Orzechy – skumulowana energia


Orzechy mają zbawienny wpływ na nasz organizm, a szczególnie dobrze ochronią nerwy. Są symbolem mądrości, szczęścia oraz piękna. Choć nie zaleca się ich spożywania osobom otyłym, paradoksalnie pomagają w walce z tą cywilizacyjną chorobą. W końcu orzechy to nasiona, a doskonale wiemy, że w tym z czego ma wyrosnąć nowa roślina jest skumulowana energia potrzebna jej do rozwoju na starcie. 

Migdały

Te orzechy wyróżniają się pozytywnym wpływem na profil lipoprotein, które to z kolei wpływają na układ sercowo naczyniowy. Migdały zawierają także sporo magnezu oraz witamin z grupy B, a to zbawiennie wpływa na pracę układu nerwowego, poprawia koncentrację oraz działa przeciwdepresyjnie, co sprawia, że są idealną przekąską dla uczniów i studentów. Dzięki wysokiej zawartości witaminy B zapobiegają łamliwości włosów i paznokci, a nawet stymulują ich wzrost.

Zmielone na drobny proszek przyjemnie wpływają na smak różnych sosów do dań wytrawnych oraz słodkich, nadaje się również jako posypka do deserów. Migdałowy aromat dodaje potrawom dojrzałości w smaku.

Migdały

Nerkowce

Nerkowce są cennym źródłem magnezu, który to jest istotnym elementem w gospodarce wapniowej, regulującej odpowiednie napięcie mięśni oraz pracę umysłu. Mają korzystny wpływ na budowę kości i zębów, a także układu krwionośnego. Poza tym w swoich wartościach nie odbiegają specjalnie od pozostałych. Są natomiast najbardziej miękkie i mają słodki smak, co sprawia, że uznawane są za jedne z najsmaczniejszych. Ciekawostką może być fakt, że łupiny w których rosną wydzielają intensywnie palący olejek przez co ich ręczne wydobycie może grozić poparzeniem.

Te orzechy warto rozdrobnić i dodać do duszącego się mięsa w sosie na ostatnie 3 minuty. W tym czasie delikatnie zmiękną i w przyjemny sposób wzbogacą smak potrawy. Pokruszone będą również znakomitą posypką do różnego rodzaju sałatek polanych wyłącznie oliwą.

Nerkowce

Orzechy włoskie

W ich przypadku sprawdza się powiedzenie, że jeśli produkt spożywczy przypomina jakiś narząd ludzkiego organizmu, to ma na niego pozytywny wpływ. Mowa tu oczywiście o mózgu, którego zwoje te orzechy bardzo przypominają. Zaleca się ich spożycie osobom uczącym się, ponieważ usprawniają pracę umysłu. Zawierają bardzo duże ilości żelaza, wapnia, potasu, magnezu i cynku. Te małe móżdżki mają także działanie bakteriobójcze, przez co łagodzą niektóre problemy żołądkowe.  Nalewka sporządzona z zielonych owoców tego orzecha od pokoleń stosowana była na takie dolegliwości,  co jedynie utwierdza w przekonaniu o takim działaniu orzechów włoskich. Posiadają tak wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega 3, że wystarczy spożyć 3 orzechy, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka .

Orzechy włoskie

Pistacje

Cenną informacją, szczególnie dla pań, może być fakt, że regularne spożywanie pistacji działa niczym kuracja przeciwzmarszczkowa. Dzieje się tak przez obecne w nich antyoksydanty blokujące wolne rodniki odpowiedzialne ze proces starzenia. Orzechy zawierają również sporą ilość witaminy E nazywanej „eliksirem młodości”. W pistacjach znajdziemy także luteinę i zeaksantynę niewystępujące w innych orzechach. Te związki zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), która jest chorobą oczu pojawiającą się u starszych osób. Pistacje są również orzechami o największej zawartości błonnika, a to właśnie on usprawnia pracę układu pokarmowego. Ciekawym może być dla Was fakt, że orzechy w łupinach są łatwopalne przez co nie zaleca się trzymanie ich w większych ilościach w miejscu którym łatwo wzniecić ogień.

Zmielone pistacje w połączeniu ze śmietanką kremówką po podgrzaniu skomponują delikatny i aksamitny, a przy tym o oryginalnym smaku sos do dań głównych. A jeśli potraficie przygotować  domowe lody to powinniście wypróbować tych o smaku pistacjowym.

Pistaje

Orzechy laskowe

Orzechy leszczyny, podobnie jak pistacje, dotknięte są paradoksem o odchudzaniu, czyli przy stosunkowo wysokiej zawartości kalorii i tłuszczu, zaleca się je w diecie redukcyjnej, ponieważ nie tuczą. Z wartości jakimi się wyróżniają należy wspomnieć o witaminie E odpowiedzialnej za prawidłowy rozwój układu rozrodczego, której niedobór u mężczyzn może spowodować zwyrodnienie plemników. W postaci sproszkowanej mają zastosowanie w higienie i zewnętrznym leczeniu. Przygotowuje się z nich puder do zasypek, który dobrze się stosowany jest na otarcia, wrzody, a nawet oparzenia.

Obrane z łupin, zblenduj z odrobiną masła, miodu i kakao, a otrzymasz domowy krem czekoladowo-orzechowy. Smarując takim kremem kanapki zapewniasz sobie i swoim pociechom zdrową przekąskę na słodko, której dzieci z pewnością nie odmówią.

Orzechy laskowe

Orzechy ziemne (arachidowe)

Chociaż tak naprawdę należą do tej samej grupy roślin co groch i fasola, zaliczamy je do orzechów, ponieważ zawartością tłuszczu i specyficznym smakiem są zbliżone bardziej do nich. To bogate źródło witaminy B3, E oraz kwasu foliowego, jednak nie są zalecane kobietom w ciąży z powodu częstych przypadków wywoływania alergii.

Najbardziej znana ich forma przetworzenia to masło orzechowe, które w łatwy sposób można przygotować samemu domowym sposobem. Wystarczy 2 – 3 garści orzeszków zblendować i doprawić odrobiną soli. Sposób bardzo prosty a jednocześnie dający gwarancję, że nie zawiera dodatkowych utwardzanych tłuszczów szkodliwych dla organizmu.

Orzechy ziemne

„Wystarczy garść orzechów dziennie” to słowa, które  często są przypinane do tych owoców, a raczej nasion. Mają szerokie zastosowanie w dziedzinie kulinarnej również z powodu swoich prozdrowotnych właściwości. W tradycyjnej kuchni polskiej są one od dawna i zawsze w książkach dołączane do nich komentarze o ich działaniu. Są smaczne i zdrowe, czego więcej potrzeba?

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes