Nalewka z wiśni – wiśniówka


5 osób
Łatwe

Składniki

SKŁADNIKI
  • 5 l słoik
  • 2,5 – 3 kg wiśni
  • 300 g cukru
  • 2 litry 65% alkoholu (rozcieńczonego spirytusu)
  • 700 ml 25% alkoholu (rozcieńczonego spirytusu)

TO CI SIĘ PRZYDA

  • sito
  • lejek

Porada szefa kuchni

Tajemnica wysokiej jakości nalewki wiśniowej tkwi w odmianie tego szlachetnego owocu użytej do sporządzenia. Najlepsze są drobne, mocno dojrzałe, prawie czarne wiśnie z wysokich starych drzew. Drylowane wiśnie po nalewce świetnie się sprawdzą do przyrządzenia kremu do tortu. Kieliszek nalewki jest niezbędny do przygotowania sosu wiśniowego do pieczeni.

Nalewka z wiśni jest trunkiem o najdłuższej tradycji w naszym kraju. To jeden z największych hitów eksportowych czasów renesansu gdy wiśniówka była wysyłana w dębowych beczkach Wisłą przez Gdańsk. Była znana i bardzo ceniona za swój szlachetny smak w całym ówczesnym świecie. Wielka to zasługa polskich odmian wiśni, które uprawiano w sadach w całym kraju, ale szczególnie intensywnie – jak jest do dzisiaj – na madach pradoliny Wisły. Stąd do dziś stosowana handlowa nazwa tej odmiany: nadwiślanka.

Nalewka z wiśni – wiśniówka przepis

  1. Owoce dokładnie umyj i wydryluj nie wyrzucając pestek (owoce po produkcji nalewki można konsumować – najlepiej w deserach).
  2. Pestki wsyp do dużego słoika i zalej 25 procentowym alkoholem. Dzięki temu zabiegowi nalew z pestek nie będzie zawierał kwasu pruskiego, a przy tym zachowa swój migdałowy smak.
  3. Wiśnie wsyp do słoja i zalej do pełna 65 procentowym alkoholem.
  4. Odstaw w ciemne miejsce na 3 miesiące.
  5. Po tym czasie zlej nalew i wymieszaj go z płynem z pestek.
  6. Przecedź całość przez sito i przy pomocy lejka rozlej wszystko do butelek.
  7. Butelki zakorkuj i odstaw do leżakowania na przynajmniej rok czasu.