie można zapominać o witaminach C i D. Jeżeli pojawią się zaparcia, to nie można stosować środków przeczyszczających! Mogą one zaszkodzić dziecko. W taki wypadku warto wypić dużą ilość wody, a pozbywać się suchego jedzenia i ciężkostrawnych potraw, które zwiększają zaparcia.

Pod koniec ciąży dziecku potrzeba więcej białka, aby pomóc mu w rozwoju jego mózgu. Aby ograniczyć obrzęki, trzeba zniwelować spożywanie soli i zwiększyć ilość przyjmowanej wody. Żeby ograniczyć ataki zgagi czy wzdęcia, warto jedzenie jeść spokojnie i nie popijać napojami gazowanymi. W tym okresie kobieta będzie już zjadać pięć posiłków. Powinna całkowicie wykluczyć alkohol, aloes i sól.

Zdjęcia z sxc.hu (MeiTeng)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes